Tekil Mesaj gösterimi
Eski 29.05.10, 10:41   #1
saya35
Uzman Üye

saya35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 751
Mesajlar: 1,726
Ettiği Teşekkür: 1363
Aldığı Teşekkür: 7881
Rep Derecesi : saya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
saya35 - MSN üzeri Mesaj gönder
Çözüldü İstanbul'un Fethi 557. Yıl dönümü

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ''İstanbul bugün görkemli mazisine uygun olarak medeniyetlerin ve kültürlerin merkezi olarak anılıyor, dünyanın en önemli hoşgörü kenti olarak kabul görüyor ve herkesin kendinden bir parça bulduğu kent olmayı başarıyorsa bunun o kutlu fethin bir sonucu olduğunu'' bildirdi.




Şahin, İstanbul'un fethinin 557'nci yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türk milletinin, yer aldığı coğrafyada yüzyıllardır siyasal, sosyal ve kültürel alanda etkin bir rol oynadığını, tarih boyunca büyük devletler kurduğunu, sahip olduğu medeniyetlerin zenginlikleriyle dünya tarihini derinden etkilediğini ifade etti.
Türk milletinin sayısız zaferlerle süslediği tarih yolculuğunun en kutlu ve büyük adımlarından birisinin de İstanbul'un fethi olduğunu anlatan Şahin, 557 yıl önce Fatih Sultan Mehmet önderliğinde gerçekleşen fetihle bir çağın kapanıp, yeni bir çağın açıldığını, köklü Türk medeniyetinin insanlık tarihine damga vurduğunu belirtti.




Tarih boyu nice şöhretli komutanların surlarının önünden dönmek zorunda kaldığı İstanbul'un fethini gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmet'in sadece şehri değil, gönülleri de fethetmeyi başardığını ifade eden Şahin, şunları kaydetti:
''Peygamberimizin müjdelediği bu kutlu fetih sırasında ve sonrasında yaşananlar milletimizin insanlığa sunduğu hoşgörü ve erdemli değerlerin en eşsiz örnekleridir.
Büyük devlet adamı ve kumandan Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fethettikten sonra kentteki Bizans halkının din ve vicdan hürriyetine dokunmayarak, can ve mal güvenliklerini teminat altına almıştır.
Hoşgörüsü, ileri görüşlülüğü ve adaletiyle tarihe geçen Fatih, İstanbul'u farklı din, dil ve kültürden insanların barış içerisinde yaşadığı bir dünya şehri haline getirmiştir.
İstanbul bugün görkemli mazisine uygun olarak medeniyetlerin ve kültürlerin merkezi olarak anılıyor, dünyanın en önemli hoşgörü kenti olarak kabul görüyor ve herkesin kendinden bir parça bulduğu kent olmayı başarıyorsa bu, o kutlu fethin bir sonucudur.
Kıtaları ve kültürleri buluşturan İstanbul, taşıdığı sayısız zenginliklerle fethedilişinden bugüne kadar ülkemizin ekonomik, toplumsal, kültürel ve sanatsal hayatının lokomotifi olmayı sürdürmüştür.
2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi ile hepimizi bir kez daha gururlandıran İstanbul'un tarihi ve kültürel değerlerini koruyarak gelecek kuşaklara taşımak insanlığa karşı ortak sorumluluğumuzdur.
Bu duygu ve düşüncelerle, İstanbul'un fethinin 557. yıl dönümünü kutluyor, bu eşsiz şehri bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet başta olmak üzere aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.''


File Den"> File Den" Name=MediaPlayer AutoStart=1 Width=320 Height=45 transparentAtStart=0 autostart=1 animationAtStart=0 ShowStatusBar=1 ShowControls=1 autoSize=1 displaySize=0>
KAYNAK
__________________
İnsanlığın haline baktığın zaman, Nuh'un gemiyi kaçırmamış olmasına üzülmemek elde değil.
Mark Twain

saya35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz saya35'in Mesajına Teşekkür Etti.