Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.01.11, 13:28   #5
şövaLye
Tam Üye

şövaLye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2011
Konular: 36
Mesajlar: 256
Ettiği Teşekkür: 826
Aldığı Teşekkür: 1028
Rep Derecesi : şövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kitaplığımdan...(Türk Edebiyatı)
Kurtuluş Savaşında İşbirlikçiler / İlhami SOYSAL

Bengi Yayınları, 2008
232 Sayfa

"...İlhami Soysal bu kitabında,1919 - 1923 yılları arasındaki Kurtuluş Savaşında, ulus bir ölüm kalım kavgası verirken, düşmanla işbirliği eden kimi azınlıkların, kimi kendimizden olan işbirlikçilerin, kendilerini unutturmayı başarmış bir bölümünü adları ve eylemleriyle ortaya koyuyor.

Gazete yazarlığı yanında, yaptığı araştırma ve incelemelerle de dikkati çekmiş olan İlhami Soysal'ın bu eseri, birçok çalışmaya kaynaklık etti..." (tanıtımdan)


**********
İlhami SOYSAL kimdir?Gazeteci, araştırmacı, yazar.

1928 yılında Ereğli’de doğdu

Bursa Erkek Lisesi'ni bitirdi.
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okudu ancak öğrenimini bitirmeden gazeteciliğe başladı.

Pazar Postası ve Son Havadis gazetelerinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı (1953-1957).

Kim, Milliyet, Akşam gazetelerinin Ankara temsilciliğini, Türk-İş, Hareket, Akşam, Vatan dergi ve gazetelerinin yayım müdürlüklerini yürüttü.

Ankara Gazeteciler Derneği ve Ankara Gazeteciler Sendikası Başkanlığı ve Kurucular Meclisi’nde basın temsilciliğinde bulundu. Akşam, yeni Ortam, Vatan gazetelerinde fıkralar yazdı.

Sosyal Adalet, İmece, Yön, Türk Solu, Kim, Devrim, Demokrat dergi ve gazetelerindeki siyasal makaleleri; Güney, Pazar, Akşam Postası, Seçilmiş Hikayeler ve Dost dergilerinde yayınladığı sanat ve edebiyat ağırlıklı yazılarıyla tanındı.1960'lı yıllarda Akşam Gazetesi'nde, yüksek rütbeli komutanlar için lüks köşkler yapılmasını eleştirdiği için bir albay ve iki astsubay tarafından kaçırılıp dövüldü.

Buna ve diğer birçok tehdide karşın susmadı; düzenin bozukluğu veya yaşanan sivil ve askeri yolsuzluklar karşısında her daim sesini yükselten birkaç yazardan biri oldu.

İlhami Soysal 1992 yılında yaşama veda etti

- Yapıtlarından:
Sıfıra Sıfır Elde Sıfır (1969)
20. Yüzyıl Türk Şiiri Antolojisi (1973)
Günün İçinden, (1976)
Dünyada ve Türkiye'de Masonlar ve Masonluk (1980).
150'likler (1985)
Kurtuluş Savaşında İşbirlikçiler (1985)
Demokrasi Diye Diye (1992)

(derleme)
__________________
Ulusal onurdan yoksun olanlar, insanlık onurundan da yoksundurlar...
şövaLye isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla