Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.01.11, 23:52   #1
Mathematician
Kroniköğrencideğilartık:D

Mathematician - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 298
Mesajlar: 3,186
Ettiği Teşekkür: 12965
Aldığı Teşekkür: 17557
Rep Derecesi : Mathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Dolandırıcılık | Dikkatli Olunuz!


Dolandırıcılık

Bir kişi veya bir grubuniyi niyet ve gafletinden istifade edilerek hileyle menfaat temin edilmesi olayı dolandırıcılıktır.


Dolandırıcıların sermayesi dilidir.

 • Kimsenin sizin saflığınızdan istifade ederek hile ve desiselerle para veya eşyalarınızı almasına, mukaveleler veya senetler imzalatmasına müsaade etmeyiniz.
 • Banka, postane, hastane, vergi dairesi vb. yerlerde kendilerini görevli olarak tanıtan kişilere itibar etmeyiniz. Bu kişiler paranızı alarak sizi damga pulu almaya göndermek suretiyle dolandırabilir.
 • Şehirlerarası yolculuklarda tanımadığınız kişilerden yiyecek ve içecek alırken dikkatli olunuz. Ambalajlıda olsa sigara yiyecek ve içecek maddelerinin içine uyku verici ilaçlar enjekte edilmek suretiyle soyula bilirsiniz.
 • Döviz ve altın alırken döviz bürolarıyla kuyumcuları tercih ediniz.
 • ATM'lerden para çekerken, kartınızın makineye sıkışması durumunda size yardımcı olmak isteyen kişilere inanıp şifrenizi kesinlikle vermeyiniz.
 • Alışverişlerde almış olduğunuz çeklerle ilgili şüpheniz varsa, ilgili bankaları arayarak, çek almış olduğunuz müşterinin o banka ile ne zamandır çalıştığını ve çeklerin sağlamlığını kontrol edin.
 • Falcılara itibar etmeyiniz.
 • Bankadan emekli maaşı veya ikramiyenizi alıp giderken önünüze geçerek bankada görevli olduğunu ve yanlış ödeme yapıldığını söyleyerek paranın eksik kalan kısmının ödenmesi için bankaya davet edip paranızı alan ve sizi pul almaya gönderen şahıslara inanmayınız.
 • Kendilerini gümrük muhafaza memuru olarak tanıtıp, gümrükten ucuz fiyatla mal alacağını vaat edip paranızı alanlara; kendilerini doktor ya da hastanede görevli olarak tanıtıp, sizi ücretsiz tedavi ettireceğini söyleyip para isteyenlere inanmayınız.
 • Hastanede röntgen çekimi öncesi sizi başka bir odaya alıp, bileziklerinizi ve takılarınızı çıkarmanızı isteyen röntgen memuru görünümündeki kimselere inanmayınız.
 • İkametinize gelen kamu görevlisi olduklarını beyan eden kişilerden kimlik sorunuz ve komşunuzdan ilgili birimi arayarak konuyu teyit ediniz.
 • Sizi tanıdığını söyleyen ancak sizin tanımadığınız şahıslara kesinlikle para veya değerli eşya vermeyiniz.
 • Kendisini makam ya da unvan sahibi olarak tanıtan kişiden mutlaka kimlik sorunuz.


ATM DolandırıcılıklarıKart Sıkıştırma: Kağıt, tahta ve yapışkan şeklinde çeşitli maddeler kullanılarak kartın, ATM'nin kart giriş haznesinde kart sahibinin herhangi bir işlem yapmasına izin vermeyecek şekilde sıkıştırılmasıdır. Bu yöntem ile ele geçirilen kartın şifresi, kart hamili işlem yaparken omuzu üzerinden okuma, cep telefonu ve şifrenizi tekrar girin şeklinde önerilerle öğrenilmekte ve dolandırıcılık amaçlı kullanılmaktadır. ATM'ye sıkışan kartın bankaya bildirilerek iptal edilebilmesi için kart sahibine çevrilen bir telefon numarası ile cep telefonu uzatılmaktadır. Telefonun öbür ucundaki kişi kart sahibine, iptal işlemi için şifrenin bilinmesi gerektiğini söyleyerek şifreyi öğrenmektedir. Kartının makinede sıkıştığını ve bu durumu bankaya bildirerek kartını iptal ettirdiğini sanan kart sahibi olay yerinden uzaklaştıktan sonra, kart ATM'den alınarak nakit çekilmektedir.

ATM'lerin günlük belli bir nakit çekme limitleri vardır. Fakat yukarıda açıklanan şekilde ele geçirilen kartlardan, başka kartlara havale yapılmak suretiyle bu kartlar nakit çekme limitlerinin çok daha üzerinde dolandırıcılık amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kartı sahtekarlık amacı ile kullanan kişi, diğer bir kart sahibine nakite ihtiyacı olduğunu ancak günlük limit nedeni ile daha fazla çekemediğin söyleyerek o kişinin hesabına havale yaparak, bu havale tutarım çekmeyi teklif edebilir ya da sahte isimle açılan vadesiz hesaplara havale yapılabilir. Bu şekilde gerçek kart sahibi gün içindeki nakit çekme limitinin çok daha üstündeki bir tutarda dolandırıcılık işlemine maruz kalabilir. Ayrıca, sıkıştırılan kartın kredi kartı olması durumunda, şifre öğrenilse de öğrenilmese de, kart alışverişte kullanılmaktadır.

Para Çıkış Haznesine Müdahale Edilmesi: Para çıkış haznesinin bant veya benzeri bir madde ile kapatılarak paranın dışarı çıkmasının engellenmesi ve gerçek kart hamili ayrıldıktan sonra banta yapışan paranın alınmasıdır.

Kart Değiştirme: ATM'de yapılan bir işleme yardımcı olmak bahanesiyle, gerçek kart hamilinin kartının aynı bankanın başka bir kartı ile değiştirilmesi olayıdır. Değiştirmek için kullanılan kartlar genellikle kayıp ve çalıntı kartlardır. Ele geçirilen kartın kullanılabilmesi için gerekli olan şifre, kart sıkıştırma yönteminde açıklandığı gibi elde edilir.

ATM Bakım Görevlisi Gibi Davranılması: ATM'ye bakım yapmak amacı ile geldiğini söyleyen kişiler tarafından para kasetlerine ulaşma girişiminde bulunulduğu tespit edilmiştir.


Kredi Kartı Dolandırıcılıklarına Karşı

 • Kredi kartınız kaybolduğu veya çalındığında en kısa sürede ilgili bankayı arayıp iptal ettiriniz.
 • Kredi kartı şifrenizi kimseye söylemeyiniz, kartınızın arkasına şifrenizi yazmayınız, kredi kartı ile şifrenizi aynı yerde bulundurmayınız, şifrenizin doğum tarihi vb. Kolay tahmin edilebilir olmamasına dikkat ediniz.
 • İnternet üzerinden yapacağınız alışverişlerde sitenin güvenli olduğundan emin olunuz.
 • Kredi kartı ile yaptığınız alışverişlerde kredi kartınızın POS makinesi dışında başka bir makineden geçirilmemesine dikkat ediniz.
 • Kredi kartınız ile ödeme yapmak istediğinizde kredi kartınızın bizzat yanınızda POS cihazından geçirilmesine dikkat ediniz. Aksi takdirde dolandırıcı şahıslar kredi kartınızı ikinci bir defa POS cihazından geçirerek veya kredi kartınızın bilgilerini kopyalamak suretiyle sizi dolandırabilirler.
 • Kredi kartınız belirtilen sürede adresinize gelmemişse ilgili banka ya da şubeden araştırınız.

__________________
Mathematician isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz Mathematician'in Mesajına Teşekkür Etti.