Tekil Mesaj gösterimi
Eski 31.08.10, 12:31   #10
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 2603
Ettiği Teşekkür: 161546
Aldığı Teşekkür: 177623
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Atatürk'ün İzmir'i

Yazıdan Esinlenerek Harf Devrimi Yaptı

Öteden beri Latin harflerinin dilimize kabulü yanlısı olan Hüseyin Cahit Bey; Gazi’nin bu konuda ne düşündüğünü sordu.

Gazi, bunun çok derin değişiklikleri gerektireceğini söyledi.

Görülüyor ki, o tarihte harf devrimini yapmaya karar vermemişti. Birinci Dünya Savaşı içinde Enver Paşa’nın bitişik olmayan harfler denemesinin sonuçlarını hatırlıyordu.

Cumhurbaşkanı M.Kemal, birkaç yıl sonra Ahmet Cevat (Emre) Beyin bu konuda Vakit gazetesinde çıkan bir dizi makalesinden sonra Harf Devrimine karar verecekti.

Gazi’nin o gece gazetecilerle görüşmesi üç saten fazla sürdü.

Gecenin konuklarından Ahmet Emin Yalman şöyle yazar:
… Konuşmamız üç saat tatlı, anlayışlı, hoş bir hava içinde devam etti. Ben, kendi hesabıma Gazi’nin düşünce gücüne derin bir hayranlık ve sevgi duydum. Bütün arkadaşlarım da bu duyguları paylaşmış görünüyorlardı. En olumsuz yanı temsil eden Hüseyin Cahit Bey’in de uyuma katıldığını anlıyorduk.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.