Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.01.11, 13:11   #6
şövaLye
Tam Üye

şövaLye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2011
Konular: 36
Mesajlar: 256
Ettiği Teşekkür: 826
Aldığı Teşekkür: 1028
Rep Derecesi : şövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kitaplığımdan...(Dünya Edebiyatı)
Gazap Üzümleri / John STEINBECK
Çeviri: Gülen Aktaş

Oda Yayınları, 1994
568 Sayfa

- Tanıtımdan:
Pulitzer armağanını da kazanan bu dev romanda, topraklarından koparılan ve iş bulma umuduyla yollara dökülen tarım emekçilerinin, kendilerine bir lokma ekmeği bile çok gören bir sistemin kanlı sömürüsüne başkaldırışları anlatılır. Gazap Üzümleri, yerlerinden yurtlarından edilmiş Joad ailesinin milyonlarca benzerleri gibi sömürüye, zulme, baskıya ve açlığa karşı umutla direnişlerinin buruk öyküsüdür. Steinbeck, şiirsellikle gerçekçiliğin uyumlu estetik bileşimi sayesinde kapitalizmin bu tipik sosyal olgusunu hiç kuruluğa düşmeden verir. Onun ustalığı da buradadır zaten. Ölmekle yaşamak, açlıkla öfke, umutla umutsuzluk, boyun eğme ile başkaldırma arasında sürüklenen kişileri her yönüyle sıcak ve canlıdır. Milyonlarca Joad ailesi var günümüzde.. Joadlar savaşıyor, savaşacak. Ta ki kapitalizmin kanlı saltanatı son bulana dek..."

- Roman hakkında:
1930'lu yılların tüm dünyayı etkisi altına alan büyük ekonomik bunalımı, aslında Amerika'da başlamıştır. İnsanlar kuraklık, yoksulluk, zorbalık veya açlık yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalmış; küçük toprak sahipleri bankalar ve tüccarlar tarafından aldatılmış; 3 milyon insanın yerlerinden göç etmiştir. Aynı dönemde bir yandan aileler parçalanırken diğer yandan bütün göçmenler tek bir aile haline gelmişlerdir.

John Steinbeck, emekçi insanları konu aldığı "Gazap Üzümleri" (The Grapes of Wrath) adlı yapıtıyla işte o zor yıllarda tarımdaki hızlı kapitalistleşme sürecini anlatırken, yaşanan acıları da Joad ailesinin özelinden genele yansıyan bakış açısıyla vurgulamıştır.

İlk kez ABD'de Viking Press (New York) tarafından 1939 yılında basılan ve aynı yıl Pulitzer ödülünü kazanan yapıt 1940 yılında, sinema tarihinin önemli adlarından olan yönetmen John Ford tarafından beyazperdeye uyarlandı.*

Filmin sendika yanlısı duruşu, hem romanın yazarı John Steinbeck'in hem de yönetmen John Ford 'un McCarthy tarafından, komünizm yanlısı eğilimleri olduğu iddiası ile Kongre'de soruşturmaya uğramalarına yol açtı. Ayrıca film ve roman California'daki banka ve tarım şirketlerinin baskısı ile California dahil ABD'de birçok eyalette yasaklandı. Hatta 'Gazap Üzümleri ' romanı John Steinbeck'in memleketi olan Salinas, California'da bile 1990 yılına kadar halk kütüphanesine giremedi. Roman ve filmden dolayı hem Steinbeck hem de 20th Century-Fox film şirketi sayısız ölüm tehditleri aldılar.

Yazarın en önemli romanı ve dünyanın önde gelen klasiklerinden biri olan "Gazap Üzümleri" tüm bu bağnazca karşı çıkışlara karşın halen ABD'de birçok okulda okunması zorunlu kitaplar listesinde yer alırken, kitabın ciltli ve şömizli ilk baskısı ortalama 3 000 ABD Doları'na alıcı bulmaktadır.

- Romanın Türkçe baskıları:
"Gazap Üzümleri", Türkiye'de ilk kez Remzi Kitabevi tarafından Rasim Gürhan'ın çevirisiyle 330'ar sayfalık iki cilt halinde yayımlanmıştı. Aynı yayınevi tarafından 1961'de ikinci, 1965'te de üçüncü baskısı yapılan roman günümüze kadar aralarında Altın Kitaplar, Can Yayınları, Cem Yayınevi ve Oda Yayınları'nın da olduğu birçok yayınevi tarafından defalarca yayımlanmıştır.

* "Gazap Üzümleri"nin sinema uyarlamasını 'Benim Klasiklerim' başlığında bulabilirsiniz.

**********
John STEINBECK kimdir?Gerçekçi roman-öykü yazarı.

1902 yılında ABD'nin Kaliforniya eyaleti Salinas kentinde doğdu.
Bir ırgat ailesinin çocuğudur. Babası Prusyalı, annesi ise İrlandalı göçmen bir aileye mensuptur.

Yaşıtları gibi o da küçük yaşlarda çiftçilik yaptı.
1920-1926 arasında aralıklarla Stanford Üniversitesi'ne devam etti.
Öğrenimini sürdürebilmek için duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık gibi işlerde çalıştı. Ancak, okulu bitiremedi.

Öğrencilik yıllarında başladığı yazmayı sürdüren John Steinbeck, 1929 yılında yazdığı ilk kitabı "Altın Kupa"'dan (Cup of Gold) başlayarak hep işçileri, yaşam koşullarını, ilişkilerini anlattı. Irgatlık ve işçilik yaparken edindiği deneyimler, eserlerinde işçilerin yaşamlarını gerçekçi bir dile anlatmasına büyük katkı sağladı.

1936'da yayınlanan "Bitmeyen Kavga"da (To A God Unknown) tarım işçilerinin grevi ve bu greve önderlik eden iki Marksisti anlattı. Amerikan çalışma sistemine keskin eleştiriler yöneltti. Üçüncü kitabı "Fareler ve İnsanlar" (Of Mice And Men) 1937'de yayınlandı. Bu kez iki göçmen işçi arasındaki garip ve karmaşık ilişkinin öyküsünü anlatıyordu.

Kendisine "Pulitzer Ödülü" getiren ünlü romanı "Gazap Üzümleri" (The Grapes Of Wrath) 1940'ta sinemaya aktarıldı.

II. Dünya Savaşı yıllarında daha çok ideolojik eserler verdi.
İzleyen yıllarda politikadan uzak, eğlendirici yanı ağır basan duygusal öğelerin de yer aldığı eserler ve senaryolar yazdı.

1962'de edebiyata katkılarından dolayı Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.

Yapıtları, imgelerden bolca yararlanan sanatsal yapıtlar olmaktan çok, yüzyılın başında önemli toplumsal değişimler yaşanan topraklarda, toplumsal gerçekliğin ayrıntılı bir gözleme dayanan tamamıyla gerçekci birer yansıtılışı olan John Steinbeck, 20 Aralık 1968 günü New York'ta yaşama veda etti.

- Romanlarından:
Altın Kupa (Cup of Gold, 1929)
Cennet Çayırları (The Pastures of Heaven, 1932)
Bilinmeyen Bir Tanrıya (To A God Unknown, 1933)
Yukarı Mahalle (Tortilla Flat, 1935)
Bitmeyen Kavga (Dubious Battle, 1936)
Fareler ve İnsanlar (Of Mice And Men, 1937)
Al Midilli (The Red Pony, 1937)
Uzun Vadi (Long Valley, 1938)
Gazap Üzümleri (The Grapes Of Wrath, 1939)
Ay Battı/Aysız Geceler (The Moon Is Down, 1942)
Sardalya Sokağı (Cannery Row, 1944)
İnci (The Pearl, 1947)
Aşk Otobüsü (The Wayward Bus, 1947)
Alev (Burning Bright, 1950)
Cennetin Doğusu (East of Eden, 1952)
Tatlı Perşembe (Sweet Thursday, 1954)
Pippin 4'ün Kısa Süren Saltanatı (The Short Reign of Pippin IV, 1957)
Acı Hayat/Mutsuzluğumuzun Kışı (The Winter of Our Discontent, 1961)

- Öykülerinden:
Kırmızı Midilli (1964)
Amerika ve Amerikalılar (1966)

- Senaryolarından:
Unutulmuş Köy (1941)
Viva Zapata (1952)

(güven ankara tarafından derlenmiştir.)
__________________
Ulusal onurdan yoksun olanlar, insanlık onurundan da yoksundurlar...
şövaLye isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz şövaLye'in Mesajına Teşekkür Etti.