Tekil Mesaj gösterimi
Eski 23.11.10, 20:43   #2
Almira
Ziyaretçi
Almira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Askeri Okulları - Askeri Okulları Resimli Tanıtımı

Işıklar Askeri Hava Lisesi Tarihçesi
İlk açılış: Işıklar Askeri Lisesi ilk kez, Abdülmecit devrinde, 1844 yılında, Sadrazam Arif Hikmet Bey, Nazır Emin Paşa ve baş tercüman Fuat Efendi (Fuat Paşa)’den kurulu bir heyetin, askeri idadilerin açılmalarına karar vermeleri üzerine Bursa’da şimdiki hükümet binasının civarında bulunan bir kumaş fabrikasının kamulaştırılarak okul haline getirilmesiyle, “mekteb-i fünun-u idadi” adı altında 15 şubat 1845 tarihinde açılmıştır. Işıklar Askeri Lisesi’nin ilk komutanı yüzbaşı Ali Efendi’dir.

Bursa’da 1855 yılında meydana gelen deprem neticesi okul oldukça hasar görmüş ve öğrenciler bir süre çadırlarda öğrenimini sürdürmüşlerdir. Bu arada, civardaki birkaç evin de kamulaştırılması ile okul genişletilmiştir.
Işıklar Askeri Lisesi’nin bugünkü binalarının yapımına ilk defa 21 Mayıs 1890 yılında 14.000 m2 lik bir alan üzerinde başlanmış ve 1.394.654 kuruş sarf edilmek suretiyle 29 Mayıs 1892 tarihinde Bursa Valisi Münir Paşa tarafından büyük bir törenle hizmete açılmış ve öğrenimine burada devam edilmiştir. Öğrenci miktarlarının artırılması düşüncesi ile 1895’de “B” bloku’nun inşaatına başlanmış ve 1897 yılında bitirilmiştir. Böylece, okul mevcudu 500 öğrenciye çıkarılmıştır.Okul ilk açıldığında: 1’inci, 2’nci, 3’üncü, 4’üncü ve 5’inci sınıf olarak, beş sınıf üzerine düzenlenmiş ve talimatı da buna göre yapılmış olmasına rağmen, ilk yılında yalnız 5’inci sınıfa 32 öğrenci alınmış, diğer sınıflar müteakip yıllarda açılmıştır. Okulun ilk açılışında; emsile, rika, sülüs dersleri okutuluyordu.
Öğrencilerin bir kısmı yatılı olarak okulda kalıyor, diğer kısmı evci olarak sabah gelip akşam evlerine dönüyorlardı. Öğrencilerin giysileri bir örnek olup; siyah çuhadan, tek düğmeli, belden aşağısı kırmalı ceket (setre) ile yine çuha pantolondan ibaretti. Okulun ilk yıllarında dershaneler ve yatakhaneler mumla aydınlatılırdı.

Dersler, yatakhanelerde ve dershanelerde yerde oturularak yapılıyordu. Müteakiben, resim, harita, hüsn-ü hat, fransızca gibi derslerin programa konmasıyla ve bu derslerin yerde yapılamaması nedeniyle, 1871 tarihinde ders sıraları yaptırılmış dershaneler ile yatakhaneler birbirinden ayrılmak suretiyle öğretimin daha modern usullere göre yapılması sağlanmıştır.
Okul 1853 yılında ilk mezunlarını vermiş ve harp okulları’na göndermiştir. 1853 yılı mezunlarından üç kişi tuğgeneral, üç kişi mareşal, bir kişi de mareşallik ve sadrazamlık mevkiini kazanmıştır.

Bursa’da 1855 yılında meydana gelen deprem neticesi okul oldukça hasar görmüş ve öğrenciler bir süre çadırlarda öğrenimini sürdürmüşlerdir. Bu arada, civardaki birkaç evin de kamulaştırılması ile okul genişletilmiştir.
Işıklar Askeri Lisesi’nin bugünkü binalarının yapımına ilk defa 21 Mayıs 1890 yılında 14.000 m2 lik bir alan üzerinde başlanmış ve 1.394.654 kuruş sarf edilmek suretiyle 29 Mayıs 1892 tarihinde Bursa Valisi Münir Paşa tarafından büyük bir törenle hizmete açılmış ve öğrenimine burada devam edilmiştir. Öğrenci miktarlarının artırılması düşüncesi ile 1895’de “B” bloku’nun inşaatına başlanmış ve 1897 yılında bitirilmiştir. Böylece, okul mevcudu 500 öğrenciye çıkarılmıştır.


Yunanlılar’ın Bursa’yı işgal etmesinden bir hafta önce bir kısım öğrenci Harp Okulu’na diğerleri ise evlerine gönderilmiş ve okulda öğretime ara verilmiştir.
Kurtuluş Savaşı’nı müteakip 28 Kasım 1922 tarihinde okul tekrar “Askeri İdadi” adıyla açılmıştır.

Bursa Askeri İdadisi, 1926 yılında “Bursa 2’nci lisesi” adı altında M.E.B.lığı`nın idaresine bırakılmış, görülen lüzum üzerine aynı sene M.S.B.lığı’nın yönetimine tekrar girmiş ve “Bursa Askeri Lisesi” adını almıştır. 1928 yılından itibaren okulun ilk beş sınıfı ve sonraki senelerde de her sene birer sınıf olmak üzere ilk ve orta kısımları kaldırılmış, yalnız lise kısmı kalmıştır.


Bursa Askeri Lisesi, 31 temmuz 1961 yılında tekrar lağv edilmiş, bina ve tesisler önce 1’inci Ordu İstihbarat birliğine, bir yıl sonra da personel okuluna teslim edilmiş ve bu durum haziran 1974 tarihine kadar devam etmiştir. Bu arada okul, 1967 yılında büyük bir tamir görmüş, üç blokta ahşap kısımlar kaldırılarak beton yapılmış ve kalorifer tesisatı konmuştur.


Yeniden Açılışı:

Eylül 1973 tarihinde Gnkur.Bşk.Lığı’nca, ikinci bir askeri lisenin yeniden açılmasına karar verilmesi üzerine; tarihi Bursa Askeri Lisesi, açılışından 129 yıl sonra ikinci kez, “Işıklar Askeri Lisesi” adı ile, 28 haziran 1974 tarihinde hizmete girmiştir.


Yeniden açılan okulun sırasıyla komutanları Kur.Alb. Süleyman GÜLCÜ (Tümg.), Kur.Alb.Teoman KOMAN (Org.), Kur.Alb.Necdet TİMUR (Org.), Kur.Alb. H.Baha TÜZÜNER (Korg.), Kur.Alb.Cihan FAYDALI (Tümg.), Kur.Alb.Atalay KOCATEPE (Tuğg.), Kur.Alb. Dilaver GÜLEBAKAN, Kur.Alb.İsmet GÖRGÜLÜ, Kur.Alb. Volkan KAPLAMA (Tümg.), Kur.Alb.Ali BAĞCI (Tuğg.), Kur.Alb. Zekeriya ÖZTÜRK (Tümg.), Kur.Alb.Mehmet YALÇINER, Kur.Alb.H.Bayram KARAPINAR (Tuğg.), Kur.Alb.Ömer PAÇ (Tuğg.) ve Kur.Alb.Mustafa GÜLER, Kur.Alb.Selim MERT’tir.
  Alıntı ile Cevapla
'in Mesajına Teşekkür Etti