Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.02.11, 09:28   #13
şövaLye
Tam Üye

şövaLye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2011
Konular: 36
Mesajlar: 256
Ettiği Teşekkür: 826
Aldığı Teşekkür: 1028
Rep Derecesi : şövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kitaplığımdan...(Dünya Edebiyatı)
Chicago Mezbahaları (The Jungle)

Yazan: Upton SINCLAIR
Çeviri: Belma ÖZDEMİR

Yalçın Yayınları
480 Sayfa


"...
Upton Sinclair'in en etkili, sert ve iç acıtan romanlarından birisi olan "Chicago Mezbahaları" , Amerikan iş hayatını, işçilerle işveren ilişkilerini, iç politika dalaverelerini, sosyalizm hareketini, işçilerin ezilişlerini, Amerikanın dejenere olmuş sosyal yapısını bütün çıplaklığı ile yansıtmaktadır. Bu kitap yayınlandıktan sonra altı ayda gıda kanunu değişmiş, politikacılar birbirine düşmüş, işverenlere korkunç hücumlar yapılmıştır. Ayrıca bu eserle birlikte Amerika’da sosyalist hareket hızlanmıştır. Halkın bilinçlenmemesi için Amerikan kapitalistlerinin nasıl akla hayale gelmedik oyunlar düzenledikleri bu romanda açık ve seçik olarak görülmektedir..." (tanıtımdan)


- Kitabın 1968 baskısı (May Yayınları):

**********
Upton SINCLAIR kimdir?Yoksul Güneyli bir ailenin oğlu olarak 1878 yılında Baltimore'da doğdu.

Devam ettiği okulda tanesini bir dolara sattığı fıkralarıyla yazarlık kariyerine çok küçük yaşlarda başladı.

1897-1900 yılları arasında devam ettiği Columbia Üniversitesi'ndeki edebiyat eğitimini, yazdığı gençlik öykülerinden kazandığı parayla finanse etti.

Toplumsal ideallere sempati duyan Upton Sinclair 1904 yılında "Şikago Mezbahaları" adlı romanına hazırlık yapmak amacıyla mezbaha işçiliği yapmaya başladı. İki yıllık çalışma sonucunda ortaya çıkan "Şikago Mezbahaları", büyük umutlarla Amerika'ya gelip insanlığa yakışmayan koşullar altında Şikago mezbahalarında çalışmak zorunda kalan Litvanyalı bir göçmenin öyküsünü anlatmaktadır.

Natüralist özellikler taşıyan bu romanında namuslu insanların kapitalizm yüzünden nasıl mahvedildiklerini göstermek istemiştir. Amerikan toplumcu edebiyatının dönüm noktalarından sayılan yapıtı, birkaç yayımcı tarafından reddedildikten sonra yazarın kendi olanaklarıyla basıldı.

Sinclair, romanlarından kazandığı parayla Helicon Home adını verdiği bir çiftlik kurdu. Helicon Home'u sıradan çiftliklerden ayıran en büyük özellik sosyalist bir komün niteliğini taşımasıydı. Ancak yazarın örnek teşkil etmesini istediği bu çiftlik 1908'de yandı.

"Kömür Kralı"nda(1917) madencilerin sefaletini teşhir etti. Bu romanın arka planında maden işçilerinin bir greviyle sendikal örgütlenme için ileri sürdükleri talepleri yer almaktadır.

Uygunsuz durumları daha yakından gözlemlemek isteyen yazar bir ara grev gözcüsü olarak görev yapmaya da talip oldu.

Sadece militarizm ya da kapitalist sistemle değil bu sistemin yarattığı en önemli kurumlardan biri olan kiliseyle de hesaplaşma içine giren Sinclair, "Dinin Kazançları" adlı kitabıyla bazı kesimlerin tepkisini üzerine çekti.

1920'de kendi adını taşıyan dergiyi kuran yazar bu tarihten sonra çıkan kitaplarının yayıncısı oldu.

Petrol sahalarındaki çalışma koşullarını anlattığı "Oil" ile adalet skandalını konu alan "Boston" adlı romanları yazarın en önemli yapıtları arasındadır.

Sinclair 1930'lu yıllarda başlıca siyasal aktivitelere yoğunlaştı.
1934'te Kaliforniya valilik seçimlerinde Demokratlar'ın adayı olarak ortaya çıktıysa da kazanamadı.

"Otomobil Kralı Ford" adlı romanında sosyalist düşüncede bir idealistken vicdansız bir sömürücüye dönüşen otomobil fabrikatörünün yükselişini ve çöküşünü anlattı.

Upton Sinclair, 25 Kasım 1968 günü New Jersey'de yaşama veda etti.

- Yapıtlarından:
Şikago Mezbahaları (The Jungle) 1906
Kömür Kralı (King Cool) 1917
Dinin Kazançları (The Profis of Religion) 1920
Kaz Adımı (The Goose Step) 1923
Kaz Palazları (The Goslings) 1924
Oil 1927
Boston (1928)
Otomobil Kralı Ford (The Flivver King) 1937

(delinetciler.net)
__________________
Ulusal onurdan yoksun olanlar, insanlık onurundan da yoksundurlar...
şövaLye isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla