Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.10.10, 14:56   #28
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2675
Mesajlar: 31,103
Ettiği Teşekkür: 167148
Aldığı Teşekkür: 186292
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Farelere Adanmış Karni Mata Tapınağı | Hindistan

Fareler Nasıl Kutsal Olmuş?
İnanışa göre Karni Mata, üstün güçleri ile bir masalcının ölmüş olan çocuğunu tekrar hayata getirmeye çalışıyordu. Ama ölüm tanrısı Yama buna izin vermedi. Yama çocuğun ruhunu zaten almıştı ve tekrar başka bir insan olarak yeniden hayata dönmesine izin vermemekteydi. Öfkesi ile meşhur olan Karni Mata, çocuğun hayatını koruyamamasından dolayı çok sinirlenmiş. "Bu kabileden hiç kimse sonsuza dek Yama'nın eline düşmeyecek" Demiş.


Bunun yerine bu kabile mensupları öldüğünde, onların ruhları geçici bir süreliğine, kabilesinde bir rahip olarak tekrar hayata dönmek üzere bir farenin bedeninde bekleyecek. Böylelikle fareler, Karni Mata'nın kabilesinin mensuplarının tekrar hayvan şeklinde vücut bulması olarak kutsal kabul edilmiş.


Karni Mata inancına göre, tapınakta ibadet eden talebelerin ruhları, mabette bulunan her bir farenin içinde yaşıyor. Bundan dolayı fareler ibadet edenlere göre kutsal.


Tapınağın Tarihçesi ve Mimarisi

Karni Mata Tapınağı, Deshnok kasabasının güneydoğusunda güzel bir bahçenin tam orta yerine kurulmuş. Dış cephesi güzel bir kale duvarı gibi inşa edilen Karni Mata'nın girişteki kemerli yol tamamen mermerden. İç duvarlar ise çok değişik türlü Karni Mata ve fare kabartmaları ve çizimlerle süslenmiş.


Tapınağa girenler tavana asılmış bir çanı çalıyor ve birkaç kısa dua edip büyük tevazu ve edep ile yerlere dokunuyor. Böylece tapınağa, resimlere ve heykellere saygılarını göstermiş oluyor.


Tapınağı ziyaret eden turistler peşine takılan ve korkusuzca üzerlerine zıplayan farelerden oldukça korkarken, onlara ibadet eden Hindular farelerin bu hareketlerini bir manevi ödül olarak değerlendiriyor. Onlara göre bu sırnaşma insanlara şans getiriyor. Ancak asıl kazanç tapınakta yaşayan beyaz fare ile irtibata girmekte yatıyor. Farelere inananlar onlara, büyük kâselerde süt, tatlı ve tahıl ikram ediyor.


Mabetdeki fareleri kuş ve diğer yırtıcılardan korumak için inşa edilen gümüş kapısı yetmeyince, tapınağın her yeri ızgara tel örgülerle çevrilmiş. Farelerden herhangi birini tapınak içinde incitirseniz, tapınağa hemen bir altın yada gümüş (diyet – hediye) vermeniz bir zorunluluk. İnanışa göre aksi takdirde bu size kötü şans getirir.


Tapınakta farelerin yemeklerinde sorumlu bir de rahip bulunuyor. Bu rahip yerlerde bulunan artık şeker ve yemek parçalarını süpürüp, ardından farelerin yeni yemeklerini düzgün bir çizgi halinde yere seriyor. Mabetdeki fareler bunun üzerine bulundukları yerden yemeğe doğru akın ediyor. Bu sırada tapınakta en çok saygı gösterilen yaratık olan beyaz fare yerinden çıkınca herkes büyük bir sessizliğe giriyor. Tapınak fareleri sayısız denecek kadar çok ve kontrolü zor olmasına rağmen hiçbir fare tapınak avlusunun sınırları dışına çıkmıyor.

Karni Mata Festivali
Deshnok'ta heryıl iki kez Karni Mata festivali yapılıyor. İlki Mart-Nisan aylarında, ikincisi Eylül-Ekim aylarında yapılan bu festivallerde Hindular yeni doğmuş çocuklarını buraya getirerek, çocuklarının ilk saçlarını kesip tanrıçanın ayaklarına bırakıyor. Bu gelenek inanışlara göre çocuklarının talihini açıyor.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.