Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.05.10, 17:44   #10
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128168
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Osmanlıda Kardeş Katli Ve Gün Yüzü Görmeyen Şehzadeler

Konu Akademik Tarih sitesinde daha ayrıntılı olarak verilmiştir, Turan Dursun sitesinden alıntı yapılmıştır.

* * * * * * * *
Akademik Tarih sitesinden bir alıntı daha:

Kardeş katli uygulaması, padişah karılarını, konumu itibariyle güçlü olan şehzadeleri öldürtüp yerine kendi oğullarını tahta getirmek için her türlü oyuna başvurmalarında başlıca etken olmuştur. Ancak yine de, Osmanlı devleti en parlak dönemlerini yaşarken, bu uygulama devlet yönetiminde pürüz olmamasını sağladığı unutulmamalıdır.

Nitekim kardeş katli uygulamasının kaldırıldığı dönemde, şehzadelerin saraylara kapatılması, sancaklardan uzak tutulmaları, devlet yönetimi konusunda yetersiz kalmalarına tahtı hapisten bir kaçış, kurtuluş olarak görmeleri onları saltanatın zevklerini sürmeğe yöneltmiş, bu da Osmanlı Devleti’nin çağ ile bağlarını iyiden iyiye kopartmıştır.

Sonuç olarak tarihi konuları ele alırken, her zaman yapılması gerektiği gibi, bu konu incelenirken de o günün şartları göz önünde bulundurulmadır. Kardeş katli ile ilgili son nokta ise bunun Osmanlı hanedanı ve devlet düzeni için geliştirilmiş olan bir savunma mekanizması olduğudur.

* * * * * *


Düzen ne olursa olsun, kardeş katli asla caiz olamaz. Adı üzerinde, sadece düzeni tutturmak için alınan haksız bir karardır.

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.