Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.07.10, 13:08   #1
Kartal
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1420
Mesajlar: 5,734
Ettiği Teşekkür: 18114
Aldığı Teşekkür: 24848
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Turquie, tu dois Atatürk a dieu et le reste a Atatürk!

Turquie, tu dois Atatürk a dieu et le reste a Atatürk!
Daniel Dumoulin

(Türkiye, Atatürk'ü Tanrı'ya borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e!)


DANİEL DUMOULİN - BBL (Banque Bruxelles Lambert) Şube Müdürü-Türk Kültürünü ve Tarihini Yaşatma Derneği Başkanı

Daniel Dumoulin'in, 2008 başında dostlarına gönderdiği tebrik kartı.
Ankara,29 Ekim 1933.
O gün genç Türk Cumhuriyeti onuncu yıl dönümünü kutluyor.
Kürsünün arkasında,devletin başkanı,Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Nutuğunu şu tarihi sözlerle bitiriyor: “ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !

“Tabii,o dönemde yaşayan her Türk gururlu idi ve Türk Ulusuna ait olmaktan mutlu idi.Çünkü,pek çok ilerleme katedilmiştir.Cumhuriyetin ilanından sonra takip eden on yıl zor şartlar söz konusuydu.Türkiye artık batılı güçler tarafından 1.Dünya Savaşı öncesi ufalanmak istenen Avrupa’nın “Hasta adamı” değildi. Türk Ulusu üstesinden gelinemeyecek denilen zorlukları aşmıştır.1.Dünya Savaşı esnasında dönemin güçlü ordularına zor anlar yaşatmıştır. Daha sonra utanılacak sevr anlaşmasından sonra topraklarını kurtarabilmek için müthiş bir bağımsızlık savaşı yapmak zorunda kalmıştır.

Nihayet, savaş çözüm olmayacağı için Türk Ulusu azimle memleketini modernleştirmeyi ve tekrar inşa etmeye koyulmuştur. 1933’ün sonunda, Türk Ulusu bir mucize gerçekleştirmiştir. Genç Türk Cumhuriyeti modern bir millet olmuştur ve herkesin gıpta ile baktığı ve örnek gösterdiği halk devleti olmuştur. Bu istisnai başarının fikir sahibi ve sanatkarı idi, kürsünün arkasında kaderini çizdiği milleti tebrik ediyordu. Kendisini tamamıyla Türkiye’ye vermişti ve bugün Türkiye O’na her şeyi borçlu.

İnsanlık tarihi boyunca hiçbir deha ,hiç bir Sezar, halkı, reformları ve daha da önemli olan şeyleri O’nun gibi anlatamamıştır. Hepsini ele almıştır ve başarmıştır.Ama en önemlisi halkına kaybedilmiş olan güveni tekrar sağlamıştır.Türk Ulusunun tüm insanlığın karşısında saygın bir millet olduğunu ispatlamıştır.Türk Ulusuna milli ruhu aşılayabilmek,bu duyguyu canlandırmak,Atatürk’ün Türkiye için yaptığı en önemli şeydi.

Vefatından sonra 1938’de,Türkiye’ye hiçbir dogma ve tarihte saplanıp kalan hiç bir prensip bırakmamıştır. Ama yetim Türk Ulusuna ve çok sevdiği Türk gençliğine bir ideal bırakmıştır, kendisinin olanı en güzel olan: VATAN !

Bugün 60 yıldan fazla zaman geçti, kurucusunun bıraktığı idealle nesiller birbirini takip etti.Türk toplumu bu ideal sayesinde saygın ve güçlü bir millet olmuştur.Yeni nesillerin ve atalarından gelen bu vatanperver ideale sahip olan Türk gençliğinin vazifesi Türkiye’yi her gün gelişmenin yoluna ve ekonomik başarıya götürmeyi görev edinmeli.

Herkesin bir rolü olan ve de her gün inşa edilen yapıta bir taş koyması gereken bir toplumda yaşıyoruz. Bu yapıtın adı TÜRKİYE CUMHURİYETİ’dir.

Bu görevi ancak sorumlu vatandaş gibi davranarak yerine getirebiliriz. Atalarımızın büyüklüğüne layık olduğumuz ancak bir soru bize cevaplayabilir: “Bugün Türkiye’nin büyüklüğü ve memleketimin zaferi için ne yaptım ?”Bu soruya olumlu bir yanıt verebiliyorsak,o zaman Türk olma gururuna hak kazanmış oluruz ve Atatürk düşüncesinin layık takipçileri olduğumuzu sayabiliriz.

Daniel Dumoulin
Türk Kültürünü ve Tarihini Yaşatma Derneği Başkanı
(Gerçek bir Atatürkçü addedebileceğimiz Daniel Dumoulin’in "Atatürkçü Düşünce" ve ''Çanakkale'' konularında kitapları ve Atatürk fotoğrafları koleksiyonu var; cd'lere kaydettiği bu koleksiyonu dileyenlere de dağıtıyor. Aynı zamanda Türkiye’de yetim çocukların eğitimlerine de katkılarda bulunuyor.''Türkiye bir idealdir ve Avrupa'nın geleceğidir'' düşüncesine sahip Dumoulin’in Türkiye'de yerleşik bir düzeni de varmış. Her yılbaşında kendince kartlar üretip sevdiklerine gönderiyormuş. Geçen yılbaşında dostlarına kendi çektiği bir Türk Bayrağı fotoğrafı göndermiş ve üzerine de "Bu bayrak bizimdir'' notunu iliştirmiş.)Kartal Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.