Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.08.10, 01:40   #16
**EMEL**
Müdavim

**EMEL** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2009
Konular: 404
Mesajlar: 3,954
Ettiği Teşekkür: 13326
Aldığı Teşekkür: 14497
Rep Derecesi : **EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor
Ruh Halim: Pisman
Standart Cevap: Uludağ Üniversitesi / Bursa....

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SuLTaN Mesajı göster
Yeni okulummm Fen Edebiyat nerede Emel'im?


Sultancım Burdan sonrası senin için
(sen istersin araştırmazmıyım ben )


*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*


T.C.

Uludağ Üniversitesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Bölüm Hakkında


1990-1991 eğitim-öğretim yılında öğretime başlayan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, ilk mezunlarını 1994 yılında vermiştir. Bölümde 3 profesör, 1 doçent, 3 yardımcı doçent , 1 öğretim görevlisi doktor ,1 öğretim görevlisi, 2 doktoralı okutman ve 2 araştırma görevlisi görev yapmaktadır.


Amacımız

Edebiyat ile ilgili konuları yazar, eser ve devir bağlantısı içinde ele almak, edebiyat tarihine kaynaklık eden özgün belgeleri ve bunların araştırma yöntemlerini göstermek; ürünleri edebiyat tarihi, toplum kültürü, edebiyat sosyolojisi ve dil bakımından değerlendirmek, bunlarla ilgili sonuçlara varmak; öğrencileri bu doğrultuda gerekli bilgilerle donatmak, Atatürk ilke ve devrimlerini özümsemiş bireyler yetiştirmek bölümün amacıdır.Misyonumuz-Vizyonumuz
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün misyonu; çağdaş bilgilerle donanmış bireyleri dil ve edebiyat tarihi yönünden aydınlatmak, alana yönelik çalışmaları uluslararası sahada duyurabilmek, bu yolla evrensel çalışmalara katkıda bulunabilmektir; bunları yaparken Türk kültürünün kaynaklarını araştırmak; ürünleri yazar, eser, devir bağlantısı içinde ele alarak, uygun inceleme yöntemlerini geliştirmek; elde edilen bulguları, ulaşılan sonuçları edebiyat ve dil açısından değerlendirebilmektir. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, belirlediği vizyon ve misyon çerçevesinde kendi öz kültürünü tanıyan, evrensel bilgiye kolayca ulaşabilen, çağa uygun araştırma ve geliştirme yöntemleri bulan, çağdaş düşünebilen, gelecek kuşaklara edinimlerini tarafsızca ve doğru olarak aktarabilen bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.Lisans ÖğretimiTürk Dili ve Edebiyatı Bölümünde I. ve II. örgün lisans eğitimi yapılır. Dört yıllık lisans eğitimi, genel çerçeve içinde, sekiz yarıyıl olarak düzenlenmiştir. İlk dört yarıyılda öğrencinin Türk Edebiyatının temel kavramlarını ve çeşitli disiplinlerle ilişkilerinin öğretilmesi öngörülmekte; alacağı seçmeli derslerin de bu çalışmaları desteklemesi beklenmektedir. Son dört yarıyılda ise edinilen bilgiler ışığında karşılaştırmalı ve uygulamalı öğretime devam edilmektedir. Ayrıca yaz okulunda tüm dersler açılarak öğretim kesintisiz sürdürülür.Lisans ProgramlarıLisans Programı, Türk Dili, Eski Türk Edebiyatı, Yeni Türk Edebiyatı, Halk Edebiyatı olmak üzere dört ana bilim dalında hizmet vermektedir. Türk Dili Ana Bilim Dalında, Türkçe'nin ses bilgisi, biçim bilgisi, anlam bilgisi, cümle bilgisi, köken bilgisi, sözcük bilgisi konularında ve Türk Lehçeleri hakkında ayrıntılı bilgilendirme ve metin incelemesi yapılmaktadır. Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalında, Türk edebiyatının XI.-XIX. yüzyıllarını kapsayan dönemi, bilgilendirme ve metin tahlilleri ile verilmektedir. Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalında, Tanzimat'tan günümüze kadar yaşanan edebî gelişmeler incelenmektedir. Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalında ise, başlangıçtan günümüze kadar gelen süreçte gelenekler etrafında ortaya çıkan veriler edebi ölçeklerle değerlendirilmektedir.


Lisansüstü Öğretim


Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde, yüksek lisans (iki yıl) ve doktora (dört yıl) programları, Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstitüsünün organizasyonu altında yapılmaktadır. Lisansüstü programlarımızın amacı, öğrencilerimizin bilimsel araştırma yaparak yeni bilgilere erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneğini kazanmasını sağlamaktır. Mevcut ve yeni kurulacak üniversitelere, çağdaş bir vizyona sahip, yaratıcı, bilgi altyapısıyla donanmış, entelektüel, yorum yapabilen, disiplinler arası çalışan, araştırmacı, üretken öğretim elemanı ve araştırmacılar yetiştirmektir.Olanaklarımız


Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, 2003 yılından beri Görükle Yerleşkesinde yeni ve modern binasında öğretimini sürdürmektedir. Fen-Edebiyat Fakültesi, E Blok ikinci katta konuşlandırılan bölümde, öğretim elemanlarına ait odalarla birlikte bir toplantı ve seminer odası ile beş derslik bulunmaktadır. Bölümde, öğretim elemanları internet ve bilgisayar donanımlı odalarda çalışma olanağına sahiptir. Teknik olarak tam donanımlı ''akıllı sınıf'' derslerde kullanılabilmektedir. Yerleşkede bulunan, online kaynaklar ve çeşitli linklerle hizmet veren genel kütüphanenin yanı sıra bölüm binasında bulunan kütüphane ve internetten yararlanma olanakları da öğrencilere sunulmaktadır.

Üniversitemizdeki akreditasyon çalışmalarına paralel olarak Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü de, bu faaliyetlere katılmaktadır. Bölümle ilgili hazırlık raporları ve kurulların faaliyetleri devam etmektedir.

Bir milyonu aşan nüfusuyla Türkiye'nin beşinci büyük şehri olan Bursa'nın öğrencilere kaliteli yaşam olanakları sunması, Uludağ Üniversitesinin her geçen yıl artan eğitim kalitesi ve sosyal olanakları öğrencilerin üniversitemizi, dolayısıyla da bölümümüzü tercih etmelerine neden olmaktadır. Üniversiteye giriş sıralamasında bölümümüz, Türkiye çapında üst sıralarda yer almakta, bu da gelen öğrencinin başarı seviyesinin artmasına yol açmaktadır. Bunun yanında öğretim elemanı sayısı yeterli düzeydedir. Her öğretim elemanı kendi alanıyla ilgili dersleri vermektedir.


Mezunlarımız


Bölüm mezunlarının büyük çoğunluğu, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda temel eğitim ve orta öğretim kademelerinde Türk Dili ve Edebiyatı / Türkçe öğretmeni olarak görev almaktadır. Ayrıca Milli Eğitim ve Kültür Bakanlıklarının çeşitli kademelerinde ve özel sektörde iş bulabilmekte; özel dershanelerde öğretmen olarak görev yapabilmektedir.

Başarılı ve istekli mezunlara gerek Uludağ Üniversitesinin, gerek diğer üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde lisans üstü eğitim sunularak geleceğin akademisyenleri yetiştirilmektedir.
Tarihçe


Fen-Edebiyat Fakültesi 1983 yılında kurulmuş ve aynı yıl Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik Bölümleri ile öğretime başlamıştır. 1989 yılında sosyal bölümlerden Felsefe, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı; 1993 yılında ise Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü ile Psikoloji Bölümü açılmıştır. 1999 yılında Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü iki ayrı bölüm haline gelmiş, Sanat Tarihi Bölümü 1999–2000 öğretim yılında; Psikoloji Bölümü 2000–2001 öğretim yılında; Arkeoloji Bölümü ise 2008-2009 öğretim yılında öğrenci alımına başlamıştır. Sosyal ve fen bölümleri, merkez kampüs olan Görükle kampüsündeki A, B, C, E, F ve G binalarında faaliyetlerini sürdürmektedir. Fen bölümlerinin hepsinde, Sosyal bölümlerden ise Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde ikinci öğretim yapılmaktadır. 11 gündüz ve 6 gece bölümünde verilen eğitimle Uludağ Üniversitesi’ndeki 10 fakülte arasında en çok programa sahip olan Fen-Edebiyat Fakültesi’nde 4822 öğrenci, 197 öğretim elemanı, 29 idari ve 31 yardımcı personel bulunmaktadır.
1997–1998 akademik yılından sonra Fen-Edebiyat Fakültesi’ne kayıt olan öğrencilerin orta öğretimde öğretmen olabilmeleri, Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümünün düzenlediği 1 yıllık tezsiz yüksek lisans programını tamamlamalarıyla mümkün olmaktadır. Eğitim Fakültesi ile işbirliği halinde tüm mezunlarımıza bu imkânı sağlamak konusunda çalışmalarımız sürmektedir.
4 Fen bölümümüzün gündüz eğitimlerinde ve 4 sosyal bölümümüzde hazırlık sınıfı uygulanmaktadır.


Adres1 :Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Görükle Kampüsü

Adres2 :Nilüfer / BURSA Posta Kodu :16059

Telefon :+90 224 2941651-2-3

Faks :+90 224 2941899
Fakülte Yönetimi


DekanProf. Dr. İsmail Naci CANGÜL
cangul@uludag.edu.tr

Tel: 2941756 Dahili: 41756 - 41657
Fakülte Yönetimi


Dekan YardımcılarıProf.Dr. Hatice ŞAHİN
hatices@uludag.edu.tr
Tel: 2941812 Dahili: 41812
Doç. Dr. İlker KÜÇÜK
ikucuk@uludag.edu.tr
Tel: 2941661 Dahili: 41661


Bölüm Sekreterlikleri


Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Selçuk URGANCI

urgancis@hotmail.com

Dahili: 2941810 Dahili: 41810

Öğrenci İşleri Bürosu Görev Alanı Yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemleri, yatay geçiş işlemleri, dikey geçiş işlemleri, öğrencilerle ilgili her tür belgenin hazırlanması, staj işlemleri, mezuniyet işlemleri, burs işlemleri.
Meral CEYHUN
ceyhun-2005@hotmail.com
Tel: 2941809 Dahili: 41809

Bayram GÜLEÇ
bayramgulec77@hotmail.com
Tel: 2941675 Dahili: 41675

Ayşe AKSU ŞENTÜRK
ayaksu@hotmail.com
Tel: 2941809 Dahili: 41809

Nural IŞIK
nural_1979@windoeslive.com
Tel: 2941674 Dahili: 41674

Hülya TEMEL
Tel: 2941674 Dahili: 41674
Adres:
Uludağ Üniversitesi
Fen Edebiyat Fakültesi
16059
Görükle - Bursa - Türkiye

Tel:+90 224 2941651-2-3
Fax:+90 224 2941899


Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SuLTaN Mesajı göster
Oooyyy, E harfi mii, edebiyatımın e'si


Hayır benim E o, okadar emek verdim hazırladım müsade et te benim olsun
__________________
Hayat dediğiniz 1 çay
İnsan ise sadece 1 şeker
Karıştırdıkça hayattan tat aldığını sanırsın
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..
**EMEL** isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.