Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.11.10, 11:00   #1
Mathematician
Kroniköğrencideğilartık:D

Mathematician - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 298
Mesajlar: 3,187
Ettiği Teşekkür: 12966
Aldığı Teşekkür: 17543
Rep Derecesi : Mathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart
Çocuğun sağlıklı gelişmesinde sorumluluk duygusunu kazanmasının büyük önemi vardır. Kendi kararıyla ödevlerini zamanında yapması, aile içinde yaşına uygun görevleri yerine getirmesi, durumdan vazife çıkarmaya çalışması onunla ilgili gelişimsel kaygılarımızı azaltır ve her şeyin yolunda olduğu inancımızı pekiştirir.

Çocuğun görev bilincini kazanma süreci zorlu geçebilir. Her sınıf düzeyinde sorun tekrarlayabilir veya en başta kazanılan sorumluluk bilinci gelişerek devam edebilir. Bunun yanında, sorumluluklarının sınırları konusunda belirsizlikler yaşayabilir.

Sorumluluklarını gerçekleştirme çabası onu çok yorup bezdirebilir. Yetenek ve becerileri, verilen sorumluluklara göre yeterli, fazla veya yetersiz olabilir. Bunların yanında, bizim için önemli olan görevlerindeki başarısını önemsediğimiz için; diğer görevlerinden muaf tutulabilir. Kendini “sorumlu” görmek yerine; hatır veya ödül için ödev yapıyor olabilir. “Ne yapayım? Ödevlerini başka türlü yaptıramıyorum” dediğimiz noktada, okuldaki başarısı, kişilik gelişiminin önüne geçer ve çocuğumuzun sorumluluğunda olması gereken pek çok göreve müdahale etmek durumunda kalırız. Ana babalar olarak, onların yerine yapmayarak, düşünmeyerek işe başlamalıyız. Tercihlerinin sorumluluğunu almayı öğrenmesinin ilk yoludur bu.

Eksik ödevi mi var? Bunu fark etseniz bile, yapması için zorlamayın. Kısa bir uyarı yetsin. Annesinin “yaptırmak zorunda” olmadığını öğrensin. Gene resim defterini mi unuttu. Artık arkasından koşmayı bırakın. “Ben senin için her şeyi yaparım, sen yeter ki çalış” olumlu bir yönlendirici değildir Her an destek bekleyen, her türlü yardımı hak olarak gören çocuklar; sorumluluk duygularını gerçekleştiremeyen, bağımlı yetişkinler olmaya adaydırlar.

Çocukların zamanlarının önemli bir bölümünü geçirdikleri okul ortamı, onların birey olarak topluma hazırlandıkları en olumlu sosyal çevredir. Sorumluluklarını yerine getirmeyi ve haklarını kullanmayı öğrenirken, sosyal bilinçlerini ve kişilik yapılarını da geliştirirler. Tökezlerler, zorlanırlar, bunalırlar ama sonuçta kendilerini kabul ettirirler ve uyum sağlarlar. Öğretmenle, arkadaşla, okul ve ders kurallarıyla yaşayacakları gelgitlerle kendileri karşılaşmalı ve başa çıkmak için harekete geçmeyi öğrenmelidirler. Yapmamız gereken, onların bunu tecrübe etmelerine fırsat tanımaktır. Üzüntüler, başarısızlıklar, yenilgiler geçici olmalıdır. Zamansız ve gereksiz kontrol ve müdahalelerimiz, içimizdeki başarısızlık korkusunu dışa yansıtır ve çocuğumuzun kendini yenik, üzgün hissetmesine neden olur. “Fedakârlık” dediğimiz bazı davranışlarımız, çocuklarımızda bağımlı kişilik yapılarının gelişimini kolaylaştırır. Okulda başarılı görünsün diye, onun yerine yaptığımız ödevler gibi. Küçük, beyaz dediğimiz yanlış yönlendirmelerle öğretmeni yanıltmamız gibi.

Çocuğunuzun öğretmenine, çocuğunuzu tanıması için zaman tanıyın. Çocuğunuz adına onu yönlendirmeye kalkışmayın. Bu çocuğunuzun kendini olduğu gibi yansıtma cesaretini kırabilir. İkisi arasında kendi emekleriyle kurulmuş ilişkinin çocuğunuzun üstünde olumlu etkisi olacaktır. Öğretmen; öğrencisi lehine gerekli gördüğünde size başvuracaktır zaten. Öğretmen, böylece yetiştirdiği çocuğun yapısını tanıyabilecek ve gerçekçi adımlar atabilecektir. Çocuğunuz da öğretmeni ile olan ilişkisindeki rolüne uygun olarak, beklenen görevlerini yapacaktır.

Okuluyla, dersleriyle, arkadaşlarıyla yaşayacağı her türlü çatışma ve sorun; çocuğunuzu geleceğe hazırlayacak etkili öğrenmelerdir. Ona; sorumluluklarına karşı kendine güvenen bir birey olma şansını verecek olan sizsiniz. Onun yerine çözmeden ama gerektiğinde yanında olarak.


Ayla Kahraman


__________________
Mathematician isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mathematician'in Mesajına Teşekkür Etti.