Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.12.10, 10:19   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2675
Mesajlar: 31,107
Ettiği Teşekkür: 167158
Aldığı Teşekkür: 186297
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Lightbulb Palmira ve Zennubya; Çöl Ortasında Efsanevi Bir Krallık ve Kraliçe (Suriye)

Palmira ve Zennubya;
Çöl Ortasında Efsanevi Bir Krallık ve Kraliçe
Tedmur (Palmira) Şam’a kuzey yönünde 240 km uzaklıkta Unesco Dünya Mirası'nda yer alan tarihi bir şehir. Tahminlere göre MÖ. birinci yüzyılda ticaret kafileleri için bir dinlenme merkezi olarak kurulmuştur.
Sonrasında da Kral Uzeyna döneminde büyüyüp gelişerek doğunun en büyük krallıklarından biri olan Palmira krallığı, bir dönemin en güçlü krallıklarından biri oldu, hatta Büyük Roma İmparatorluğuna meydan okuyacak kadar güçlendi.


Palmira şehrine geldiğimizde farklı bina ve bölgelere açılan koridorlardan oluşan bir şehirle karşılaşırız. Koridorlar tiyatro, halk meydanı, mezarlık gibi şaheser niteliğinde yapıların bulunduğu meydan ve binalara açılıyor.

Kral Uzeyna bir süikast sonucu öldürüldüğünde, yönetimi 14 yaşındaki oğlu adına eşi Zennubya iktidara gelir. Tarihin en güzel ve en çüçlü bayan savaşçısı ününü kazanan Kraliçe Zennubya, Palmira Krallığını Küçük Asya ve Mısır topraklarına kadar genişletir.

Askerlerinin bölgeden uzak olduğu bir dönemde aylar süren kale hisarından sonra, Kraliçe Zennubya yardım toplama amacında kalenin gizli kapısından çıkarken Roma ordusu tarafından esir alınır. Böylece Roma Kralı Aurelian ile girdiği savaşta Zennubya yenilgiye düşer. Karilçenin esir düştüğünü haber alan kaledeki komutanlar, Roma askerlerine karşı koyarlarken hayatlarını kaybederler. Ve 272 yılında Roma istilasıyla Palmira Krallığı yıkılır.
Palmira'da Tarihi Eserler

Palmira'daki tarihi eserler çok büyük bir üne sahip, öyle ki neredeyse dünyanın her yerinde bilinir. Bu nedenle Taşlarının ve eserlerinin gizlediği hikayeler dünyanın her yerinden milyonlaca turisti Palmira'ya çekiyor.

Palmira'da (Palmyra) Antik KemerlerTiyatro

Tiyatro yarım daire şeklinde inşa edilmiş. Sahne ve amfiden oluşuyor. Amfisi 13 basamaklı merdivenlerden oluşuyor.
Sahne taş levhalarla döşenerek amfi merdivenlerinden ayrılıyor. Amfinin arka kısmında ise din adamları için özel bir oturum yeri yapılmış.
Palmira Mezarlığı
Palmira'nın mimarisi ve tasarımıyla birçok özelliğini mezar yapılarında görmek mümkündür. Palmira mezarlıkları büyüklükleri ve estetik yapılarıyla ön plana çıkıyor. Bu yönüyle ziyaretçilerini mezarlığın soğuk görüntüsünden uzaklaştırıp insan oğlunun yaratıcılığı ve sanatıyla farklı bir aleme götürüyor.


Bel (Baal) TapınağıBölgenin sakinleri olan taşlardan yapılmış heykeller kimi ayakta kimi oturan figürleriyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Mezar yapıları genel olarak burç şeklinde yükselerek dikkatleri çekiyor. Burçların mimari yapısı Palmira’ya özgü bir mimarinin özelliklerini yansıtıyor.

Mezarlık yüzlerce mezarı sığacak genişlikte yepılmış. En ünlü mezarları Eilabel ve Yemliku mezarıdır. Burç şeklindeki mezarların dışında bir diğer mezar örneği de tek katlı evler şeklinde tasarlanmış mezarlardır. Bu şekilde tasarlanan yüzlerce mezar bulunuyor.

Palmira'da Kule Mezar
Ayrıca hala gün yüzüne çıkmamış yüzlercesi bulunan bir mezar örneği de zemin mezar denilen mezarlardır. Mezarlık genel olarak birbirini kesen uzun ve geniş iki yoldan oluşuyor. Yolların kesiştiği noktada dört sütun üzerine oturtullmuş bir pervaz bulunuyor.

ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
18 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.