Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.05.10, 22:54   #14
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1420
Mesajlar: 5,734
Ettiği Teşekkür: 18114
Aldığı Teşekkür: 24852
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hala Bir Kaktüsünüz Yokmu???


Bitki yetiştirmek ve sevmek çok güzel bir duygudur....

Zaten yanlışımız insan olarak,bütün canlıları kendimiz için yaratıldığına inanmamızdır..Buda bencilliğimizden ileri gelmektedir..

Şimdi kaktüs radyasyona iyi geliyor diyemi, kaktüsü seveceğiz ve bakacağız veya kaktüs olduğu içinmi..???

Kaktüs bakımı çok kolay fazla ilgi istemeyen,fakat karakteri değişik bir bitkidir.. Üşengeçlere problem çıkartmaz,nazlı değildir,karakteri icabı dayanıklıdır..

Diyeceğim..Tüm canlılar yerine göre, evrende faydalıdır..Doğal ortamlarında tabiki!!

Radyasyonu insanoğlu yarattı,bitkilerden medet umuyor..Bence bir kandırmaca içinde olabiliriz.. Radyosyonu icat eden bilim çaresinide,bilimsel olarak bulabilir,böyle ütopyalarla bizleri aldatmasınlar...!!

Kısaca bitkileri,bitki olarak sevelim...Bizlere faydası var veya yok diye değil,onlarda bir canlı...

Aşağıdaki makalede bir alıntıdır.Biraz ışık tutmasını diliyorum.Tabi antitezlerde vardır...Ne zaman doğruluğu ispatlanır??Bilimsel bir referans olduğu zaman...
Kaktüsler Radyasyonu Emer mi?
Bu konudaki sorular, şimdiye kadar gözlemlediğim kadarı ile, aşağıdaki başlıklar altında toplanmaktadır:

1) Kaktüsler radyasyonu emer mi?

2) Kaktüsler bizi zararlı radyoaktif ışınlardan korur mu?

Bu konu, aslında, gözüktüğünden daha karmaşık ve doğru yanıta ulaşabilmemiz için temel fizim ve evrim kurallarının bilinmesini gerektiriyor.

1) Kaktüsler radyasyonu emer mi? Evet!

Fakat hemen sevinmeyin!

Bu sorunun cevabı, "Radyasyon nedir?" sorusunun cevabında gizlidir aslında. (Tıpkı, "Euphorbia nedir?" sorusunun cevabının, "Sukkulent nedir?" sorusunun cevabında gizli olduğu gibi)

Günlük hayatta radyasyon kelimesi, yanlış olmasa bile eksik bir içerikle kullanılmaktadır!

Günlük hayatta radyasyon kelimesi; Sadece alfa, beta, gamma, x ışınları gibi, çok yüksek enerjili ve canlı organizmalara zararlı olan türden ışınımlar (ışıklar) için kullanılmaktadır...

Oysa ki;
Görebildiğimiz ışınlar (ışıklar), kızılötesi ve morötesi ışınlar, mikrodalga ışınları, radyo ve tv dalgaları/ışınları vb. ışımaların hepsi aslında radyasyondur!

Yani, Fizik Bilimi' ne göre, "RADYASYON = IŞIK" 'tır.
Örneğin ampulden gelen ışık (görünür ışık) da radyasyondur.

Ayrıca, Evrende ısınan her madde radyasyon yayar. Kazandığı ısı enerjisinin bir bölümünü ışık enerjisine dönüştürüp etrafına yayar. Bu çok klasik bir fizik kuralıdır. Tabi insan gözü, yayılan bu türden ışımaların (ışıkların) sadece çok küçük bir bölümünü görebilecek yeterliliktedir.
Diğer tüm bitkiler gibi kaktüsler de ışığı emerek fotosentez yaparlar. Yani kaktüslerin hayatta kalabilmek için, radyasyonu (ışığı) emerek fotosentez yapması, besin üretmesi zorunludurlar.
Evrendeki tüm yüzeyler ışığı (radyasyonu) bir miktar emerler. Kaktüsün emdiği radyasyondan belki de daha fazlasını aynı anda kaktüsün içinde ekili bulunduğu saksısı da emmektedir.
Kaldı ki tv cihazları, canlılığa zarar verici türden, çok yüksek enerjili bir ışınım (radyasyon) üretemezler. TV cihazından yayılan radyasyon, canlılara zararlı değildir.

Özetle, 1.sorunun cevabı aşağıdaki gibidir:

RADYASYON (IŞIK) EMMEK KAKTÜSLERİN, HAYATTA KALABİLMEK İÇİN, SÜREKLİ YAPTIKLARI BİR İŞTİR. TV' DEN YAYILAN RADYASYON ZATEN ZARARLI DEĞİLDİR.

2) Kaktüsler bizi zararlı radyoaktif ışınlardan korur mu?

Hayır!

Çünkü, hiçbir canlı organizma, zararlı, yüksek enerjili radyasyonu üzerine çekmek, emmek üzere evrimleşmemiştir. Evrim süreci, hiçbir zaman anlının zarar görmesi yönünde gelişmez. Bir canlının, yüksek enerjili radyasyonu emmesi, varlık nedeni olan "Evrim"in iç dinamikleri ve mantığı ile çelişir.

Ayrıca sizi, bu türden yüksek enerjili bir radyasyondan, metrelerce kalınlığı olan bir kurşun blok ancak koruyabilirken, kaktüslerimizin aynı işi yapmasını beklemek, yaptığına inanmak akıl dışı olur, diye düşünüyorum.

Özetle, 2.sorunun cevabı aşağıdaki gibidir:

KAKTÜSLER BİZİ ZARARLI RADYOAKTİF IŞINLARDAN KORUYAMAZLAR!

Son olarak, şunu da söylemek isterim;
"Kaktüslerin doğadaki radyasyonu emmek amacı ile 'yaratıldıkları' v.b." türden ifadeleri içeren yaklaşımları ciddiye almak, ait olduğum bilimsel gelenek ile örtüşmemektedir! Bu yüzden, bu noktanın üzerinde hiç durmadım.Selam, sevgi ve derin saygılarımla...

Atılım GÜLŞEN

Nükleer Fizikçi
Fizik Öğretmeni

KIRKLARELİ


Kartal Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.