Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.11.10, 15:38   #1
Feronia
Yeni Üye

Feronia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2010
Konular: 4
Mesajlar: 17
Ettiği Teşekkür: 23
Aldığı Teşekkür: 89
Rep Derecesi : Feronia Karimasını arttırmak için doğru yerdeFeronia Karimasını arttırmak için doğru yerdeFeronia Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Atatürk'ün Bilinmedik Özellikleri...
Atatürk'ün Bilinmedik Özellikleri...1. "Ata" Lafını Sevmezdi
"Atatürk" hitabını ilk kez dönemin Türk Dil Kurumu Başkanı bir konuşmasında kullanmış, Mustafa Kemal de çok beğenerek soyadı olarak almıştı. Kendisine Ata" diye hitap dilmesinden hiç hoşlanmazdı.

2. En Sevdiği Yemek
Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayati boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıya düksün değildi ama cani istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih ederdi.

3.En Büyük Hayâli Dünya Turuna Çıkmaktı
Ömrü yetseydi bir dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletmek en büyük hayaliydi.

4. Başucu Kitabı "Çalıkuşu" idi
Binlerce kitabi vardı. Ama bunların arasında bir tanesini hayatı boyunca hatta cephede bile başucundan ayırmadı. Reşat Nuri Güntekin'in ünlü "Çalıkuşu" romanını hep yanında taşır, her gün rast gele bir yerinden acar, birkaç sayfa okurdu..

5. Kabul Salonundaki At Yavrusu
Atlardan sonra en sevdiği hayvan köpekti. "Fox" adini verdiği köpeği, Gazi`nin yatağının ayakucunda uyurdu. Hayvanlara düşkünlüğü o dereceydi ki bir gün misafirlerinin de görebilmesi için yeni doğmuş bir tayla annesinin Çankaya Köşkü kabul salonuna getirilmesini bile emretmişti.

6. Tam Bir Salon Adamı
En sevdiği dans valstı. Müzik zevki çeşitlilik gösteriyordu. Klasik Batı müziği dışında Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.

7. Gömleklerinin Tümü Beyazdı
Gömleklerinin hepsi beyazdı. Bu gömlekler ilk yıllarda İsviçre`de özel olarak dikilirken sonra yerli mali kullanma kampanyasına öncülük edebilmek için Beyoğlu`nda bir terziye diktirilmeye başlanmıştı.

8. Dolabında Laciverte Yer Yoktu
Takim elbiselerinin tasarımlarını hep kendisi çizerdi. Lacivert takım giymeyi sevmezdi.

9. Ölçüleri
Boyu 1.74 idi. Hayatinin son dönemlerine kadar 76 olan kilosu hastalığının ilerlemeye başlamasıyla 46'ya kadar düşmüştü. 43 numara siyah rugan ayakkabı giyerdi.

10. Rumeli Şivesi
Özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu. Ancak bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz ederdi.

11. Hazin Bir Hikâye
Hayatında bir dönem çok önemli yer tutan Mustafa Kemal`in evlenmesinden sonra hayatına trajik bir şekilde son veren Fikriye Hanim`in mezarının nerede olduğu bilinmiyor.

12. Cumhurbaşkanlığından Sıkılıyordu
Hayatinin çoğunu geçirdiği savaş cephelerinden sonra Cumhurbaşkanı olarak geçirdiği yıllar ona bir tecrit yaşantısı gibi geliyor, çok sevdiği halkından ve sade bir vatandaş yaşamından uzaklaştığını düşünüyordu.

13. Papa`nın Temsilcisine Elbise
Kıyafet Kanunu çerçevesinde tüm din adamlarının dini kıyafetleriyle sokağa çıkmaları yasaklanınca, Monsenyör Roncalli`ye kendi terzisi Kemal Milaslı eliyle bir koleksiyon hazırlattı.

14. Kendisi Tıraş Olmazdı
Sabah kahvaltılarıyla arası hiç hös değildi. Yataktan kalkar kalkmaz odasındaki divanin üzerine bağdaş kurarak oturur, günün ilk kahvesini sigarasını içerdi. Bir özelliği de kendi kendine tıraş olmamasıydı.

15. Düzen Takıntısı Vardı
Evlerde bile eğri duran eşyaları düzeltmeden rahat edemezdi.

16. Hoşgörülü Lider
Köylünün birinin gazete kâğıdına sardığı tütünü içmeye çalışırken eli yanmış,"Alin bunu kendi içsin" diyerek Atatürk`e küfretmişti. Mahkemeye çıkarılacaktı. Atatürk olayı dinledikten sonra "Onu mahkemeye vereceğinize doğru dürüst sigara içmesini temin edin" dedi.

17. Sigara Pazarlığı
Hastalığının başlangıcında kendisini muayene eden Dr.Fissinger günde kaç paket sigara içtiğini sormuş, Atatürk "sekiz" demişti. Doktor bunu günde bir pakete indirmesi gerektiğini söyleyince gülümseyerek cevap vermişti:"Ben zaten bir paket içiyorum. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacağım".

18. "Bu Nasıl Halkçılık?"
Bir sabah milletvekilleri ile trene binmişti. Kondüktörün milletvekillerinden bilet parası almamasına sasırmış nedenini sormuştu.Trenin milletvekillerine bedava olduğunu öğrenince epey sinirlenmiş, "Ne de güzel halkçılık ama" demişti.

19. "Laiklik Adam Olmaktır!"
İlk mecliste bir oturum sırasında üyelerden biri laikliğin ne manaya geldiğini anlamadığını söyleyince Gazi çok sinirlenmiş ve elini kürsüye vurarak bir din bilgini olan üyeye cevap vermişti: "Adam olmak
demektir hocam, adam olmak!"

20. Kurbanları Bağışlardı
Gittiği yurt gezilerinde kendisi için kurban edilen hayvanlara bakamaz böyle durumlarda sırtını döner yada kesilmelerini engellerdi.

21.Yabancı Dile Merakı
Askeri lisede öğrenmeye başladığı Fransızca'yı sonraki yıllarda geliştirdi. Zengin bir kelime bilgisi vardı. Konuşurken araya Fransızca sözcükler de eklerdi.

22. Fasulyesine Poker
Kumardan hoşlanmaz ama arkadaşlarıyla fasulyesine poker oynardı. Oyun sonunda kazandıklarını iade ederdi.

23. Kan Görmeye Dayanamazdı
Cephelerde düşmanla göğüs göğüse savaşmış biri olarak en ilginç özelliği savaş meydanları dışında kan görünce fenalaşmasıydı.

24. Kulakları Duyan Tek Kişi
Fransız tarihçisi Herriot Ankara`ya geldiğinde Gazi`nin kulaklarının duyuyor olmasına sasırmış anılarında bunu esprili bir dille anlatmıştı:"T.C`de bir tane kulakları duyan kişi var onu da Cumhurbaşkanı yapmışlar".

25. Bir Ricası Bas Açtırdı
Bir gün halk arasında dolaşırken çarşaflı bir kadına rastlamış, "Hafiz Hanim benim hatırım için basındaki örtüyü açar mısın?" diye sormuştu. Kadın bas örtüsünü açarak, Atatürk`ün önünde eğildi ve ellerini öptü.

26. Bilardo ve Yüzme
Sportmen kişiliği vardı. Her gün at biner, yüzmeye gider ve bilardo oynardı.

27. En Başarılı Ders
E.itim hayati boyunca en basarîli dersi matematikti. Pozitif bilimlere ilgisi hayati boyunca sürdü.

28.Yağcılara Geçit Yok
Yağcılara çok kızardı Bir akşam sofrasında kendisine gereksiz şekilde iltifat eden Abdülhak Hamit`e müdahale etti.

29. Son Yılbaşı Gecesi
1937`yi 1938`e bağlayan son yılbaşı gecesini Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras ile bas basa geçirmişti. O gece dolabındaki bazı elbiseleri bakana hediye etmişti.

30. Köşkteki Güvercinlik
Kuşları çok severdi. Çankaya Köskü`nde özel bir bakıcının ilgilendiği güvercinliği vardı
__________________
Feronia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Feronia'in Mesajına Teşekkür Etti.