Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.09.10, 16:45   #1
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,398
Ettiği Teşekkür: 85352
Aldığı Teşekkür: 82861
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Thumbs down ABD'nin Ünlü Düşünce Kuruluşundan Türkiye İçin Üç Kritik Mesaj...

ABD’nin en önde gelen düşünce kuruluşlarından German Marshall Fund’ın (GMF) her yıl hazırlanan Transatlantik Eğilimler raporunun bu yılkı versiyonunda Türkiye’yle ilgili kritik bulgular öne çıktı.

GMF’in her yıl hazırladığı ve Avrupalıların siyasi ve sosyal eğilimlerinin tespit edilmesini amaçlayan raporunun 2010 yılı versiyonunda Türkiye’yle ilgili üç kritik noktanın altı çizildi:
1) Araştırmaya göre, Türk halkının Avrupa Birliği (AB) üyeliğine desteği sert şekilde geriledi. AB üyeliğinin olumlu olacağını düşünenlerin oranı yüzde 38’e gerilerken, 2004 yılındaki araştırmada bu oran yüzde 70’ti.

2) Bir önceki ankette, ABD Başkanlığı’na Barack Obama’nın seçilmesinden en çok memnuniyet duyan Avrupa ülkesi olan Türkiye’de bu konuda da önemli bir değişim söz konusu. Geçen yıl Obama’ya olumlu bakanların oranı yüzde 50 olurken, bu yıl yüzde 28’e geriledi.

3) Raporun üçüncü mesajı ise Türk halkının Batı’dan çok Doğu’ya kayması oldu. Türkiye’nin Ortadoğu ülkeleriyle işbirliği yapması gerektiğini düşünenlerin oranı iki katına çıkarak yüzde 20’ye yükseldi. ABD ile ortaklık kurulması gerektiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 6’da kaldı. Türkiye ayrıca, anketin yapıldığı yerler içinde İran’ın nükleer silah sahibi olmasından en az endişe duyan ülke oldu. Türk halkının yalnızca yüzde 40’ı İran’ın nükleer silah duymasından endişeli olduğunu söyledi.

Raporda, “Son dönemde yaşanan olaylar, birçok analistin Türk dış politikasının giderek farklılaştığına işaret etmelerine neden oldu. Batı ile ittifak kurulması yönünde herhangi bir net bulgu olmazken, Türkiye’nin dış politikasında daha az tahmin edilebilir bir yöne doğru ilerlediği neredeyse kesin olarak görülüyor. Amerikalı ve Avrupalı liderlerin bu durumu önümüzdeki dönemde göz önünde tutmaları gerekiyor” denildi.

Raporda ayrıca, kamuoyunun da Türkiye’nin son dönemde dış politika odağına Ortadoğu’yu oturtmasını desteklediği de vurgulandı.


"DIŞ POLİTİKANIN YÖNÜNE IŞIK TUTTU"

Raporda, “Türk kamuoyu her zaman için anketin yapıldığı diğer ülkelerdeki katılımcılardan farklı yanıtlar vermiştir. Ancak bu yılın sonuçları özellikle dikkat çekici. Dahası rapor Türkiye’nin son dönemdeki dış politikasının yönüne de ışık tuttu” denildi.Raporda ayrıca geçen yılki rakamlara kıyasla Türkler’in NATO’nun daha az önemli olduğunu düşündüğü, AB’ye katılmaya daha az ilgi gösterdiği ve ülkelerinin Batı’yla ortak değerler taşıdığına eskisi kadar inanmadığı belirtildi.

Türkiye dışında Almanya, Fransa,İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İngiltere, Slovakya, Bulgaristan, Romanya ve ABD’de de yapılan anket kapsamında Haziran ayında Türkiye’den 1003 kişiyle yüz yüze mülakatlar düzenlendi.*Alıntı*
Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.