Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.06.10, 11:09   #2
Bayrakcioglu
Yeni Üye
Bayrakcioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1
Ettiği Teşekkür: 6
Aldığı Teşekkür: 22
Rep Derecesi : Bayrakcioglu Karimasını arttırmak için doğru yerdeBayrakcioglu Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türk Milleti, Ne Zaman Kendini Kurtulmuş Sayabilir?

Günlük olarak karşılaştığımız çoğu sitede Türkçemizin nasıl katledildiğini görebiliyoruz. Beni her ne kadar rahatsız etsede bunları sizlerle paylaşıp tercümelerini yapmaya çalışacağım. Yanlış çevirdiğim yerler olursa lütfen düzeltin.

Yazma, okuma ve konuşma bir dilin temel 3 maddesidir. "Yazım" bozulursa, okuma; "okuma" bozulursa "konuşma" bozulur. Atamızın " Türk demek dil demektir. Milliyetin çok belirgin niteliklerinden biri dildir. Türk milletindenim; diyen insan, her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır." sözünü hatırlayalım ve devam edelim yazımıza.

Bilgi çağına gelmiş bir toplum olarak teknoloji sayesinde yeni bir dil kazandık. Bir tahta ve cam üzerine "TÜRKÇE" ile yazılmış tabelaların yerini, lcd ekranlar üzerine "İNGİLİZCE" ile yazılmış tabelalar aldı. Ne yazık ki “Türkçemiz” dükkânların tabelalarında yok artık. Gündelik olarak tükettiğimiz ürünlerin çoğunun adları Türkçe değil. Dilimize çok şiddetli bir şekilde saldırılmakta ve ne yazıkki bu artık durdurulamamaktadır. "Türk demek dil demektir" demiş Atamız. Çoğu sitede karşılacağınız bir kaç örnekle dilimizin geldiği noktaya bir bakalım.

ya çoq spr şeyler bunlar bağımlılık yapo adama ya
(Bağımlılık yapacak kadar güzel şeyler bunlar.)

HepSih BirBİriNdeNH feNah MÜkeMMelH YHa…
(Hepsi birbirinden mükemmel.)

yha abii mnyaq biey yha mkmmel bayıldım yhani choq sirinler
(Abi bunlar çok güzel, çok şirinler, çok beğendim.)

yha qercktn spr klipte mükemml kısacası kusursuz .. !!
(Gerçekten çok güzel. Klipte mükemmel, kısacası kusursuz.)

jh0k tatlı yha jh0k şekerr
(Çok tatlı ve çok şeker.)

shunlara baq yha
(Şunlara bak ya.)

çok sefiom sni yha çok gsl yazıosn
(Çok seviyorum seni, çok güzel yazıyorsun.)

BNcE bİll bİ HaRiKa Çok sEfİoM oNU HeRkEz bEnİ OnA BnZeTiO gErCEkTeNde çokBeNzioZ
(Bence Bill harika, onu çok seviyorum. Herkes beni ona benzetiyor. Gerçektende benziyoruz.)

ßu TuTuMund@n d0lay1 Qutluy0rum §3n1
(Bu tutumundan dolayı kutluyorum seni.)

Slm = Selam
Cnm = Canım
Nbr = N'aber
Bnm = Benim
Artıq = Artık
Diil = Değil
İi = İyi
Zmn = Zaman
Olmas = Olmaz
Choq/Chok = Çok
Yapıorm = Yapıyorum
Tşk = Teşekkürler
Mhbbt = Muhabbet
Nese/Neise = Neyse
Tuaf = Tuhaf
Napion = Ne yapıyorsun

Nazssıll dhilims choq güssel deqshimE uqramıshh dhimi ?
(Nasıl, dilimiz çok güzel değişime uğramış değil mi?)

Thurq demeq dhill dhemeq ishe wayy halimishe..
(Türk demek dil demek ise vay halimize.)

Dilimiz ne yazık ki tembelliğimiz yüzünden bu hale geldi. İnsanlar kendilerini farklı göstermek için Cumhuriyet'in en önemli unsurlarından biri olan dilimizi kullanıyorlar. Oysa "DİL"in manasını bilseler böyle davranamazlardı.Toplum bir insan yığını olmadığına göre, insanlar arasında en başlıca, en temel araç dil dir. Dilin sosyolojik öneminin kavranmamış olması malesef yozlaşmayı beraberinde getiriyor. Lütfen dilimize sahip çıkalım.

Saygılarımla
İbrahim BAYRAKÇIOĞLU