Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.04.10, 16:09   #4
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 19,668
Ettiği Teşekkür: 80441
Aldığı Teşekkür: 119017
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Chichen İtza - Yucatan Yarımadasındaki Maya Kültürü

Venüs Platformu
Chichen İtza’da mimari başyapıtlardan biriside Venüs Platformudur. Büyük piramitin yanındadır. Platformun merdivenleri, Quetzalcoatl-Kulkulkan’ı sabah yıldızı olarak temsil eden yılan kafası ile çevrilidir.Cenote Sagrado – Kutsal Kuyu
Cenote, Kukulkan Piramidinin yaklaşık 400 metre kuzeyinde yer alır. Dairesel şekli ve dikey duvarları vardır. Chichen İtza ismini bu göletten aldığı söylenir. Bir mağarın çökmesi ile oluşmuş ve suyu tatlıdır. Edward Thompson 1904 ve 1910 yılları arasında burada su altı araştırmaları yapmıştır. Son olarakta 1960 senesinde araştırma yapıldığında, birçok nesne gün yüzüne çıkartılmıştır. Bulunanlar arasında altın, yeşim taşı, takı, çeşitli çanak-çömlek ve bunların yanı sıra 50 nin üzerinde de insan iskeleti. Diego de Landa’nın 16. y.y dan olan raporlarına göre, bulunan nesnelere de dayanarak, bu iskeletlerin kurban edilen insanlar olduğudur. Göletin yanında küçük bir de tapınak vardır.
Merkezin güneyine doğru kendisi ile aynı adı taşıyan bir tapınağın yanında bir gölet daha vardır (Cenote Xtoloc). Chichen İtza’da bu gölettlerden bir sürü vardır. Şehrin su ihtiyacını giderip, tarımda sulamaya yararlı olmuştur.
Templo De Las Mesas – Büyük Adak TapınağıSavaşçılar Tağınağının kuzeyinde bulunan ve 1990’lı yıllardaki kazılarda ortaya çıkartılan Büyük Adak Tapınağı, Savaşçılar Tapınağına çok benzer, fakat daha ufaktır. İç kısmında iyi korunmuş halde boyalı, kabartmalı sütunlar bulunmuştur. İçeri girmek yasaktır.

Mercado – Pazar Yeri
Uzun revaklı avlu, Maya kültürünün doruğunda olduğu zamanda yapılmıştır.
Osario – Başrahibin Mezarı
Tapınak şehrinin merkezinin kıyısında sözde Başrahibin mezarı bulunur. Bu fantastik isim, Amerikalı diplomat ve arkeolog Edward Thompson’un yaptığı kazılar esnasında tapınağın içinde derin ve dikey bir şaftın içinde bulduğu mezardan gelir. Piramit, yapılış şekliyle ve sonunda yılan kafalarının olduğu 4 kısmındaki merdivenleri ile Castillo’ya (Kale) çok benzer. 1990’lu yıllarda piramit ve tapınağın iç kısmı kazılarda orta çıkmış ve restore edilmiştir. Tapınağın tıpkı Savaşçılar Tapınağı gibi özenle oyulmuş taş sütunları ve bir de adak masası var. Dış cephesi Puuc tarzında yapılmış. Tapınağın iç kısmındaki iki sütunda yazıtlar ve Gregoryen takvimine göre M.S 5 Şubat ve 12 Mayısı gösteren tarih vardır. Tapınağın ön kısmındaki platformda taş mezarlar vardır. Oradan da Xtoloc Tapınağına giden Sacbe (taş yol) vardır.
Casa Colorada – Kırmızı EvKırmızı Ev, Başrahibin Mezarının yakınında yüksek bir zeminde bulunuyor. İsmini iç kısmındaki, çok az bir bölümü kalan kırmızı boyamadan almıştır. Uzun bir bant şeklindeki hiyeroglif yazıt, ön odadan, girişin üzerinden arka odalara kadar uzanıyor. Binanın arka kısmına daha sonra top oyun sahası yapılmış.
Casa del Vendao – Geyik Evi
Casa Colarada’nın yan tarafında, aynı şekilde yüksek bir zemine yapılmış olan ve kısmen çökmüş olan bir evdir.
Caracol – Salyangoz Kulesi (Gözlem Evi)Caracol bir gözlemevidir. Caracol’un anlamı salyangoz demektir. Bu ismi almasındaki sebep, yapının iç kısmından yukarı kata doğru çıkan merdivenin salyangoz gibi kıvrılarak çıkmasıdır. 1930’larda restore edilen bina, değişik zamanlarda yapılmış daha sonra son halini almış. İlk başlarda batı tarafındaki merdivenlere giden, büyük, köşeleri yuvarlatılmış, dikdörtgen şeklinde bir platform yapılmış. Merdiven duvarları birbirinin içine geçmiş yılanlarla süslenip, merdivenden dışarı sarkan yılan kafası ile bitirilmiş. Kazı esnasında molozların arasından 60 a yakın, platformun kenarlarına konulduğu sanılan, insan kafası şeklinde tütsü çanakları bulunmuştur.Bu ilk platformun üzerine çapı 11 metre olan daire şeklinde bir platform eklenmiş. Daha sonra üzerine başka bir dairesel platform daha eklenmiş. Sonraları yapılan batı kısmındaki genişletme ve yükseltme inşası, doğu kısmı ile bütünleştirilmiş. Ortaya çıkan ise tam olarak dikdörtgen olmayan, kenar uzunluğu 24 metre olan bir bina olmuş. Batı kısmında yapılan merdiven de aynı şekilde birbirine geçmiş yılanla süslenmiş. Merdivenlerin birinin altında bulunan oyukta 132 tane hiyeroglif bloklar bulunmuş. Ne zamana ait oldukları henüz kesinleşmiş değildir.


En son olarak da son platformun üzerine iki dairesel odası olan ve Maya kültürüne ait kubbesi ile bir kule inşa edilmiş. Birbirine karşılıklı olarak 4 girişi var. Gözlem yerine çıkabilmek için, üst kısımdaki odanın ortasındaki yuvarlak bir blok içinden, çatıya çok zor çıkılabilinecek darlıkta bir merdiven yapılmış. Gözlem odasındaki alçak pencerlerin iç ve dış kenarlarının diyagonal olarak ayarlanmış olmasından dolayı, gökyüzü çok iyi bir şekilde gözlemlenebiliyor.


Akab Dzib – Esrarlı Yazıların Evi
Akab Dzib orman içinde, adını hiyeroglif yazıttan (esrarlı yazı) alan bir binadır. İki bölümden oluşur. Bir tarafı yığma molozlardan yapılmıştır. Bu iki bölüm binanın eski bölümleridir. 8 odalı bloklar daha sonra yapılmıştır. Odalar binanın ortasına doğru dördü arka arkaya, geri kalanları paralel olarak içiçe gelecek şekilde Puuc tarzında inşa edilmiştir.

Binanın dış cephesi ve saçakları sadedir. Hiyeroglif bir yazıtta, Kokom ailesinin bir üyesi olan Cho’K’ak’ ın bu binanın sahibi olduğu yazar.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
16 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.