Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.05.10, 22:59   #1
tandogan
Üye

tandogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 5
Ettiği Teşekkür: 138
Aldığı Teşekkür: 264
Rep Derecesi : tandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Gunde ortalama 400 kelime kullaniyoruz

Evet, yalnizca ve yalnizca 400 degisik kelime kullaniyoruz!

Ankara Universitesi Tomer Bursa Subesi Turkce Bolumu Baskani Halil Caglar ve Tomer Bursa Subesi Baskan Yardimcisi Eyup Acar, 2009 yilinda kutladigimiz 77. Dil Bayrami dolayisi ile duzenledikleri Basin toplantisinda bunlari soylemisler.

Halil Caglar konusmasinin devaminda ise sunlari anlatmis:

`Dil konuşanın kendisini ifade etme biçimidir. Her devletin kendine özgü bir dili vardır.Türk dili kendine özgü kuralları, sözcük yapısı itibariyle dünya dilleri arasında her zaman değerini korumaktadır. Bu kadar güzel ve bize özel dilimizi en güzel bir biçimde ifade etmek hepimizin görevidir. Türkçemizin anlamını bozacak, onun özelliğini kaybedecek kelimeler kullanmak bizlere hiçbir şey kazandırmaz. Türkçe kelimeler kullanmaktan asla vazgeçmemek gerekir. Kelimeler eksik ya da değiştirerek yabancı kelimelerle karışık halde söylenmemelidir`

400 az bir rakam gibi mi gorunuyor, oyleyse Halil Caglar'in soylediklerinin devamini okuyalim:

`Türkçe kelimelerinin kökü itibariyle diğer dillere göre daha anlaşılır ve basit bir dildir. Günümüzde Türkçe ortalama 400 kelimeyle konuşuluyor. Oysa İngiltere`de ortalama 2 bin kelime telaffuz ediliyor. Türkçemizi korumak için eğitim şart. Küçük yaşta eğitim gören çocukların bilinçlendirilmesiyle işe başlanabilir.
Ayrıca dilimize girecek bir kelimeyi daha yolun başında iken alıp Türkçeleştirmek gerekiyor. Aksi takdirde insanların beyninden o kelimeyi silemezsiniz`

Dogru soze ne denir? Gerci biz dogru soyleyeni 9 degil, 99 koyden kovariz ya...

Benim ise dikkatimi ceken baska bir konu var. Turkiye'de cok buyuk bir yabanci dil (ozellikle Ingilizce) hayranligi var. Heryer "CAFE" ve diger Ingilizce isimli isyerleri ile dolu. Bircok sirketin calisan ararken zorunlu kildigi yabanci dili ve devletin de buna hicbir onlem almamasini en bundaki enbuyuk etkenlerden biri olarak goruyorum.

Diger en buyuk neden ise Amerikan filmlerinin, Hip-hop ve Rap muzik turlerinin cok buyuk ilgi gormesi.

Tabii bunlar benim dusuncelerim ve gozlemlerim. Sizlerin de bu konudaki fikirlerini almak isterim.

Saygilar