Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.10.10, 12:15   #30
SuLTaN
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 708
Ettiği Teşekkür: 36956
Aldığı Teşekkür: 24738
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Harem Nedir? Osmanlı’da Harem | Sırlar Perdesi: Harem

Konuyu gece misafir olarak okumuştum, şimdi girebildim anca...

Harem hakkında birçok söylenti var. Yerli yabancı, bilgisi olan olmayan herkes istediği gibi konuşabiliyor bu konuda. Elbette devletin bünyesindeki her kurum gibi haremin de birçok iyi yanı kötü yanı, doğrusu yanlışı vardır. Ancak, aşağıda alıntısını yapmış olduğum bir paragraf var ve bu paragrafta iyi kötü her şeyin özetlendiği kanaatindeyim.

Alıntı:
Orhan Gaziyle birlikte devlet içinde yer edinmeye başlayan harem Kanuni Sultan Süleyman devrinde kurumsallaşmasını tamamlamıştır. İki temel fonksiyonu vardır. Padişahın özel yaşamını sürdüğü ve eş bulduğu yerdir. Fatih'le birlikte şehzadeler yabancı hanedanlarla evlenmeyi bıraktıklarından bu çok önemli ve hanedanın devamı için vazgeçilmez bir fonksiyondur. Ayrıca bir okuldur. Enderun mezunu devşirme gençlerle sarayda eğitim almış cariyelerin evlendirilmesiyle eğitime dayanan bir aristokrasi kurulmuştur. Padişaha ve hanedana bağlı bir aristokrasi yaratılmasını sağlamak için cariyelerin eğitilmesini sağlayan kurumdur.

Lale'nin alıntı yaptığı bir mesaj var, 12 numaralı mesaj. Alıntı yapmış olduğu konuda Türklerle ilgili bazı sözler mevcut. Yalnız bu sözlerin farklı versiyonları da çeşitli tarihçilerin makale ve yazılarında bulunuyor. Bu da tarihin hiçbir zaman tarafsız olmayacağının, sözlerin bile istenildiği yönde değiştirileceğinin bir kanıtı sanırım

Konuyu harika hazırlamışsın ReaL, ellerine sağlık
SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.