Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.08.10, 23:10   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 2602
Ettiği Teşekkür: 161519
Aldığı Teşekkür: 177613
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk'ün İzmir'i

İzmir Suikastı

Mustafa Kemal, İzmir Bütünleşmesinde bir de İzmir suikasti sancısı vardır. 20 Haziran 1926'da Mustafa Kemal, suikast girişimi sanığı, eski milletvekili Ziya Hurşit'e sitem eder:
-Ziya Hurşit Bey, uzun bir zaman, bir gaye uğrunda birlikte çalışmadık mı?

- Evet Paşam.

-Nedir bu suikast? Hem de şebekenin elebaşı, ruhu imişsiniz öyle mi?

- Öyle, doğrudur. Suikast yapmaya geldim. Amma niyette kaldı, gerçekleşemedi.

-Sizden bunu beklemezdim.

-Dünya beklenmedik şeylerle doludur Paşam. Ne yapayım ki, karşınızda bu durumda suçlu olarak bulunuyorum. Ne diyebilirim?

Mustafa Kemal'den Sitem

Kılıç Ali anlatımı ileİzmir suiskastı girişimi ise şöyledir.

Gazi İzmir'e gelir gelmez, Ziya Hurşit'le olaya diğer karışanları karşısına alıp sorguya çekmiş. ZiyaHurşit, bütün alçaklıklarını söylediği zaman Gazi:

- "Ziya Hurşit! Seninle hayli arkadaşlık ettik. Canıma kıyacak kadar ileri gitmende neden ne idi? Bana acımadın mı?"

Dediği zaman, yüzünü aşağıya eğis susmuş , bir tek kelime karşılak vermemiş.

Gazi bir aralık önünde bir yılan gibi kıvranan Gürcü Yusuf'a:

- Bana atabilecek miydin?diye sormuş.

- "Seni gördükten sonra atamazdım!"

Diye karşılık vermiş. Bir aralık Ziya Hurşit, Gazi'ye sığınmak istemiş, fakat Gazi buna karşılık:

-"Ben şahsen kin güden bir adam değilim. Fakat iş mahkemeye intikal etmiştir. Bunun sonucunu beklemek gerek. Karışmaya hakkım yoktur" demiş.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.