Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.10.10, 12:46   #9
Böcü Dayı
Uzman Üye

Böcü Dayı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 32
Ettiği Teşekkür: 4094
Aldığı Teşekkür: 5592
Rep Derecesi : Böcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: Harem Nedir? Osmanlı’da Harem | Sırlar Perdesi: Harem

Çandarlı soyuyla birlikte Fatih Sultan Mehmet zamanında devlet kademesinde Türk soyluların kökü neredeyse kesildi.. Türkler tamamen yönetim kademesinden uzaklaştırılıp uçlarda görevlendirildiler, yerleştirildiler , Anadoluda kalanlarsa unutuldular, hiç hükmüne koyuldular neredeyse..

Yönetim kademesinden uzaklaştırılmalarının nedenlerinden birisi sanırım Türklerde neredeyse gelenek haline gelin güçlü hanedanların güçsüzden saltanatını almasıdır... Çandarlılarda güçlü bir aileydi, Osmanlı padişahları saltanatlarına tehdit olarak gördüklerini bertaraf etmiştir herzaman..

Lale'nin dedikleri hep aklıma takılmıştır, bir fazla olarak erkekleride katıyorum olaya.. Niçin bir Türk çocuğunuda okutmamışlar acaba?

Bu devşirme olayı konusu sanıldığı kadar dramatik değildir.. Aslında ballı bir iştir.. Sanırım katolikleri almıyorlarmış devşirme olarak ve ismi yanlış olabilir Sırp katolikleri eylem bile yapmışlar bizim çocuklarımızı niye almıyorlar diye..

Şimdi beni Amerika'ya alıp okutsalar, ileride Amerikan başkan yardımcısı olacaksın deseler hayır mı diyeceğim.. Devletin gücü sürdüğü müddetçe saltanatımı sürdürürüm, yok olursada banane, ben zaten Türk'üm derim.. Hiçte içim acımaz Amerika yıkıldı diye..

Alınan devşirme çocuklarıda öyle aklı ermezken alınmıyorlardı hepsi, mesela Sokullu (Sokoloviç) 18 yaşındayken alınmış, kendisinin hristiyan olduğunu, sırp olduğunu bildiği çağda alınmış saraya..

Osmanlı zamanında bir Türkmen beyliği tarafından kurulduysada sonradan Türklükle bir alakasının kalmadığını düşünüyorum.. Biz ne kadar Osmanlıysak, Sırplar, Yunan, Bulgar,Arnavut vs.lerde o kadar Osmanlı... Hatta en az Osmanlı biziz bunların içinde.. Yitik bir milletiz Osmanlı içinde..