Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.01.11, 13:44   #15
OkyanusunKalbi
Müdavim

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 616
Mesajlar: 7,992
Ettiği Teşekkür: 27528
Aldığı Teşekkür: 40386
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkiye'de Dünüyle Bugünüyle Gülmece Dergileri

Bir Atatürk Portresi...

Ratip Tahir Burak’tan harika bir Atatürk Portresi...

Yıl 1958. Dolmuş dergisi kapanıp yerine Karikatür çıkıyor. Bir yandan Taş yayınlanıyor. Sonra iki dergi birleşiyor. Adı Taş – Karikatür oluyor. Dergi kapaklarını ise Ratip Tahir Burak çiziyor. 1 Nisan 1959 tarihli sayının kapağı Atatürk’lü bir kapaktır. Ratip Tahir Burak dergide kendisi için hazırlanan kağıt, kalem ve resim tahtasının önüne geçer, kompozisyonu basitçe çiziktirip, kapağı çok hızlı ve mükemmel şekilde çizer.
Semih Balcıoğlu “ Ne çabuk çizdiniz hocam” demekten kendini alamaz.
Ratip Tahir Burak yanıtlar: Tabi, ben yıllarca yağlıboya Atatürk Tabloları yaparak hayatımı kazandım. Atatürk’ü her yönden gözüm kapalı çizerim.
Semih Balcıoğlu bu kez, “Peki hocam, bunların hepsi resim. Sizin bu kadar güçlü portreniz var, neden Atatürk’ün karikatürünü çizmediniz?”

Ratip Tahir Burak “Doğru, haklısın” der ve bu portreyi çizer.(Özgün çizimin yukarıdaki örneği Karikatür ve Mizah Müzesi arşivinde bulunan fotokopisinden alınmıştır).

Semih Balcıoğlu’nun ifadesi ile “Bu müthiş portreyi birkaç dakika içinde çiziktirip” ona armağan eder. Ve Semih Balcıoğlu bu karikatürü yıllarca çalışma odasının duvarında saklar.

Bu güzel anıyı Tarih ve Toplum Dergisi’nde (*) okumuştum yıllar önce.

Karikatürcüler Derneği'nin başlattığı Türk Karikatür Tarihi'nin yazılması ile ilgili çalışmalar için kaynakları araştırırken aklıma geldi ve karikatür seven dostlarla paylaşmak istedim.
Akdağ Saydut

(*) Tarih ve Toplum, İletişim Yayınları, Aylık Ansiklopedik Dergi, Sayı:35, Kasım 1986, Sayfa:49(Anının yayınlandığı dergide çizim yukarıdaki şekilde kullanılmıştır).


Bakarken (3)...İlginç bir karikatüre rastladım. Ratip Tahir çizmiş, 1953 yılından…1453 nedeniyle
500.Yıl Fetih kutlamalarıyla ilgili bir karikatür… O yıl hemen her gazetede Fatih resimleri yayınlanıyor, renkli tablolar, ilaveler ve saire çıkıyor… Ratip Tahir yayınlanan resimleri beğenmiyor olmalı ki böyle bir karikatür çizmiş. Fatih, gazetelerde çıkan resimlerine bakıyor ve şöyle diyor:
Amma çok Fatih Sultan Mehmet varmış..Hepsinin resmini asmışlar da benimkini unutmuşlar
İlginç olan Ratip Tahir’in kendi çizdiği Fatih’i “gerçek” sayması… Farklı okumalara açık bir karikatür… Ben daha çok Ratip Tahir’in kendini konumlandırışı ile ilgilendim. Narsist ama bir o kadar da tipik olan çizer iddiası..__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.