Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.02.11, 01:23   #9
şövaLye
Tam Üye

şövaLye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 36
Ettiği Teşekkür: 827
Aldığı Teşekkür: 1028
Rep Derecesi : şövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kitaplığımdan...(Türk Edebiyatı)

Gülünün Solduğu Akşam / Erdal ÖZ
Can Yayınları, 2010
288 Sayfa

"...THKO (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu) adlı devrimci örgütün önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve arkadaşlarıyla Ankara'da, Mamak Askeri Cezaevi'nde karşılaşmıştım. Kimini önceden de tanırdım: Hüseyin İnan, Sinan Cemgil gibi. Kimini de cezaevinde tanıdım: Deniz Geçzmiş, Yusuf Aslan gibi, Deniz Gezmiş'in isteği üzerine, onlarla konuşacak, gerekli birikimi sağlayacak, sonra da oturup onların romanını yazmaya çalışacaktım. Heyecan verici, müthiş onurlu bir çalışma başlıyordu benim için. Kimi gizli, kimi açık buluşmalarda bir kısmıyla konuştum. Durmadan sorduğum sorulara aldığım yanıtlar, gerekli ayrıntıları yakalamak içindi. Bir roman için ayrıntılar kaçınılmazdı. Bu tasarı çok iyi başladı, ama ne yazık ki yarıda kaldı. Tam işin içindeyken, hiç beklemediğim bir anda cezaevinden salıverildim. Elimdeki notlar, bir roman için yetersizdi. O güzel insanlar-kimi asılarak, kimi kurşunlanarak - öylesine vahşice yok edildiler ki, bende kalan bu değerli notları artık kendime saklayamazdım. Yıllar sonra oturdum, bu kitabı yazdım, Gülünün Solduğu Akşam, serüven dolu bir roman gibi de okunabilir, ama acı yüklü, hüzün yüklü bir kitap olduğu bilinmelidir. Anı, belge karışımı bir anlatı olarak ortaya çıkan bu kitabımı okuduğunuz zaman, dilerim, sizde bırakacağı hüzün kalıcı olsun... " (Erdal ÖZ)

İlk basım: 1986

"Gülünün Solduğu Akşam" yazar Erdal Öz'ün 1986 yayınlanan anı-roman türündeki eseridir. Aslında eser, tam anlamıyla roman sayılmaz. Anıların, kurgusal ve gerçekçi öykülerin, mektupların ve günlüklerin birleşiminden oluşan türler arası bir eserdir. Adını Turgut Uyar'ın dizelerinden alır. Bu dizeler kitabın girişinde de verilmiştir:
Herkes ne zaman ölür
elbet gülünün solduğu akşam

Yazar Erdal Öz, 12 Mart 1971 Muhtırasından sonra tutuklandı ve içeride Deniz Gezmiş ve Yusuf Arslan gibi devrimcilerle tanıştı. Onların öykülerini dinledi; günlük ve notlar tuttu. Bu eser o tuttuğu günlük ve notların derlemesidir. Yazar, idam edilen, Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan'a ek olarak Mehmet Asal, Mustafa Yalçıner, Mete Ertekin, Sinan Cemgil, İrfan Uçar ve 1968 kuşağının diğer devrimcilerinin hikâyelerine de yer vermektedir. Ayrıca anılarından derlediği bir öykü şeklinde yazdığı romanında asılan devrimcilerin avukatlarından notlar, son istekleri ve son mektuplarına da yer vererek romanını belgelemiştir. Tahliye olunca roman projesi yarım kalan Öz, yazdıklarını hem adı geçen kişilerin istekleri doğrultusunda, hem de kendi isteğiyle ve farklı bir bakış açısından geçirerek yeniden düzenledi.

Erdal ÖZ kimdir?

- Yaşamı:
1935 yılında Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde doğdu.

1953'te Tokat Lisesi'ni bitirdi.
1969'da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.
Türk Dil Kurumu Yayın Kolu’nda görev aldı.
Türk Sinematek Derneği Ankara Şubesi’nde çalıştı.
1
2 Mart 1971 sonrasında üç kez tutuklandı. Yargılama sonucu aklandı.
Tutuklu olduğu sürede Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan gibi devrimci gençlerle tanıştı ve onların öykülerini yazdı.

Cem Yayınevi’nin çocuk kitapları dizisini yönetti.
1980 yılında Can Yayınları’nı kurdu.

Erdal Öz, 6 Mayıs 2006 günü yaşama veda etti.

- Sanatı:
Edebiyat yaşamına şiirle girdi. Rasgele isimli ilk şiiri İstanbul’daki Kaynak dergisinde 1952’de yayınlandı. Seçilmiş Hikâyeler Dergisi, Varlık, Yenilik, Yeditepe, Pazar Postası, a, Değişim, Emek, Cumhuriyet gibi dergi ve gazetelerde şiirlerinin yanısıra öykü ve eleştirileri de yayınlandı. "a" dergisinin kurucuları arasında yer aldı.

Eserlerinde toplum yaşamının bireylerin iç dünyasına etkilerini duygusal bir üslupla yansıttı. 1970 sonrasında toplumsal gerçekçi çizgiye yöneldi. 12 Mart döneminde hukuk dışı uygulamalarla karşılaşan tutukluların yaşamlarından yalın kesitler verdi. Baskı karşısında bireylerin yalnızlığını, direncini, umudunu etkin bir duyarlılıkla işledi.

- Ödüllerinden:
1975 Orhan Kemal Roman Armağanı, Yaralısın
1998 Sait Faik Öykü Armağanı, Sular Ne Güzelse
2001 Sedat Simavi Öykü Armağanı, Cam Kırıkları

- Romanlarından:
Odalarda (1960)
Yaralısın (1974)
Deniz Gezmiş Anlatıyor (1976)
Gülünün Solduğu Akşam (1986)
Defterimde Kuş Sesleri (2003)

- Öykülerinden:
Yorgunlar (1960)