Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.02.11, 23:12   #9
OkyanusunKalbi
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 789
Mesajlar: 9,880
Ettiği Teşekkür: 31691
Aldığı Teşekkür: 46950
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: Ünlü Heykeltraş Constantin Brancusi (1876 - 1957)

Montparnasse Mezarlığı


Montparnasse Mezarlığı (Fransızca: Cimetière du Montparnasse) Fransa'nın başkenti Paris'in Montparnasse semtinde tanınmış bir mezarlıktır.

1824 yılında üç çiftliğin yerine kurulan Montparnasse Mezarlığı ilk olarak Le Cimetière du Sud (Güney Mezarlığı) olarak biliniyordu. Sağlık sorunları nedeniyle 1786'da mezarlıkların Paris şehri içinde kurulması yasaklanmıştı. 19. yüzyılın başlarında şehir dışında kurulan yeni mezarlıklar şehir içindeki mezarlıkların yerine geçmiştir. Bunlar kuzeyde Montmartre Mezarlığı, doğuda Père Lachaise Mezarlığı ve güneyde Montparnasse Mezarlığıdır. Şehrin göbeğinde, Eyfel Kulesinin gölgesinde ise Passy Mezarlığı bulunmaktadır.
Montparnasse Mezarlığında Fransa'nın entelektüel ve sanat eliti, yayımcılar, ve yazarlar ile sanatçılara destek olan birçok kişinin mezarı bulunmaktadır. Paris şehrinde görev başında iken ölmüş olan polis ve itfaiyeciler için de anıtlar bulunur. İçinde birçok tanınmış kişinin mezarını bulundurduğundan burası çok miktarda turistin ilgisini çeker.


***

Konu içinde geçen mezarlığı merak ettim.

OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.