Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.02.11, 00:48   #8
şövaLye
Tam Üye

şövaLye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2011
Konular: 36
Mesajlar: 256
Ettiği Teşekkür: 826
Aldığı Teşekkür: 1028
Rep Derecesi : şövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kitaplığımdan...(Türk Edebiyatı)
Denizin Bittiği Yer / Gültekin BEKDEMİR
Su Yayınları, 2008
160 sayfa

"...Bu kitap, 1980 öncesi yeraltı maden işçilerinin direnişinden, 12 Eylül sonrası, Fransa'daki politik sürgün günlerine ve oradan tekrar Türkiye'ye uzanan bir anı-romandır...Denizin bittiği yer neresidir? Ufuk mudur? Yani denizin gökyüzüne kavuştuğu çizgi, Yoksa bir karaya vuruş mudur? Yani dalgaların kırıldığı kayalık bir kıyı..." (tanıtımdan)

"Denizin Bittiği Yer... Neresidir?
Kitabın adı Denizin Bittiği Yer.
Gültekin Bekdemir'in anı-romanı Su Yayınları'ndan yeni çıktı.

Gençler tanımıyor olabilir ama Gültekin Bekdemir 12 Eylül öncesinde Devrimci Yeraltı Maden-İş Sendikası'nın örgütlenme sekreteri olarak çalıştı, dönemin işçi mücadelesinde önemli görevler üstlendi.

Asıl mesleği avukatlıktı.
Bekdemir bu mücadele dönemini kaleme aldığı 'Denizin Bittiği Yer' anı romanda sivil ve alternatif tarihin örneklerinden birini ortaya koymaya çalışıyor. Anı roman bir başka yanıyla da dönemin isimsiz kahramanlarından biri olarak, hiçbir engel karşısında teslim olmayışı yansıtıyor.

Çünkü Bekdemir bu kitabında beyin damarını tıkayan bir pıhtıyla gelen "inme"nin bile önünde uzanan ufkun ve umutların seyredilmesine engel olmasına izin vermiyor.

1980 öncesi yeraltı maden işçilerinin direnişinden Fransa'daki politik sürgün günlerine uzanıyor ve felç olmuş yalnızlıklarını, Ayvalık sahillerinde, denizin öyle ya da böyle bittiği bir yerde yeniden kalabalıklaştırabileceğini kanıtlıyor. Kitap aynı zamanda bir hastalığa teslim olmayışın da öyküsü.

Yazar "Denizin bittiği yer neresidir? Ufuk mudur; yani denizin gökyüzüne kavuştuğu çizgi. Yoksa bir karaya vuruş mudur; yani dalgaların kırıldığı kayalık bir kıyı" diye soruyor. Bekdemir'in romanında Yılmaz Güney, Can Yücel anıları da hayat buluyor." (Deniz SOM, Cumhuriyet)

**********
Gültekin BEKDEMİR kimdir?

1949 yılında Amasya'da doğdu.
Annesi İsmet Hanım*, babası Ahmet Bey'dir.

Konya Erkek Lisesi'ni ve AÜ Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.
1980 öncesinde Yeraltı Maden İş Sendikası'nın avukatlığını yaptı.
12 Eylül 1980 faşist darbesinin ardından yurt dışına çıktı.
Uzun süre Fransa'da kaldı.
1990'lı yıllarda Türkiye'ye döndü.
Halen Ankara'da yaşamaktadır.

* İsmet Hanım hakkında:
Artık yaşamayan anne İsmet Bekdemir, 12 Eylül 1980 faşist darbe döneminde hapishanelerde yatan tüm siyasal mahkumlara verdiği desteğinden ötürü "Hapishanelerin Anası" adıyla anıldı.

Diğer oğlu yazar Melih Bekdemir, Dev Yol davası sanıkları arasındaydı; ağır işkence tezgahlarından geçti ve uzun yıllar hapishanede yattı.

İsmet Hanım, İnsan Hakları Derneği kurucu üyeleri arasında da yer aldı.

(derlemedir)
__________________
Ulusal onurdan yoksun olanlar, insanlık onurundan da yoksundurlar...
şövaLye isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla