Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.02.11, 23:15   #2
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2153
Mesajlar: 12,725
Ettiği Teşekkür: 82622
Aldığı Teşekkür: 78973
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Ayn Rand (1905-1982)

Eserlerinden Örnekler

B
en
(Roman)Ben
veya özgün adıyla Anthem, Ayn Rand tarafından kaleme alınmış, ilk kez 1938 yılında yayımlanmış bir bilim kurgu romanıdır. Ayrıca Türkçe, Ben adının yanı sıra Ego adıyla da yayımlanmıştır.


Eser, Zamyatin'in ünlü romanı Biz ile büyük benzerlikler taşımaktadır. Biz romanıyla benzerlikler taşıyan ve Biz romanından etkilenmiş olan romanlar içinde George Orwell'in Bin Dokuz Yüz Seksen Dört ve Aldous Huxley'in Cesur Yeni Dünya isimli romanları da vardır.

Anti ütopyacı bir roman olan Ben`in hikâyesi belirtilmemiş bir gelecekte geçer. Distopik bir bilim kurguya sahip romanda, totaliter bir sistem mevcuttur, teknolojik gelişim dikkatli bir şekilde planlanıyordur ve birey ile bireysellik kavramları ortadan kaldırılmıştır. Bu kurgunun temelinde, Ayn Rand'ın sosyalist düşüncenin ve ekonominin zayıflıkları olarak gördüğü noktaların sonucu olarak insanlığın ikinci bir Karanlık Çağ'a girmesi yatar.
Eserde bu ortamda yaşayanlardan biri olan Equality 7-2521 çevresini ve kendisini anlatır. Anlatımda kendisini ve çevresindekileri tanımlamak için kullandığı çoğul zamirler (biz ve onlar) barizdir ve hikâyenin üstünde kurulduğu temellere güçlü bir vurgu yapar.

Ben romanı, Zamyatin'in birçok farklı anti ütopyacı romana ilham kaynağı olmuş olan Biz romanından yaklaşık 17 yıl sonra yazılmıştır. İki roman çeşitli benzerliklere sahiptir.
Zamyatin gibi Ayn Rand da Sovyet sistemine dair bazı tecrübeleri vardı. Biz romanı Ben`den önce, 1920'de yayımlanmıştır ve Rand'ın onu İngilizce'ye çevrilmeden okuma fırsatı olmuş olabilir. Aslında Rand Rusya'yı Biz romanının yayımlanmasından altı yıl sonra terk etmiştir. Zamyatin'in Paris'te vefat etmesinden kısa bir süre sonra, Ben romanı ilk kez İngilizce olarak İngiltere'de 1937'de yayımlanmıştı. Ben romanı Biz romanından 17 yıl sonra yazılmıştır. Her ne kadar iki roman arasında kurgusal farklılıklar mevcut olsa da, özellikle hikâyenin anlatım biçimi açısından birbirlerine benzemektedirler.

__________________
Kendimi yıllanmaya bırakılmış üzüme benzetiyorum.
Çıkan ya sirke olacak, ya da köpek öldüren!
Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.