Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.05.10, 21:57   #1
TAN3R
Üye

TAN3R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 16
Ettiği Teşekkür: 183
Aldığı Teşekkür: 244
Rep Derecesi : TAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerdeTAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerdeTAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerdeTAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerdeTAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerdeTAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerdeTAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerdeTAN3R Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
TAN3R - MSN üzeri Mesaj gönder
Exclamation Çete Reisi Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk
Atatürk için Hatay Türk yurduydu, 1905'lerden bu yana öyle savundu. Orayı Misakı Milli sınırları içinde değerlendirdi. Ömrünün son yıllarında çözmeden gitmek istemediği birkaç konudan biriydi.

Haklıydı, kararlıydı. Sorunları çözme yöntemleri de öyleydi. Karşısında en "büyük" devlet de olsa zincire vurulmazdı.

1937 Ocak ayının başında Fahrettin Altay'la Park Otel'de aralarında şu konuşma geçer:

- Paşa biliyor musun ben Cumhurbaşkanlığını bırakıp Hatay'a çete reisi olacağım.

(Altay'ın gülümsediğini görünce)

- Ne gülüyorsun?

- Efendim, siz Türkiye'nin çete reisisiniz. Hatay'ın çete reisi bir teğmen olur.

- Varsa öyle bir teğmen, ver bana.

- Emredersiniz... Bütün teğmenler emrinize hazırdır, yalnız bir dakika müsaade ediniz Hatay'la komşu olan 2. Ordu Komutanı arkadaşım İzzettin Çalışlar'dan izin alayım...

- Haa doğru O'nu unuttuk...

Hemen yaveri Celal'i çağırır ve İzzettin Çalışlar'ın telefonla bulunarak Eskişehir'e hemen gelmesini emreder.

O sırada kapıdan Yunus Nadi içeri girer.

- Sen ne dersin bu Hatay işine?

- Paşam senin bu işte blöf yapmadığına büyük devletler kani olunca, Hatay senindir.

- Aferin!..İşte seni bunun için severim.

Bilindiği gibi Fransızlar geri adım attı, Hatay sorunu bu tavırla çözüldü.
Anlatmak ne haddime anyamadım ben beni,
Kula kulluk yok derken ben kendimi kul buldum..

Bende Mecnûn’dan füzûn âşıklık isti’dadı var
Âşık- ı sâdık benim Mecnûn’un ancak adı var
FUZULİ

Ey bir aileye bile hükmedemeyen ilerici ;
üç kıtaya, yedi denize hükmeden ecdadın mı gerici ?
TAN3R isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz TAN3R'in Mesajına Teşekkür Etti.