Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.12.10, 21:27   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,243
Ettiği Teşekkür: 85507
Aldığı Teşekkür: 125571
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Pisa - Pizza Kulesi (İtalya)

Pisa Kulesi (Pizza Kulesi)
Pisa’nın eğik kulesi dünyanın en ünlü eğik kulesi olup, İtalya’nın Pissa kentinin de sembolüdür.
Kule, Pisa katedrali için bağımsız bir çan kulesi olarak planlanmış. 9 Ağustos 1173 tarihinde, temel atma töreninden 12 yıl sonra kulenin 3 cü katı çıkıldığı esnada temeli kaydığından, kule güneydoğuya eğim göstermeye başlamıştır. Kulenin yapımı bu sebepten dolayı tam 100 sene boyunca durdurulmuştur. Daha sonra yamukluğu dengelemek için üzerine çıkılan 4 kat yamuk olarak eklenmiştir. 1372 yılında çan kulesinin de tamamlanmasından sonra yapı tekrar durdurulmuştur.


Kulenin eğiminin sebebi, üzerindeki ağırlığa dayanamayan zemindeki tınlı toprak ve kumdur. Yapılan son kazılarda edinilen bilgiye göre, kule eski bir adanın ve o zamanlar kumdan oluşan bir havzanın hemen yanına inşaa edilmiş.

Efsaneye göre, Pisa kentinin yerlisi olan Galileo Galilei kule üzerindeki deneylerinde yer çekimi kanunlarını bulmuştur.

1987 yılında Kule yan tarafındaki katedral, katedralin vaftiz bölümü ve mezarlığı ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır.

Mimarisi
55 metre yükseklikte ve 12 metre çapındaki çan kulesi 14.200 ton beyaz Carrara Mermerinden oluşur ve uzun süre yıkılma tehlikesinden dolayı çalınmasının yasak olduğu 7 çanı vardır. Pizza della Miracoli’nin en yüksek yapısı olması için tasarlanmıştır. Merkezi İtalya’da tüm kare şeklindeki kulelerden daha farklı olarak yapılmış, kuzey Avrupa’daki sivri kulelere tezat oluşturmuştur. 700 m³ öğütülmüş taş ve harçtan oluşan sarmal temel üzerine oturtulmuş. Mimarı Bonanno 100 metre yükseklikte çanların çalmasını planlamış. Sınır duvarının çevresi 3.57 cm kalınlığındadır. Girişin yan tarafında kulenin yapımına başlanıldığı ay ve sene oyulmuş; 1173 Ağustos. Belgelerde 1174 yılı olarak geçer, çünkü Pisalılar için o zamanki takvime göre yeni yıl 25 Mart’ta başlar.
Çan kulesinin, çanlar için olmasının dışında başka fonksiyonu da vardı. Bir tehlike anında din adamları kule içine kaçarlardı.Her katta 30 sütunu olan revak galeriye açılan bir kapı var. Güney kısımda çan kulesine çıkan 6 basamak, kuzey kısmında ise sadece 4 basamak vardır. Floransa’da dom kubbesinin fenerine çıkılan katın bir benzerinin kulenin en üstüne yapılmasının ünlü İtalyan mimar Brunelleschi’den ilham alındığı söylenir.
Yıkılma tehlikesinde olan, 17.500 ton ağırlığındaki kule 7 Ocak 1990 yılından itibaren ziyaretçilere kapatılmak zorunda kalınmıştır. 12 yıl süren restorasyon çalışmalarından sonra kule 44 cm dik duruma getirilip, 2001 senesinden itibaren tekrar ziyarete açılmış. Ziyaretçi grupları en fazla 40 kişi olarak, her 20 dakika ara ile kuleyi ziyaret edebilirler.Yazılar alıntı değil, kendi tercümemdir.

Kaynak

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
16 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.