Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.09.10, 02:27   #2
OkyanusunKalbi
Müdavim

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 616
Mesajlar: 7,992
Ettiği Teşekkür: 27528
Aldığı Teşekkür: 40388
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Serkan Çağrı'nın Hayatı

Serkan Çağrı Albümleri
Nefesim (2005)

Albüm Hakkında Bilgiler

Bir resimde ne yapıldığının değil, nasıl yapıldığının daha çok önem taşıdığı görüşü müzikte de geçerlidir. Sanatçı eserini izleyici/dinleyici ile buluşturamadığı sürece yaptığı iş sadece hobi geliştirmektir, tatminkârlıktır. Kendini eserinin içine katmış, alt yapısını oluşturmuş ve insanlarla buluşturabilmiş bir eser ortaya koyabilmek kolay değildir. Bu, kendisiyle yarışmak, zamanla yarışmak ve kişiliğini ortaya koyabilmek yolundan geçer, yanı sıra da güzelliklerden...

Serkan Çağrı yaşamın onu zorunlu kıldığı zor yolu seçmiş olup, sanat yaşamında pişe pişe bu günlere geldi. Bir çok seçkin grupla dünyanın önemli festivallerine katılıp konserler verdi. Küçük yaşlarda başlayan müzik hayatı ayakta durabilme savaşımıyla birlikte zenginleşip ona olgunluk kazandırdı. Teori ile pratiği bir arada götüren ender sanatçılardan biri oldu.

Serkan geçmişe saygılı, geleceğe açıktır. Özünü kendi kültüründen alıp evrenselliği yadsımadan çağdaşlığı yansıtan bir sanatçıdır. Ne fanatik ne de etnik bir anlayışa sahiptir. O sadece etik olanı savunur. Amacı, yaşanılan dünyayı dünden ve yarından soyutlamak değildir, yeni yaratılarla evrensel oluşuma katılmaktır.

Alçakgönüllü, ince, iyi yürekli, nezaketli, samimi, uyumlu ve duygudaş yanıyla nefesi dillenir ve müziği kendine özgü bir tat kazanır. Sevinci ve hüznü konuşur gibi dillendirmek o duygulanımı yaşamayı gerektirir ki o da iç zenginliğidir, düş gücüdür.

O, "Kişinin yaşam biçimi icrasına yansır" derken egoizmden uzak, sade, anlaşılır, pozitif tavrını; içten, yapmacıksız ve zorlamasız bir şekilde sanatına yansıtır.

İnsanlarla ortak duygular oluşturabilmek için insanların haz alabileceği müziğin yapılmasını yeğler. Bu nedenle sanat ve kültür mozaiğinin kompozisyonunu oluşturma isteğiyle doludur. Albümündeki semboller, kardeşlik efektleri bunu vurgular. Müziğin duygulara seslenen bir sanat türü olması bilinci içerisinde olup tınılarla konuşur. Bu onun sezgilerinin gücüyle oluşan ruhsal titreşimleridir.

Serkan sanatını icra ederken transa geçip tinselliği yaşadığını söyler. Der ki, "Çocukluğum, iyi ya da kötü günlerim sarımsı nostaljik halleriyle ruhumda canlanıp nefesimle dışarı akıyor. O anda bütün varlığımı unutuyorum. Enstrümanımla bütünleşip kendimi ifade ettiğimde tarifi zor bir güzellik yaşıyorum."

Üretmek ve paylaşmak onun yaşam felsefesidir. Alışılagelenlerin ötesinde yetkin olanı, sağlam olanı, çağdaş olanı ustalığı ile birleştirme yolunu seçer. Müziğin düzeyini hiç düşürmez. Klarnetin tüm incelikleri onda ifadesini bulur. Bizlerin de bam teline dokunur.

Güzellik peşinde koşarken güzelleşenlerden olan Serkan, yavaş ama sağlam adımlarla "Ben de varım!" demektedir.

YOLU AÇIK OLSUN.

Âlâ (2008)Albüm Hakkında Bilgiler

"klarnete adı yazılan marka”
SERKAN ÇAĞRIİlk enstrümantal albümü “Nefesim” ile duygusal bir performans sergileyen akademisyen klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, yeni albümü “Âlâ”da, geleneksel icradaki ustalığını teorik birikimleriyle birleştirip dinleyicileri klarnetin neşeli, eğlenceli yüzü ile tanıştırıyor.

İskender Paydaş’ın prodüktörlüğünü üstlendiği “Âlâ”da, Türk, Yunan, Azeri ve Kırım geleneksel bestelerinin yanı sıra Serkan Çağrı’nın “İğde Kokulum” ve “Mori” adlı iki bestesi bulunuyor. Ayrıca Tolga Kılıç’ın “Concierto De Aranjuez” ve “Yalgızam”ın düzenlemelerini yaptığı albümde diğer tüm bestelerin aranjeleri de İskender Paydaş’a ait.

İskender Paydaş, Mehmet Akatay, Erdem Sökmen, İsmail Soyberk, Cenk Erdoğan, Özgür Yurtoğlu, İrfan Seyhan, Fatih Ahıskalı, Bekir Sakarya, Hasan Gözetlik, Onur Nar, Hakan Güngör, Koçani Orkestrası, Gündem Yaylı Grubu gibi değerli müzisyenler ve gruplar enstrümanlarıyla; Fuat Saka, Murat Çekem, Mehmet Akatay ve Atiye de vokalleriyle albüme renk kattılar.

“Âl┠nın ilk video klibi yönetmen Devrin Usta tarafından “İğde Kokulum” a çekildi. Ghetto’da gerşekleşen çekimde modern dansçılar da eşlik etti. Serkan Çağrı’nın bestesi olan “İğde Kokulum” ’un video klibi; şarkılara genelde hüzün katan klarnetin aynı zamanda ne kadar eğlendirici olabildiğine ve insanları birleştiren ortak bir tutku olduğuna dikkat çekiyor.

Dünya Müzik Literatüründe Bir Türk Markası :“Serkan Çağrı Model” Klarnet Dünyanın önde gelen nefesli enstrüman firmalarından AMATİ-DENAK, Serkan Çağrı tarafından tavsiye edilen yeni perde tasarımını uygulayarak ürettiği yeni klarnet modeline “Serkan Çağrı Model” ismini verdi. Böylece Çağrı, klarnette bir dünya markası olarak da müzik literatüründe yerini aldı.

“O, klarnete benim şu anda geldiğim noktadan başladı.”
Serkan Çağrı, bugüne kadar Mercan Dede&Secret Tribe, Yarkın Ensemble, İstanbul Sazendeleri, Grup Laçin, Kardeş Türküler Grubu ve kendi kurduğu orkestrasıyla yurt içi ve yurt dışında çeşitli şenlik ve festival organizasyonlarında konserler verdi.

Dünyanın en iyi klarnet virtiözlerinden Vassilis Saleas ile “İki Yaka Tek Nefes” adlı konser projesini hazırlayıp sahneye koydu. Yine dünyaca ünlü ses virtiözü Yıldız İbrahimova ile oluşturduğu “Yıldıza Çağrı” projesi ile yurtdışında pek çok konsere katıldı. Ayrıca Klezmer müziğinin en önemli temsilcilerinden biri olan klarnetist Giora Fiedman, İstanbul’da verdiği bir konserde “O, klarnete benim şu an geldiğim yerden başladı” dedi.

Şükrü Tunar Eserleriyle Serkan Çağrı

(2009)
Albüm Hakkında Bilgiler

Keşfettiği Zeki Müren’e klarnet çalarken son nefesini veren, unutulmaz eserleri ile Türk sanat müziğinin büyük üstadı Şükrü Tunar’ın eserleri; Ahmet Özhan, Ata Demirer, Ayşe Taş, Barbaros, Birol Namoğlu (Gripin), Ercan Saatçi, Gökhan Tepe, Hazal, Hayko Cepkin, Nalan Tokyürek, Oya İşboğa, Sıla ve Ziynet Sali gibi Türkiye’nin önemli seslerini, Serkan Çağrı’nın klarneti eşliğinde bir araya getirdi.
Klarnet virtüözü Serkan Çağrı prodüktörlüğünde hazırlanan bu çalışma, unutulmaz eserleri ve eşsiz klarnet yorumuyla Türk sanat müziğimizin değerli sanatkarı...


Şükrü Tunar’a saygı albümüdür.OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.