Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.09.10, 01:51   #5
OkyanusunKalbi
Müdavim

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 616
Ettiği Teşekkür: 27529
Aldığı Teşekkür: 40364
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Gaziler Günü | 19 Eylül

ONLAR bu vatan için kollarını, bacaklarını ve gözlerini hiç çekinmeden feda ettiler.Onların kahramanlıklarını anlatmaya kelimeler yetmez...

Kimi Kore’de, kimi Kıbrıs’ta, kimi ise terör örgütü PKK ile çarpışırken gazi olan binlerce Mehmetçik,

Bugün sadece göğüslerindeki ‘Gazi’lik madalyasının gururu ile yaşıyor.Birçoğunun arkadaşı kucağında şehit düşmüş; ancak onlar bugün bile hiç çekinmeden, Vatan, millet, bayrak’ uğruna kendi canlarını vermeye hazır olduklarını dile getiriyorlar.

Canını ve gençliğini devleti için hiç karşılık beklemeden muharebe meydanına süren gazilerimiz, bugün dağlarda çarpıştıkları terör örgütü PKK’ya destek veren isimlerin TBMM’de olmasının acısını çekiyorlar.Atatürk sevdası, vatan ve ay yıldızlı bayrak sevgisi, Cumhuriyet aşkı ve Türklük tutkusunu kalbinde yaşayan gazilerimiz içlerini döktü.

İşte gazilerimizin gururları, üzüntüleri, beklentileri ve kırgınlıkları...

Eski milli güreşçi olan ve bugün vatanı karış karış gezerek ülkeye hizmet etme gayretinde olan Gazi Astsubay İbrahim Babür, şöyle konuştu:

“Gazi olduktan sonra topluma uyum sağlamamız zaman aldı. Bizimle birlikte çoluğumuz çocuğumuz, analarımız, özellikle de hanımlarımız büyük sıkıntılar çekti. Ben iki elimi kaybettim. Gömleğimi iliklemek için, ayağımdaki çorabı giymek için, evin kapısını açmak için birilerine ihtiyaç duyuyorum. Biz bunlardan gocunmuyoruz. Bu vatan ve millet için iki elim de canım da feda olsun.Vatan yoksa millet olmak imkansız.Bu ülkede huzurlu mutlu yaşıyorsak bunu şehitlerimize gazilerimize borçluyuz.

Şunu çok iyi bilmemiz gerekiyor...

Bu ülkede el ele huzur içinde yaşabilmemiz için herkes üzerine düşeni yapmalı.

Asker olarak ben vazifemi yaptım. Bana vazife düşerse karımla kızımla tekrar vazife yaparım.Doktor doktorluğunu, öğretmen öğretmenliğini iyi yapmalı.Kısacası bu vatanı muasır medeniyetler seviyesine götürmek için Herkes üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapmalı.”

Biz elele verirsek, kimse bizi yenemez, " diyordu, protez ellerini uzatırken, yan koltukta oturanlara, Cebimden cüzdanımı çıkarayım da kimliğimi gösterebileyim, otobüse bindiğimde, çıkaramıyorum, bunun acısını yaşıyorum, ” diyordu.

"Ben bir şey yapmadım ki, " diyordu el bombasının üzerine atladığını sorduklarında; "Bu benim, birinci vazifemdi…" Bu benim, birinci vazifemdi, diyordu; İbrahim astsubay.
“Elimi kaybettiğim yere kardeşim gitti”

Emrindeki askerleri terör örgütü PKK’nın bir bombasından kurtarmak isterken iki elini kaybeden Gazi Astsubay İbrahim Babur ise yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Yıl 1994’tü. Güneydoğu’da görev yapıyordum.Bizlere emanet edilen ana kuzularını; yani askerlerimi patlamak üzere olan bir bombanın üzerine atlayarak kurtardım.O esnada iki elimi kaybettim. Benim yaptığım bu görevi Türk Odusu’daki her asker yapabilirdi.Ben hâlâ o günün gururunu yaşıyorum. Şehit ve gazilerimiz bu toprakların çocukları.Bunlar dün terzi, esnaf, berber, memur, işçiydi bugün asker ocağında ülkesini, vatanını koruyan kahraman birer askerler.Kardeşim de astsubay.Gönüllü olarak iki elimi kaybettiğim yere gidip üç yıl orada görev yaptı.Her zaman bu topraklar için çarpışmaya, can ve kan vermeye hazırız. Bu ülke insanı, vatanını korumayı her zaman başarmıştır.Biz millet olarak her zaman nöbete hazırız. Bu askerler milletin içinden çıkan evlatları.Bunlar uzaydan gelmedi.”

En büyük korkuları ‘unutulmak’

Gazileri üzen en önemli konunun ‘unutulmak’ olduğunu söyleyen Gazi Babur,

“Bizler, şehit düştüğümüzde ya da yaralandığımızda üzülmeyiz; ancak unutulduğunda kırılırız.
Okullarda şehitlik ve gazilik konuları çok iyi öğretilmeli.
Irak’a bakın... Ülkede huzur yoksa kimse o sırça köşklerde oturamaz.

Sizlere Irak’ta mal veriyoruz, ev veriyoruz, araba veriyoruz gidin oturun dendiği zaman kaç kişi gider?
Bu vazifeyi yapan insanların arkasında durmak onların moralini yüksek tutmalıyız.
Bizler şanlı al bayrağımızın altında yaşamaktan onur ve gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Mehmet Akif Ersoy’un,

“Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı,

Düşün altında binlerce kefensiz yatanı,

Sen şehit oğlusun yazıktır incitme atanı,

Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı”

dizelerinden çok etkilendiğini vurgulayan Babur, oğlunun adını da Mehmet Akif koymuş...

“Vazife düşerse tekrar giderim

Bugün sağlamsınız; peki yarın?

Gaziler olarak vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için mücadele ettiklerini vurgulayan Gazi Uran, şunları söyledi:

“Şehitlik ve gazilik Türk milleti için çok önemlidir. Bizler bu vatan uğruna kan ve can veren insanlarız.Bizler, bu ülke için her zaman göreve hazırız, geçmişte olduğu gibi...
Şu anda binlerce askerimiz sınırda görev yapıyor. Belki şu an bir çatışma var ve belki de bir askerimiz mayına basmak üzere...Bu yüzden, şehit ailelerine ve malul gazilere gereken önemi her zaman göstermemiz gerekiyor.Bizler görevden kaçan insanlar değiliz.Tekrar çağırsınlar tekrar askere gideriz.Askerlerimizin moralini her zaman yüksek tutmalıyız.Bu morali belli günlerde belirli törenlerle değil, her zaman vermeliyiz.Asker sizin kardeşiniz, çocuğunuz, amca, hala oğlunuz olabilir.Bizler askerde yemin ettiğimiz zaman askeriz, tezkereyi aldığımız zaman siviliz.
Sivil asker el ele olmalı. Şehit ve malul gazi ailelerine her zaman destek verilmeli.Unutmasınlar bugün sağlamlar; ama yarın askere gittiğinizde siz de gazi olabilirsiniz.

Yeni anayasa haklarımızı elimizden alıyor.

Hayatta olan gazilerimizin ellerinden öpüyorum..Hayatlarını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyorum...Hepimizin Gaziler Günü kutlu olsun.