Konu: Jeanne D'arc
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.09.10, 12:58   #1
o bNm dünYam
Yeni Üye
o bNm dünYam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2010
Konular: 5
Mesajlar: 5
Ettiği Teşekkür: 7
Aldığı Teşekkür: 49
Rep Derecesi : o bNm dünYam Karimasını arttırmak için doğru yerdeo bNm dünYam Karimasını arttırmak için doğru yerdeo bNm dünYam Karimasını arttırmak için doğru yerdeo bNm dünYam Karimasını arttırmak için doğru yerdeo bNm dünYam Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Post Jeanne D'arc

Jeanne d'Arc (Orleans Bakiresi)(Jeanne d'Arc , Jeanne d'Ark, Jeanne Dark, Joan of Arc, Jan Dark)Jeanne D'arc Fransa'nın milli kahramanı. Rivayete göre on üç yaşında bir kız olan Jeanne D'arc bazı sesler duymaya başladığını iddia ederek bu seslerin Allah'tan geldiğini söyledi. Haftada iki veya üç defa duyduğu bu sesler, J. D'arc'a, düşmanları tarafından kuşatılan Orléans şehrinin ve bütün Fransa'nın kurtarılmasını telkin ediyordu. O sırada akli dengesi bozulmuş olan Kral V. Charles (Şarl) çok güç durumdaydı. Çünkü yüzyıl savaşları ve çeşitli yenilgiler Fransa'nın zayıflamasına yol açtı.

Jeanne D'arc, erkek kılığına girerek her yanı istila edilmiş bulunan Fransa'yı dolaştı. Poitiers'te silah kuşanarak asker kılığına girdi. Orléans'a girerek İngilizler tarafından kuşatılan şehrin kurtulmasını sağladı.

Bourgogne Dükü Philippe'in kuşattığı Compiégne şehrinin yardımına koştu. Ama Dük tarafından esir edildi. Sonra da Beanvois Piskoposu Pierre Canchon'un isteği üzerine İngilizlere satıldı. Engizisyon hakim yardımcısı Jean Lemaitre tarafından da desteklenen Piskopos Canchon, Jeanne D'arc'ı dine karşı gelmekle ve büyücülükle suçladı. Muhakeme Rouen Kalesinde gizli olarak yapıldı. İngilizlerin gözetimi altında bir cezaevine hapsedildi. 24 Mayıs 1431'de Saint-Quen Mezarlığına getirilerek bundan böyle erkek kılığına girmeyeceğine halkın önünde yemin ettirildi. Ne var ki cezaevinde gardiyanların saldırıları karşısında kendini korumak için yeniden erkek kılığına girmek mecburiyetinde kaldı. Piskopos Canchon bunu kiliseye karşı gelmek olarak nitelendirdi. 30 mayıs 1431'de Rouen şehrinin Vieux-Marchè Meydanında diri diri yakılarak öldürüldü. Canchon, Jeanne D'arc'ın 'Allah'ın sesini duyduğunu inkar edeceğini zannetti. Fakat Jeanne D'arc alevler arasında bile görevine ve dinine bağlı olduğunu haykırdı. Kral VIII. Charles ise, tacını borçlu olduğu Jeanne D'arc'ı kurtarmak için hiçbir çaba göstermedi. Bilahare Rouen'i geri alan VII. Charles iki ay sonra Jeanne D'arc'ın öldürülmesi üzerine soruşturma açtırdı. Muhakemede yüz on beş şahit dinlendi. Nihayet 1456'da J. D'arc temize çıkarıldı. 1920 senesinde de kilise tarafından azizler mertebesine yükseltildi.J. D'arc'ı temsil eden çok sayıda minyatür, duvar halısı, tablo vardır. Ayrıca onun hayatı Fransız ve diğer ülke edebiyatlarında da edebi eserlere konu olmuştur. Tiyatro sahnelerinde ve sinema oyunlarında J. D'arc'ı çeşitli yönleriyle canlandırmışlardır. J. D'arc'ı Fransızlar bir hürriyet kahramanı olarak tanırlar.


__________________
o bNm dünYam isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz o bNm dünYam'in Mesajına Teşekkür Etti.