Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.01.11, 13:50   #11
şövaLye
Tam Üye

şövaLye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2011
Konular: 36
Mesajlar: 256
Ettiği Teşekkür: 826
Aldığı Teşekkür: 1028
Rep Derecesi : şövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kitaplığımdan...(Dünya Edebiyatı)
Nazi İmparatorluğu: Doğuşu, Yükselişi, Çöküşü / William L. SHIRER
Çeviri: Rasih Güran

İnkılap Kitabevi, 2002
3 Cilt, 1503 Sayfa

"...Bu kitapta Hitler Almanya'sının doğuşu, yükselişi ve çöküşü anlatılıyor. William L.Shirer, İkinci Dünya Savaşından sonra müttefiklerin elin geçen orijinal Alman belgeleri üzerinde uzun yıllar çalıştıktan sonra bu kitabı yazdı. Almanya'da 1930–45 yılları arasında ne olup bittiğini merak edenler Shirer'in anlattıklarında bütün öğrenmek istediklerini bulacaklar ve bu önemli yılların niçin hiçbir zaman akıllardan çıkmaması gerektiğini görecekler. Naziler, İktidar için nasıl savaştılar? İktidarı – kimlerle ittifak kurarak – nasıl ele geçirdiler? Sonradan neler yaptılar? Kendi aralarında kanlı mücadeleler. Hitler ve arkadaşlarının özel hayatları. İkinci Dünya Savaşının başlatılması ve Alman yenilgisi... Hepsi, en ufak ayrıntılarına kadar inceleniyor, aydınlığa kavuşuyor. William L.Shirer'in NAZİ İMPARATORLUĞU (THE RISE AND FALL OF THE THIRD REICH), tarihinin en dramatik dönemlerinden biri üzerine yazılmış en kapsamlı ve esaslı kitaptır, mutlaka okunmalıdır..." (tanıtımdan)


- Kitap hakkında:
Bir Hayaletin Anatomisi / Sema ASLAN

"Adolf Hitler, 70 yıl önce bugün, 30 Ocak 1933'de Almanya'nın başbakanı oldu. Dünyanın kaderi, kimilerine göre bir şarlatan, Şarlo bıyıklı bir palavracı; kimilerine göre de Tanrı'nın gönderdiği bir dahi olan Hitler'in liderliğiyle değişti. William L. Shirer'in Nazi İmparatorluğu adlı üç ciltlik yapıtı, hem bir gazetecinin elinden çıkması hem de tarihin tarih olmasını beklemeden yazılması nedeniyle önemli bir yapıt.

ABD'li gazeteci William L. Shirer, Nazi İmparatorluğu kitabını resmi Alman belgelerini inceleyerek yazdı. Nazi şuçlularının yargılanmasını da yakından izleyen Shirer, Weimar Cumhuriyeti ile Bismarck'ın kurduğu İkinci Alman Cumhuriyeti'ni de kapsayan 485 bin ton evrağın içine daldığında ne hissetti bilinmez ama o evraklardan damıtarak yazdığı kitapları büyük ilgi gördü.

Bu noktada kitabın çevirmeni Rasih Güran'ın sözlerine de yer vermek gerek; zira Güran, İkinci Dünya Savaşı'nın tarihteki öneminden söz ederken günümüze de bir göndermede bulunuyor: 'Bu savaş aynı zamanda halkların Nazizm, faşizm ve emperyalizme karşı dünya çapında girişmiş oldukları bir savaştır. Milyonlarca insan bu savaşta yalnızca faşizmi, emperyalizmi ve militarizmi yeryüzünden kaldırmak için canlarını verdi. Ne yazık ki bu sefer de Amerika'nın öncülüğünü ettiği yeni emperyalizm (...) insanlığı daha korkunç bir Üçüncü Dünya Savaşı'na sürüklüyor.'

William L. Shirer, Hitler Almanyası'nı anlatmaya, Hitler'in ailesini iki kuşak öncesinden tanıtarak başlıyor. Az sayıda resmi kaynakta olduğu gibi Hitler'in yakın çevresindekilerin verdiği bilgilerden ve Nazi döneminin en çok satan kitabı Kavgam'dan - bu dönemde İncil'den başka hiçbir kitabın Kavgam kadar çok satmadığını da belirterek - yararlanıyor. Daha ilk satırları okurken bile büyük çelişkiyi sezinlemek mümkün. Acınası bir adam mı, kendisinden uzak kalanların talihli olacağı su götürmez biri mi? 11 yaşına aldırmadan yaşamındaki iktidar odağı olan babasına karşı kesin tavır koyan çocuk Hitler'den bir politikacı doğacağını tahmin etmek zor değil.

Adolf Hitler, yaşamının özünü sunabileceği yaratıcı işler yapmak niyetindeydi, özgürlüğünü yaşayamama fikri midesini bulandırırdı. Yeterince sabırlı, zeki, merhametsiz ve milliyetçiydi. Hakkında yazılanlar her şekilde onu efsaneleştirme riskini de taşıyor; Hitler, ortalama zekâ, ortalama merhamet, ortalama kin, ortalama iyi ya da ortalama kötü değildi. Onu, Hıristiyanlar arasında çok seyrek görülen bir hayalete benzetenler, dik ve parlak bakışlarından söz edenler bunları korkuyla mı, nefretle mi yoksa hayranlıkla mı söylüyordu, bilinmez.

Nazi İmparatorluğu, her geçen gün insanlığın üzerine biraz daha ağırca çöken faşizmin nasıl da hızlı ve sistemli olarak ilerleyebildiğini anlatan bir kitap..." (12 Şubat 2003)

**********
William L.SHIRER kimdir?ABD'li araştırmacı,gazeteci, yazar ve tarihçi.

1904 yılında Chicago'da doğdu.

ABD'nin yetiştirdiği en ünlü gazetecilerden olan ve İkinci Dünya Savaşı öncesi Almanya'da bulunan yazar; Paris, Londra, Berlin, Viyana ve Roma'da çalıştı.

1926-1941 yılları arasında Columbia Radyosu'nun Almanyada ajans muhabirligini yaptı.

Savaşı yakından yaşayarak yaptığı radyo yayınlarıyla ünlendi.
Savaş sonrasında da Nürnberg'de Nazi suçlularının davalarını bizzat izledi.

Shirer, birçok yapıtı arasından dikkati çeken "Berlin Güncesi", "Günü Gününe Nazi İmparatorluğu'nun Sonu" ve yukarıda tanıtılan 3 ciltlik "Nazi İmparatorluğu / Doğuşu, Yükselişi, Çöküşü" ile tanınmaktadır.

William L. Shirer, 28 Aralık 1993 günü Boston'da yaşama veda etti.

(güven ankara tarafından Milliyet Kültür Sanat ve hemenkitap.com kaynakları kullanılarak hazırlanmıştır.)
__________________
Ulusal onurdan yoksun olanlar, insanlık onurundan da yoksundurlar...
şövaLye isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
şövaLye'in Mesajına Teşekkür Etti