Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.06.10, 13:00   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 2490
Ettiği Teşekkür: 88528
Aldığı Teşekkür: 127782
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Elektrikli Sandalyenin Tarihçesi / Kullanımı

Elektrikli Sandalyenin Kullanılışı

Suçlu bir çok geniş deri kemerler ile sandalyeye bağlanır ve kafasının tepesinde traş edilmiş yere, çenesinden desteklenen çene kayışı ile elektrot bağlanır. Başka bir elektrot da traş edilmiş bacağının alt kısmına takılır. Yeterli bir akım sağlamak için, tuzlu su ile ıslatılmış olan süngerler elektrotlar ile deri arasına yerleştirilir. Son olarak da suçlunun başı, yüzünü çenesinden gözlerine kadar kapatan bir deri kayış ile (bazılarında burun için girinti bulunmaktadır) sandalyenin arka kısmının ortasına bağlanır. Bazı eyaletlerde mahkumun kafasına siyah bezden bir başlıkta takılıyor.

İnfaz esnasında birçok akım dalgası kullanılır. Amerika’da her devlet infaz protokolünde kendi sayısını, süresini ve gücünü belirler.

Örnek Florida: 2300 V (9.5 A), 8 saniyelik, 1000 V (4 A) 22 saniyelik ve 2300 V (9.5 A) 8 saniyelik.

Örnek Virginia: 1800 V (7.5 A) 30 saniyelik ve 240 V (1.5 A) 60 saniyelik, sadece bir kere yapılır.

Mahkum infaz esnasında dışkısını ve idrarını kaçırır, bazılarında burun kanaması olur, ağızları köpürür ya da kan kusarlar. Soğutma esnasında, genellikle 5 dakika, mahkumun steteskop ile kalp atışı dinlenir. Ölüm, solunum felci ve kalp durması ile oluşur.

New York Auburn Cezaevinde bir mahkumun elektrikli sandalyede infazına hazırlık

Mahkumların vücutlarının infaz esnasında yandığına, trafonun aşırı şekilde ısınmasına ve infazın bu sebeplerden dolayı durdurulduğuna dair birçok belgeler mevcut. Mesela 1946 senesinde Willie Francis isimli mahkumun infazında yaşanan başarısızlıkta mahkumun „Take it off! Let me breathe!“ (Çıkarın! Bırakın nefes alayım!), diye bağırdığı raporlanmıştır. Bunun üzerine ABD Yüksek Mahkemesinde, Francis’in infazı gerçekleştirilmiş midir, yoksa tekrar yapılması gereklimi, diye dava açılır. Davayı Francis kaybeder ve bir sene sonraki ikinci infazında öldürülür

Düzgün olarak yapılan infazlarda bile, mahkumların derilerinde ciddi yanıklar oluşup, ciltleri sandalyeye, ya da eletrotlara yapışabiliyor. Mahkum infaz esnasında kasları üzerindeki kontrolü tamamen kaybediyor, bu yüzden de dışkısını kaçırıyor. Bazı elektrikli sandalyeler bu koşullara uygundur.

Alıntı değildir, çeviri bana aittir

Kaynak

Aralardaki dipnotlar kaynak olarak gösterdiğim ve tercüme ettiğim yazı içinde olmadığından, kendi dipnotum olarak belirttim. Onlarında kaynakları mevcuttur.

* * * * * *

Not: Edison ve Brown’un alternatif akım vererek öldürdükleri Fil Topsy’nin o yıllarda çekilmiş olan sessiz görüntüsünü Youtube’dan ‘’Topsy the Elephant’’ adı altında bulup izleyebilirsiniz. Ben videoyu buraya eklemek istemedim.

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
17 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.