Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.12.10, 21:23   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2675
Mesajlar: 31,106
Ettiği Teşekkür: 167148
Aldığı Teşekkür: 186297
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Palmira ve Zennubya; Çöl Ortasında Efsanevi Bir Krallık ve Kraliçe (

Tedmur Kalesi

Palmira şehrinin Batı yaylasının en yüksek tepesinde Tedmur kalesi bulunuyor. Kale 16. yüzyılın başlarına götürüyor ziyetçilerini ve bir çöl şehri olan Palmira'ya tam hakim bir manzarası bulunuyor. Kalenin yüksekliği bütün şehrin 50 metre üstünde bulunuyor.


Tedmur Kalesinin Uzaktan Görünümü


Zennubya


Tarihte kendi çağının en büyük ve en güçlü Krallıklardan biri olan Tedmur (Palmira) tarihte güzelliği ve gücü ile iz bırakan Kraliçesi Zenubya anılmadan anlatılamaz, gezilemez.Kraliçe Zennubya'nın eşi Kral Uzeyna bir suikastla öldürülünce iktidarı 14 yaşındaki oğlu adına Zennubya alır. İktidara geldikten sonra güçlü bir ordu kurarak başına askeri alanda uzmanlığını kanıtlamış olan Zabidas'ı komutan yapar. Ardından ticaret kafilelerine ve köylere korku saçan dağ çetelerini ortadan kaldırdı. Roma askerlerinin izin almadan Suriye sahillerine inmesini yasakladı.

Kraliçe Zennubya, devletin savaş ve katliam değil, bilim ve kütür üzerine inşa edilmesi gerektiği düşüncesiyle hareket etmiş ve Krallığını yönetmiştir.

Palmira Krallığı Zennubya döneminde Suriye, Küçük Asya, Ankara’nın güneyine kadar, Nil nehri sınırlarına kadar genişleterek en büyük doğu Krallıklarından biri haline gelmiştir.

Zennubya Gür, uzun saçları, kara, parlak gözleriyle sürekli gülümseyen yüzüyle görenleri büyüleyecek bir güzelliğe ve güce sahipti. Ayrıca avcılığa ve nişancılığa merak saran savaşçılığı ve güzelliği ile bir dönemin en güçlü krallığının kraliçesi olarak tarihe geçti.

Tabii büyüleyici güzelliğinin altında siyasette ve zekada dahi denecek derecede ileri sıfatları da barındıran Zennubya Roma İmparatoruna boyun eğmemek için kendi canına kıyacak onur ve gururuyla tarihte bir örnektir.

Roma Kralı Aurelian sarayını basarak Zennubya'yı esir aldığında esarete boyun eğmeyi redderek intihar etmiştir. Böylece savaşçı bir Kraliçeye yaraşır bir şekilde yaşayan Zennubya, onur ve gücün bir timsali olarak yaşamını yitirdi.


ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
18 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.