Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.02.11, 09:11   #22
şövaLye
Tam Üye

şövaLye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2011
Konular: 36
Mesajlar: 256
Ettiği Teşekkür: 826
Aldığı Teşekkür: 1028
Rep Derecesi : şövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkiye'de Dünüyle Bugünüyle Gülmece Dergileri




Fırt Gülmece Dergisi

Yayın hayatına Mart 1976'da atılan, Tekin Aral editörlüğündeki haftalık gülmece dergisidir.

İsim babası, karikatürist Ferit Öngören'dir.

Boyutu "Gırgır"dan daha ufak olduğu ve bir çırpıda okunup bittiği için "Fırt" adını aldı.

Mizah dünyamıza "yavrunuzun sayfası" kavramını da kazandırmış olan "Fırt" dergisi, o dönemde "Gırgır" dergisiyle aynı kadroyu ve mekânı kullanarak çıkartılıyordu.

Derginin Tekin Aral dışındaki ilk çizeri, o sıralar "Gırgır"da da çizmeye başlamış olan Necdet Şen'dir. Daha sonra kadroya katılan Altan Erbulak (çizer), Halit Kıvanç (yazar), Müjdat Gezen ve Uğur Dündar (fıkra-fotoroman) ve Sezen Aksu (yazar) "Fırt"ı kardeş dergi "Gırgır"dan kısmen farklı, magazinel bir kulvara soktu.

"Tarzan", "Kalamiti Jane", "Superman" gibi batı kaynaklı popüler kültür ikonlarından yararlanarak tiraj yakalama çabasına giren "Fırt" hiçbir zaman "Gırgır"ın satış başarısını yakalayamadı. Ama Behiç Pek ve Latif Demirci'nin yazıp çizdiği "Tarzan"a sonradan eklemlenen "Arap Kadri" tiplemesi, bu çizgi banta yerel bir boyut kazandırdı.

1980'li yılların sonunda, kardeş dergi "Gırgır"la birlikte Web Ofset grubunun patronu Haldun Simavi tarafından gazeteci Ertuğrul Akbay'a devredilen dergi, Aral kardeşlerin kontrolünden çıktı.

Bir süre yayın hayatına eski telif işlerin basımı ve bilinen kalitesinden uzak yeni ekip ile giden "Fırt" daha sonra kapandı.





**********
Tekin ARAL kimdir?



1941 yılında İstanbul'da doğdu.

Çizgilerdeki yeteneğini, ortaöğrenim yıllarında karikatürle keşfeden Tekin Aral, ilk deneyimini 1956 yılında "Dolmuş" dergisinde yayımlanan karikatürüyle edindi.

Ardından "Tef", "Karikatür", "Taş" gibi dergilerde çizgileri çıktı. "Vatan", "Yeni Sabah", "Akşam" ve "Yeni Tanin" gazetelerinde çizer olarak çalışan Tekin Aral, kardeşi Oğuz Aral ile birlikte Türkiye'de ilk çizgi film çalışmalarını yapanlar arasında yer aldı.

1968 yılında "Günaydın"" gazetesinde çalışmaya başladı. Bu süreçte yine Oğuz Aral'la birlikte "Gırgır" dergisinin oluşumunda yer aldıktan sonra, 1976 yılında "Fırt"ı çıkardı. Yarattığı "Arap Kadri" tiplemesi ilgi gördü.
Karikatürcü bir kuşağın yetişmesinde büyük rol oynadı.

Tekin Aral, 20 Nisan 1999 günü İstanbul'da yaşama veda etti.

Tekin Aral'ın bir karikatürü:



(derlemedir)
__________________
Ulusal onurdan yoksun olanlar, insanlık onurundan da yoksundurlar...
şövaLye isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz şövaLye'in Mesajına Teşekkür Etti.