Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.12.10, 19:19   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,229
Ettiği Teşekkür: 85449
Aldığı Teşekkür: 125444
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Devlet Sanatçısı - Heykeltraş | Prof. Dr. Tankut Öktem (1940 - 05.12

Sanatçının Yapmış olduğu eserlerden bazılarıAtatürk ve Harbiyeli Anıtı - Ankara

Atatürk ve Harbiyeli Anıtı, 24 metre yükseklikte ve 6 metre genişlikte olup 1000 insan figürünü barındırır. Geçmişi ve güçlülüğü simgeleyen 3 metre yükseklikteki büyük bir çınar ağacının kökü üzerinden başlayan anıtın en önünde ve 4 metre yüksekliğinde Atatürk Heykeli, bir adım arkasında çeşitli rütbelerde subaylar grubu ve arkasında gittikçe çoğalan Genç Harbiye Öğrencileri yer almaktadır.
Kara Harp Okulu’ndan mezun şehit subayların anısına dikilmiştir


Atatürk’ün doğumunun 100. yıldönümü nedeniyle Kara Harp Okulunun ön cephesinde yaptırılan Anıt, okulun her tarafından rahatlıkla görülebilmektedir. Anıt, Harp Okulunun tarihi hüviyetine yaraşır nitelikte ve Büyük Önder Atatürk’le beraber Harbiye’nin yetiştirdiği büyük komutanları sembolize etmesi, gittikçe çoğaldıkça büyüyen Atatürk sevgisini simgelemesi, harbiyelinin ve ordumuzun Atatürk’ün etrafında kenetlenmesini göstermesi bakımından önem taşımaktadır.

Yapımı 1981 yılında kararlaştırılan anıt dönemin en büyük ve görkemli anıt’ıdır.
Anıt için muhtelif sanatçılardan projeler alınmış ve sanatçı Tankut Öktem’in eseri beğenilerek dönemin devlet başkanının da onayı alınmıştır.

Anıt, Sabancı Vakfı’nın katkıları ile 1986 yılında tamamlanmıştır.

Türkiye’nin en büyük, dünyanın 5. büyük anıtı olmuştur. Times dergisine kapak olmuş bir yapıttır.

Amasya Tamimi Anıtı

1981 yılında yaptırıldı. Atatürk’ün sağında ve solunda Vaiz Abdurrahman Kamil Efendi ile Müftü Hacı Hafız Efendi yer alır.

Zonguldak Maden İşçileri Anıtı

Zonguldak şehir merkezinde yer alır. 1986 yılında Genel Maden İşçileri Sendikası tarafından yaptırılmıştır.


Kastamonu Atatürk ve Türk Kadınları Anıtı

Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’nda yer alır. 1990 yılında yaptırılmıştır. Cumhuriyetin kuruluşundaki mücadeleyi tanımlayan heykel grubu ile Kurtuluş Savaşı sırasında Kastamonulu kadınların İnebolu’dan Ankara’ya kağnılarla silah ve malzeme taşımalarını simgeleyen anıt bulunmaktadır.
Balkan Savaşı Anıtı

2005 yılında Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine dikilmiştir.. 4 metre yüksekliğinde 24 metre genişliğindeki anıt Türk ulusunun Başkan Savaşı sırasında ve sonrasında yaşadıklarını anlatan 5 bloktan oluşur.
Atatürk – İnönü – Fevzi Çakmak Anıtı.


Dumlupınar’da Kurtuluş Savaşı Şehitliği’nde yer alır.


Nazım Hikmet Heykeli

İzmir Kültürpark’a dikilmiş bronz heykeldir. 2002 yılında yaptırılmıştır. Kaidesiyle birlikte 6,5 metre yüksekliğindeki bronz heykel, şairi ünlü paltosuyla yürürken tasvir eder.


Uğur Mumcu Anıtı

İstanbul’un Şişli ilçesinde yer alır. 1996 yılında Cumhuriyetçi Halk partisi, Şişli İlçe başkanlığı ve dönemin Beşiktaş Belediye Başkanı tarafından yaptırılmıştır. Tasarımı Mimar Erhan İşözen’e aittir. Üç yüzlü kaide üzerinde üç yöne bakan bronz Uğur Mumcu'nun bir yüzünde karakteristik şapkalı büstü diğer yüzünde ise Ugur Mumcu'nun değişik portre büstleri vardır.Yaralı Asker Anıtı

Çanakkale Şehitliği’nde yer alır.

Denizkızı Heykeli


Muğla’nın Gökova ilçesinde Okluk Koyu’nda yer alır. Gezgin Sadun Boro tarafından yaptırılmıştır. Boynunda bir de nazar boncuğu taşıyan deniz kızı heykelinin kaidesinde Sadun Boro'ya ait şu sözler yazılı:

"Bu denizkızı, düşlerini süsleyen cennete erişebilmek için nice engin denizler, ufuklar aştı... Kıtalar, adalar, koylar dolaştı...Ta ki Gökova'ya ulaşana kadar."

Kangal Köpeği Heykeli

2004 yılında Sivas’ın Kangal ilçesi girişine dikilmiştir.


Atatürk heykeli (Bodrum)

Bodrum Belediyesi tarafından yaptırılan ve 23 Nisan 2007’de açılışı gerçekleşen heykelde şaha kalkmış bir at üzerinde zeytin dalı tutan Atatürk tasvir edilir.


Barış Akarsu Heykeli

29 Haziran 2008 tarihinde Bartın Amasra'da Barış Akarsu anısına dikilmiştir.


Tarihe Saygı Anıtı

Eceabat İlçesin’de Eceabat İskelesinin hemen yanındadır. ”Tarihe Saygı Projesi” kapsamında yaptırılan anıt, 17 Mart 2008 günü Kültür ve Turizm Bakanında katıldığı bir törenle açıldı. Ünlü heykeltraş Prof. Dr. Tankut Öktem tarafından başlanan ancak vefatı nedeniyle öğrencileri tarafından tamamlanan anıt 12 metre yüksekliğinde 2.5 metre genişliğindedir.

Oturan Atatürk Heykeli
(Bergama – Kozak Beldesi)

Kocatepe Atatürk Anıtı ve Kitabesi


Kocatepe, Afyon'un 20 km. güneyinde Büyükkalecik kasabasında, 1874 rakımlı tepedir. Başkomutan Tarihî Millî Parkı içerisindedir. Anıt, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün ve Türk Ordusunun karargâhını kurduğu ve Kocatepe'de verilen Milli Mücadele'de şehit düşen kahramanlarımız adına 1972 yılında yaptırılmıştır.LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.