Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.05.10, 19:15   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,229
Ettiği Teşekkür: 85449
Aldığı Teşekkür: 125444
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Lightbulb Heykele Ruh Veren Kadın - Camile Claudel (1864 – 1943)

Camile Claudel (1864 – 1943)Camille; küçük yaşlardan beri heykel tutkusuyla yaşamış sanatçı, heykelini ve ilk sevgilisi “çamur”u hayatı boyunca savunmak zorunda bırakılmış bir kadın. Heykeline duyulan öfke, aile içinde annesinin tepkisinden başlayarak, çağın ve sanat tarihinin en büyük heykeltıraşlarından Rodin’e kadar uzanmıştır. Camille, önüne koyulan engellerin ve sanatına ket vurmaya çalışanların karşısında heykelinin savaşçısı olmak durumunda kalmıştır ve bu öfkeler arasında açlığını duyduğu sevgiyi asla bulamamıştır.


Rodin’in 1884 yılında Camile’nin yaptığı ilk bronz büstü – Rodin Musee, Paris

Camille doğduğunda Laouise Athanaise, sevgisi çoktan tükenmiş bir anneydi. Hayatı boyunca Camille’den önce; 1863’te doğan ve ölen erkek bebeği Henri’nin yasını tuttu. Camille, her zaman annesinin bakışlarında sevilen “öteki çocuğu” ve annesinin kendisine karşı duyduğu öfkeyi gördü… Annesinin tüm sevgisi kendisinden önce hayata gelen ve ölen Henri ile gömülüp gitmişti. Camille annesinin sevgisinden mahrum kalmaya mahkumdu. Henüz genç bir kızken, heykel sevgisi ve çamur tutkusu, annesi tarafından istenmeyen evlat ilan edilmesine yetmişti. Bu durum anne-baba kavgası ve evdeki gerginliğin sebebi haline geldi.. Küçük kız kardeşinin aksine; toplumsal beğeniye ve evlenilmeye layık bir genç kız olarak değil de, dönemin yasaklarının beslediği asi bir ruh olarak yetişiyordu Camille. Başkaldıran tavrı, erkek kardeşi Paul Claudel’i de etkisi altına almış ve Camille, Paul’ün gözünde ideal kadın görüntüsünü oluşturmuştu. Paul, hayatı boyunca ablasına karşı gerçek bir hayranlık beslemiştir. Baba Louis Prosper, kızının seçimine destek vermiş, Paul onu anlayan tek insan olmuştur ancak hiçbir şey anne Louise Athanaise’in öfkesini, bu öfkenin ve sevgisizliğin Camille’in tüm hayatını şekillendirmesine engel olamamıştır. Louise Athanaise’in bu tavrı, kızının ileride yaşayacağı sayrı yılların temelini oluşturan boşluğun yaratıcısı olmuştur.


Camile’nin 1900 yılında yapmış olduğu Rodin’in bronz büstü – Rodin Musee, ParisCamille, 1883 yılında Paris’e heykel eğitimi için gelmiş; öncelikle Alfred Boucher ile , ardından ise Auguste Rodin ile çalışmalarını sürdürmüştür. İlk çalışmaları Alfred Boucher tarzının özelliklerini taşırken sonraki yıllarda heykelleri adeta Rodin’inkilerden ayırt edilemeyecek duruma gelmiştir ve benzer temaları birbirine çok yakın şekillerde işleyen çalışmalar yapmışlardır. Bu süreç içinde Camille ve Rodin aralarındaki 24 yaş farka rağmen tutkulu ve karşılıklı bir aşk yaşamışlardır.

Femme Accroupie
(1885 Bronz) Musee Rodin, ParisRodin pek çok yapıtını Camille’den etkilenerek yaptığını, bir çok heykeline onun yüzünü yerleştirdiğini inkar etmemiştir. Camille 1892 yılında Rodin’den hamile kalmış ve bu bebeği üzülerek aldırmıştır (o sıralarda kopmakta olan ilişkilerinden gelen bu bebeği doğuramayacağının farkındadır). Rodin’in eşi ve tek oğlunun annesi Rose Beuret ise Camille’in çalışmalarında çok defa yaşlı, çirkin kadın; desenlerinde cadı kılığında ortaya çıkmıştır. 1893 yılında Camille ve Rodin’in tutkulu aşklarındaki yıkım süreci devem etmektedir. Artık Camille Rodin’in kendisi için tuttuğu evden ve atölyeden ayrılmıştır ve ayrı yaşamaya başlamışlardır. Bu yıllardan itibaren Camille heykellerinin de Rodin’inkilere benzerliğini kaybettiği, çalışmalarında kaygan, düz yüzeyler oluşturarak daha saf bir stil oluşturduğu gözlemlenmiştir.

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.