Tekil Mesaj gösterimi
Eski 31.05.10, 10:05   #1
saya35
Uzman Üye

saya35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 751
Mesajlar: 1,586
Ettiği Teşekkür: 1271
Aldığı Teşekkür: 7396
Rep Derecesi : saya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Çözüldü Dünya sigarayı Bırakma Günü | 31/05/2010Sigarayı bırakmaya karar vermek bir gün bütün bağımlıların karşı karşıya kalacakları bir sorundur.Her şey karar vermeyle başlar ama iç çatışmaları yüzünden bu kararı olabildiğince erteleme ,sonunda mecbur olarak bırakma gününe dek düşünmeme eğiliminde olurlar.Dünya sigarayı bırakma günü, sigarasız günü, mücadele günü gibi özel tarihler bu karar günü için iyi uyaran olurlar.
“Sigarayı bırakmanın en büyük gerekli şartı motivasyondur. Kişinin motivasyonunu sürekli yüksek tutması, bunu bir refleks olarak yaşamının odağına yerleştirmesi gerekir. “Aynen bir boks maçı” gibi gardınızı düşürdüğünüz anda yumruğu burnunuza yiyeceğinizi bilmelisiniz.Sigarasız, sağlıklı yaşamı yaşamınızda en önemli karar olarak hep canlı tutmalısınız yoksa “bir sigara içsem ne olur sanki “ diye düşünmeye başlarsınız ve sonunda bağımlılığa geri dönersiniz.
SİGARA VE ÜZÜNTÜ:
Üzüntü en önemli geri dönüş nedenlerinden biridir.Üzüntü kişinin motivasyonunu (sadece sigarayı bırakma motivasyonu değil, aynı zamanda yaşama motivasyonu, iş yapma motivasyonu, insanlarla birlikte olma motivasyonu vs.) kıran bir durumdur. Üzüntülü kişi kendisini ve hayatı değersiz hisseder ve öfkesini hemen kendi vücuduna madden ve manen zarar vererek yatıştırmak ister.
Bir olaya üzülen kişi, üzüntüsünü gidermek için sigaradan medet umma eğilimine girer, çünkü geçmişte en üzüntülü anlarında sigara onu rahatlatmıştır. Ayrıca sigara vücuda maddi zarar vermekte en etkili yöntemdir. Kişinin zihni burada da hızlı ve kolay çözümü dayatır.
Oysa daha güzel bir çok çözüm kuşkusuz vardır; örneğin SPOR . Bir kısa yürüyüş, bir dostu aramak,bir müzik dinlemek…Endorfin denilen ağrı kesici ve mutluluk verici hormonların salgılanması bu eylemlerle çok kolay gerçekleşir. Kişi daha önce sigarayla aşabildiği kısır döngüleri bu yollarla kırabilir ve daha sağlıklı daha mutlu olabilir. Kolay ama zararlı yolu tercih etmek ile zorca ama sağlıklı yolu tercih etmek arasında ilk günlerde zorlanılsa da hemen sağlıklı yollara alışılacağı görülecektir.
Sonuç olarak kendimizi en zayıf ve değersiz hissettiğimiz üzüntülü anlarda sigaranın çözüm olamayacağını bir kez zihnimize yerleştirince diğer bağlantı noktalarında da işe yarayacağını görürüz.Stress, alkol ve sigarayı bağladığımız başka konularda da teker teker spor,müzik,arkadaşlık gibi yollarla mücadele edebileceğimizi fark ederiz.

Dr.Sibel Akkol
__________________
İnsanlığın haline baktığın zaman, Nuh'un gemiyi kaçırmamış olmasına üzülmemek elde değil.
Mark Twain

saya35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz saya35'in Mesajına Teşekkür Etti.