Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.12.10, 20:11   #6
h0saf
Üye

h0saf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 8
Ettiği Teşekkür: 7
Aldığı Teşekkür: 213
Rep Derecesi : h0saf Karimasını arttırmak için doğru yerdeh0saf Karimasını arttırmak için doğru yerdeh0saf Karimasını arttırmak için doğru yerdeh0saf Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Çevre Bakanlığından hanımlara uyarı.

Sevgili arkadaşlar,

Toplum olarak bu tür konulara duyarlı olmalıyız. Benim alanımla ilgili olması sebebiyle bu başlık ayrı bir ilgimi çekti ve birkaç şey de ben paylaşmak istedim.

Evlerimizde kullandığımız yağların zaten normalde musluk giderine verilmesi doğru bir davranış değil ve bu yasaktır. Evlerdeki belki takip edilemiyor ancak mutfağı olan işletmelerdeki kontrol edilebiliyor. O yüzden evdeki kullanımlarda biraz kişinin kültürüne kalan bir şeydir bu. Kanalizasyona verilen yağlar denildiği gibi kanalizasyonlarda tıkama yapar. Bununla birlikte atıksu arıtma tesislerinde de sorun çıkartabilir özelliktedir. Bu sebeple evlerimizdeki yağları biriktirip uygun firmalara verilmesi sağlamamız gerekiyor.
Bunun için biz vatandaşlar vatandaşlık haklarımız gereği belediyelerden istekte bulunabiliriz. Bu tür şeylerde belediyenizi mümkün olduğunda sıkıştırın. Çünkü bunlar modern toplum olmanın kuralıdır.
Ek olarak merak edenler için atık yağlardan ne yapılabilir sorusuna cevap verelim. Atık yağlardan biyodizel adını verdiğimiz yakıt üretimi mümkündür. Bu yakıtın en büyük artısı enerji gereksinimi konusunda dışarıya bağımlılığı %70 leri bulan ülkemizin üreteceği biyodizelin satışı bu dışa bağlılığı azaltacaktır. Ayrıca kozmetik ürünleri, sabun gibi yan ürünlerin üretiminde de kullanılabiliyor.

Evlerde yapılması gereken bir konu daha var. Bizim belediyemiz örneğin bu uygulamaya başladı. Her apartmanda bir ambalaj atığı konteyneri mevcut. Ambalaj atıklarına özen göstermemizin en genel bilinen adı Geri Dönüşüm'dür arkadaşlar.

Peki geri dönüşüm neden önemlidir ?

Bunu 4 ana başlıkta toplayalım.

1. Doğal Kaynaklarımız Korunur

Örneğin; kağıdın geri dönüşümü ile ormanlarda ağaçların daha az kesilmesini sağlamış oluruz.

Benzer şekilde plastik atıklarının geri dönüşümü ile petrolden tasarruf sağlanabilir.

2. Enerji Tassarrufu Sağlanır

Bu şekilde bir alüminyum kutunun geri dönüşümünden % 96 oranında enerji tasarrufu sağlanabilir.
Benzer şekilde katı atıklarda ayrılan kağıdın yeniden işleme sokulması için gerekli olan enerji normal işlemler için gerekli olanın % 50’si kadardır.

3. Atık Miktarı Azalır

Geri dönüşümün uygulanması ile çöplere giden atık miktarında azalma sağlanarak bu atıkların taşınması ve depolanması işlemleri için daha az miktarda alan ve daha az enerji kullanılmış olur.

4. Geleceğe ve Ekonomiye Yatırım Demektir

Yeni iş imkanları sağlayacak ve gelecek kuşaklara doğal kaynaklardan yararlanma olanağı sağlayacaktır.

Arkadaşlar bu yapacağımız çok basit bir uygulamadır. Bu kadar yararı olan bir şey için yapmamız gereken tek şey ambalaj atıklarını normal çöple karıştırmadan ayrı bir kutuda biriktirmek. Belediye zaten ambalaj atıklarını ayrı olarak toplama ve geri dönüşümünü sağlama zorunluluğundadır.

Ambalaj nedir ?

Bir ürünün, tüketiciye veya kullanıcıya ulaştırılması aşamasında,depolama, taşıma, koruma, saklama, satışa sunum, tanıtım*ve reklam gibi pazarlama işlemlerini kolaylaştıran,herhangi bir malzemeden yapılmış tüm ürünlerdir.**

Ancak bununla birlikte normal ambalaj atıklarından ayrı tutulması gereken ambalaj atıkları da vardır. Bunlar;

• Tehlikeli Kimyasallar Yönetmeliği kapsamındaki maddeler ve müstahzarlar ile kontamine olmuş ambalajlar, ( Tehlikeli madde bulaşmış ambalajlar )

• Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamındaki atıkların ambalajlar,

• *Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamındaki atıkların ambalajlar,** *

Umarım bu bilgilere riayet edebiliriz. Yazımı bitirmeden önce bir şeyi eklemek isterim. Belediyelerle ilgili olarak arkadaşlar inanın bazılarımız "Uğraşamam" havasında olsak da bir çok vatandaşlık haklarımız var ve bunların yerine getirilmesi için adım atmak bizim elimizde. Bizler istemedikçe bir şeylerin ayağımıza gelmesini bekleyemeyiz. Rağbet olacak ki sonuç elde edilsin.

Yazıda kendi hazırlamış olduğum Geri Dönüşüm sunumundan bazı yerleir kopyaladım. Ama aradan seçerek kopyaladım. Çok dikkat edemedim. Anlatım bozuklukları varsa yönetici arkadaşlar bildirebilir.

Mr. Spock
h0saf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz h0saf'in Mesajına Teşekkür Etti.