Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.05.10, 19:24   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,229
Ettiği Teşekkür: 85449
Aldığı Teşekkür: 125444
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Heykele Ruh Veren Kadın - Camile Claudel (1864 – 1943)

Camile’nin 1888 – 1905 yılları arasında Shakuntala (Skulptur) heykelini alölyede yaparken. Heykel daha sonra mermerden yapılıp adı Vertumnus ve Pomona olarak değiştirilmiş.

Shakuntala heykelinin yapımı bittikten sonraki haliİlişkilerindeki gelgitler sonucunda ayrılık kaçınılmaz olmuştur oysa Camille Rodin’de çocukluğundan beri annesinden beklediği sevgiyi, onun gözünde gördüğü sevilen, başarılı çocuğu (Henri), kendisinin ulaşmak istediği sanatçı modelini ve heykellerine hayat veren babayı bulmuştur. Bunları kaybetmek Camille için üstesinden gelemeyeceği buhran döneminin başlangıcı olmuştur. Rodin’in modelliğini, asistanlığını yapmış ve onun pek çok eserine emeğini vermiş, yeteneğini ve kendini ona adamıştır. Sevilmeye duyduğu açlık Camille için bu kendini adama durumunu ihtiyaç haline getirmiştir ve artık taptığı bu adam çekip gitmiştir. Bu ko****an sonra Camille, dönem dönem girdiği sinir krizleri ve agresif davranışları, heykel atölyesinden dışarı taşan çığlıkları ile çevre halkının tepkisini toplamıştır. Bu dönemde kendi heykellerinin de birçoğunu eline geçirdiği sopalarla tahrip etmiştir. Gözler önüne serilen bu durumdan dolayı Camille’in psikiyatrik bir kliniğe yatırılması uygun görülmüştür ve otuz yıl; yani hayatının sonuna kadar orada tutulmuştur. Kurtuluş günü 1943 yılında bu dünyadan çekip gittiği gün olmuştur.

La Valse– Vals (1905 – Bronz) Musee Rodin, ParisCamille, klinikteki yıllarını yetersiz beslenerek, durmadan çalışarak, üstüne başına en ufak bir özen göstermeyerek, bakımsızlıktan bitkin durumda geçirmiştir. Annesi ve kız kardeşi tarafından hiç ziyaret edilmemiştir. Erkek kardeşi Paul, tek ziyaretçisi olmuştur. Öfkesini ve düşüncelerini ancak onla konuşurken ve ona yazdığı mektuplarda dile getirebilmiştir. Camille’e göre bütün olanlar Rodin’in “şeytani” başının altında çıkmaktadır; Rodin, büyük yeteneğini inkar etmediği Camille’in kendi isminin önüne geçmesinden korkmuş, ondaki yeteneği kıskanmış ve kıskançlığı aşkının önüne geçmiş bir adamdır. Kendi ölümünden sonra yerinin doldurulamaz olmasını istemiş ve bu yeri Camille’in doldurmasından endişelendiği için çareyi onu akıl hastanesine kapattırmakta bulmuş ve onu bilerek bu duruma getirmiştir. Ayrıca Camille, beraber çalıştıkları süre içinde kendi yaptığı eskizleri Rodin’in sahiplendiğini ve heykellerinde bu eskizleri kullandığını; yani kendi fikirlerinin ve yaratıcılığının çalındığını söylemiştir.

l'âge mûr - Olgunluk Çağı (Bronz 1894 – 1900) - Musee D'Orsay, Paris.Camille, hayatını sanatına adamış bir kadındır. Heykelinde kendisinin ulaşmak istediği modeli yaratmıştır. Çocukluğundan beri eksikliğini duyduğu sevgiyle dokunma, elleme, kucaklama duygusunu bulmuş, annesiyle kuramadığı fiziksel teması üç boyutlu olma özelliği taşıyan bu sanatla kurmuştur.


Le Causeuses - Dedikoducu Kadınlar (Oniks 1897) – Musee Rodin, Paris

Küçük yaşlarından beri sevgiye layık bulunmadığını gözlemleyen Camille, heykellerinde “sevgiye layık” (Louise Athanaise’in sevgisine) çocuklar yaratmış, aşkını yaşarken kimseye anlatamadığı duygularını elinin altındaki çamura aktarmıştır. Louise Athanaise’in ve Rodin’in sevgisinden mahrum kalışı onu bu sanata bağlayan düğümleri atmıştır.


C.Tuğba Gürkök / “rh+ sanat” dergisi 2005 Mayıs
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.