Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.08.10, 10:39   #1
DarkAngeL
...:: HüsoMeL::...

DarkAngeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Yaş: 34
Konular: 1381
Mesajlar: 4,045
Ettiği Teşekkür: 19980
Aldığı Teşekkür: 19639
Rep Derecesi : DarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Huzurlu
Çözüldü Aziz Bartolomeus Yortusu Katliamı | 24.08.1572

AZİZ BARTOLOMEUS YORTUSU KATLİAMI
24.08.1572
1572 yılında Katoliklerin, silahsız ve savunmasız protestanlara saldırması sonucu onbinlerce kişi hayatını kaybetti. Bir anda Paris'te başlayan saldırılar büyük bir hızla diğer şehirlere de yayıldı. Tarihin en kanlı katliamlarından biri olan bu saldırı sonradan Aziz Bartholomew Günü katliamı olarak adlandırıldı. İşte bu vahşi saldırıların sebepleri ve sonuçları...


Aziz Barthelemy Günü'ne denk düşen 24 Ağustos 1572 tarihinde meydana gelen kanlı kıyım, Fransa ve İspanya'nın Flanderes bölgesini denetim altına almak istemesiyle ortaya çıkmıştır.


Onbinlerce insanın ölmesine neden olan bu saldırının en büyük nedeni ise Katolik ve Protestan asilzadeleri arasındaki iktidar çekişmeleridir.

Fransa Kralı IX.Charles'ın annesi Catherine de Medicis İspanya'ya karşı büyük bir sempati besliyordu ve İspanya'ya olan yakınlığı ile tanınıyordu. Catherine de Medicis, I. Henry, Duke Guise'i kullanarak kralın protestan yardımcısı Amiral Gaspard de Coligny'ye bir suikast düzenledi.

Bu suikasttan yaralı olarak kurtulan Amiral evinde yatarken ikinci bir saldırı ile hayatını kaybetti. Katolik asilzadelerin düzenlediği bu saldırı daha sonra önü alınamayan bir katliama neden oldu.Martin Luther

Amiral, huguenotların başka bir deyişle Fransa'da katolik mezhebinden ayrılıp protestan olan soylu kişilerin askeri ve politik liderleri olduğu için kralın annesi tarafından öldürülmek istenmişti.

Ancak suikastten sonra 24 ağustos 1572'de sabaha karşı haçlı giysileri giymiş onlarca Katolik, evlerinde uyumakta olan Protestanlara saldırdılar.Paris'te başlayan bu saldırılar büyük bir hızla diğer şehirlere de yayıldı. Saldırının ilk iki günü kayıtlara 5.000 ile 30.000 arasında Protestanın öldürüldüğü bilgisi girildi.

Saldırıların ardından sağ kalan Fransız asıllı Protestanların tamamı dinlerini terkedip, Katolikliği kabul etmesi sonucu Aziz Bartolomeus Yortusu kıyımı sona erdi. Bu katliamda hemen hemen tüm Huguenot önderleri yok edildi.

Halk tabakası ise İsviçre ve Almanya'ya sığınmak zorunda kaldı.

Aziz Bartolomeus Yortusu kıyımı, 1994 yılında ünlü yönetmen Patrice Chéreau tarafından drama türünde bir filme de konu olmuştur. Fransa, İtalya ve Almanya ülkelerinde çekimi yapılan bu filmde saldırı sonrası yaşanan akıl almaz olaylar ele alınmıştır.


Başrolleri Virna Lisi, Isabelle Adjani, Daniel Auteuil ve Jean-Hugues Anglade paylaşmıştır.

Fransa’da geçen olaylarda 1500’li yıllarda din savaşlarıyla insanlığın harap olduğu bir dönemde soylu insanların çevirdiği entrikalar konu alınmıştır.
Katolik IX.Charles'ın kız kardeşi olan güzel ve gururlu Margot ülkesinde barışın sağlanması için Protestan olan Henri De Navarre'yle zorla evlendirilir.

Düğünün üzerinden daha altı gün geçmişken, Margot’un annesi Catherine de Medici'nin entrikaları ve kışkırtmaları sonucu Aziz Bartholomew Günü Katliamı gerçekleşir.
Onbinlerce Protestan’ın gözünün yaşına bakmadan öldürüldüğü bu katliamdan La Mole isimli bir Protestan yaralı olarak kurtulur ve Margot’a sığınır.
Margot’ta La Mole’nin bakımını üstlenir ancak daha sonra ona aşık olur. Üstelik aşık olduğu adamın onun en büyük düşmanı olduğunu bilmeyerek…


__________________
DarkAngeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz DarkAngeL'in Mesajına Teşekkür Etti.