Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.07.10, 15:48   #1
prowise
Tam Üye

prowise - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2010
Konular: 46
Mesajlar: 430
Ettiği Teşekkür: 820
Aldığı Teşekkür: 1646
Rep Derecesi : prowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerdeprowise Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Rus matematik dahisi ödülü almayacak

Rus matematik dahisi ödülü almayacak


Dünyanın en zor matematik problemlerinden birini çözen 44 yaşındaki Rus matematikçi Dr. Grigoriy Perelman’ın bu başarısı nedeniyle kendisine verilen bir milyon dolarlık para ödülünü almayacağı bildirildi.

Rus haber ajansı RIA Novosti’nin bildirdiğine göre, ödülü vadeden Clay Matematik Enstitüsünün (CMI) internet sayfasında yayımlanan açıklamada, "Dr. Perelman, bir milyon dolarlık para ödülünü almayacağı konusunda bizi bilgilendirdi. CMI, bu paranın matematik yararına nasıl kullanılacağına bu yıl sonbaharda karar verecek" denildi.

Perelman, önceki ay kendisini arayan gazetecilere, ödül konusunda son kararını vermediğini, nihai kararı verdiğinde ilk olarak Clay Matematik Enstitüsüne bildireceğini ifade etmişti.

Rusya Matematik Enstitüsünden 2005 yılında ayrıldıktan sonra bilim insanı annesiyle kaldığı evinden pek çıkmayan Perelman, hayatını annesinin emeklilik maaşı ve özel derslerden elde ettiği gelirle sürdürüyor.

Matematikçilerin 100 yıldır çözemediği Poincare Varsayımı problemini çözen Perelman, çözümü de internette yayımlamıştı. Bu problemin çözümünün, evrenin şeklinin belirlenmesine yardımcı olabileceği kaydediliyor.

ABD’deki Clay Matematik Enstitüsünün koyduğu bir milyon dolarlık ödülü önce reddeden Perelman, "Meşhur olmak istemiyorum. Kahraman falan değilim" demişti.

Perelman’ın komşusu Vera Petrovna da gazetecilere daha önce yaptığı açıklamada, "Bir kere dairesine girdim ve şoke oldum. Sadece bir masası, bir klozeti ve daha önceki oturanlar tarafından bırakılmış kirli bir yatağı vardı.

Apartmandaki hamam böceklerinden kurtulmaya çalışıyoruz, ama onun dairesinde saklanıyorlar" diye konuşmuştu.

Dr. Grigoriy Perelman, ABD’deki bir üniversitenin matematik hocalığı yapma teklifini de geri çevirmişti


Kaynak:


Grigori Yakovlevich Perelman Kimdir?

Grigori Yakovlevich Perelman, (Rusça: Григорий Яковлевич Перельман) Rus matematikçi (doğumu: 13 Haziran1966Leningrad). Matematikte çözülemeyen en büyük problemlerden biri olan Poincaré sanısını çözen Rus matematikçi.

Yüz yıldır çözülemeyen ve dünyanın en büyük 7 probleminden biri sayılan Poincaré önermesini çözen Rus matematikçi, matematiğin Nobel'i olarak kabul edilen Fields Ödülü'nü reddetmiştir. Matematikle ilişkisini kestiği söylenen dahi Grigori Perelman'ın annesinin evinde tamamen matematikle ilişkisini kesmiş bir şekilde sadece edebiyatla ilgilenmeye ve arabesk dinlemeye başlamıştır.
Madrid'de düzenlenin törende, İspanya Kralı 1. Juan Carlos, Rus Andrei Okunkov, Çinli Terence Tao ve Wendelin Werner'e ödüllerini verdi. Ama yüz yıldır çözülemeyen, dünyanın en büyük 7 probleminden biri sayılan Poincare varsayımını çözen Rus matematikçi Grigori Perelman törende yoktu. Prestijli Fields Ödülü böylece ilk kez reddedilmiş oldu.
Sen Petersburg'daki Steklov Enstitüsü'ndeki görevinden istifa ederek iki yıl önce kayıplara karışan Perelman'ın, psikolojik olarak zor bir dönemde olduğu matematikle ilişkisini kestiği belirtiliyor.
Perelman'ın, uzmanlar tarafından bile zor anlaşılan, Poincaré önermesine çözümünün resmen kabul edilmesinin ise yıllar alabileceği belirtiliyor. 2010'da düzenlenen bir yarışmada dünyanın en zor matematik problemlerinden birini çözdüğü için 1 milyon dolarlık ödüle hak kazansa da ödülü almayacağını açıklamıştır.

Poincaré Sanısı

Topolojide Poincaré sanısı, Fransız matematikçi, fizikçi ve filozof henri Poincaré'nin 1904 yılında ortaya attığı teoremdir.

Bu teoreme göre, tıkız, kenarı olmayan, deliği olmayan (basit bağlantılı) üç boyutlu bir çokkatlı, yalnızca üç boyutlu bir küre olabilir.
Poincaré sanısı, her noktası çevresinde yerel olarak üç boyutlu Öklit uzayına benzeyen topolojik uzaylara ilişkin bir önerme ifade etmektedir. Kenarsız (bir çemberin kenarı yoktur) ancak tıkız (ucu bucağı olan) böyle bir uzay düşünelim. Eğer bu uzayın içine atılmış her çember uzayın içinde kalarak bir noktaya büzülebiliyorsa (deliği yoksa), Poincaré sanısına göre bu uzay dört boyutlu Öklit uzayında yatan üç boyutlu bir küre olmalıdır. Deliği olmayan bir uzay iki boyutlu şu basit örnekle canlandırılabilir: bir elmanın kabuğuna gerilmiş paket lastiği, lastiği koparmadan ya da kabuğu parçalamadan kabuk üstündeki bir noktaya büzülebilir, ancak ortası delik bir simitte bu olanaklı değildir, delik var oldukça bazı lastikler simit yüzeyinde kalarak bir noktaya büzülemez.
Bu sanının ispatıyla evrenin oluşumu, açık evrenin geleceği, evrenin içindeki mevcut uzay zaman dokusundaki görülemeyen madde olan karanlık maddenin evrenin genişlemesi üzerindeki etkileri konularında pek çok yeni teori ve varsayım geliştirilecektir.


__________________

Konu prowise tarafından (06.07.10 Saat 15:59 ) değiştirilmiştir..
prowise isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz prowise'in Mesajına Teşekkür Etti.