Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.02.11, 16:22   #1
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,397
Ettiği Teşekkür: 85351
Aldığı Teşekkür: 82865
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Sondan Dördüncü Olduk....

Sondan Dördüncü Olduk....


Dünya Değerler Araştırması, toplumların zenginleştikçe çevreye verdiği önemin de arttığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, Türkiye’de “Ekonomik gelişmeyi yavaşlatsa ve işsizliğe yol açsa bile, çevrenin korunmasına öncelik verilmeli” diyenlerin oranı yüzde 57.1. Ancak çevre kuruluşuna üye olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 1.2’de kaldı.

Bu oran Türkiye’yi 55 ülke arasında sondan dördüncü yaptı. Listenin sonunda yüzde 1.2 ile Mısır, yüzde 0.7 ile Romanya, yüzde 0.4 ile Ürdün bulunuyor. Betam Toplumsal Araştırmalar Birimi, 5 yılda bir yapılan Dünya Değerler Araştırması’nda elde edinilen verilerden 55 ülke yurttaşlarının çevre konusundaki sorulara verdiği yanıtları analiz etti.


Türkiye ölçeğinde ve benzer ekonomik gelişmişlik seviyesindeki ülkeler arasında “Eğer çevre kirlenmesini önlemek için harcanacağından emin olsaydım, gelirimin bir kısmını bu amaç için verebilirdim”, “Çevre kirlenmesini önlemek için kullanılacaksa, vergilerde bir artışı kabul edebilirim” sorularına verilen yanıtlara bakıldı.

İlk soruya yüzde 83.4 oranında olumlu, ikinci soruya da yüzde 78.3 oranında olumlu yanıt verildi. Türkiye ile benzer ekonomik gelişmişlik seviyesindeki ülkelere bakıldığında İran, Peru, Çin ve Tayland’da da “Çevre kirliliğini önlemek için gelirimin bir kısmını veririm” diyenlerin oranı yüzde 80 seviyelerinde.


__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve sıçtığı bok olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.