Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.03.11, 11:09   #1
şövaLye
Tam Üye

şövaLye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 36
Ettiği Teşekkür: 827
Aldığı Teşekkür: 1028
Rep Derecesi : şövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart İrfan ÖZBAKIR / Türk Sanat Müziği Bestecileri

İrfan ÖZBAKIR

1926 yılında Amasya'da doğdu.
Annesi Ulviye Hanım, babası Ziya Bey'dir.

İlköğrenimini Amasya'da tamamladı. Küçük yaşta fark edilen musiki yeteneği nedeniyle Ali Şener, Mustafa Türköver ve Rasim İstanbul'dan ders aldı.

İstanbul'da vatanî görevini yaparken, ünlü isimleri tanıma olanağı bularak, İstanbul Belediye Konservatuarı'na girdi. Şefik Hürmeriç, Cavit Ongun, Kemal Gürses gibi hocalardan aldığı derslerle usul, makam, nazariye, edebiyat, solfej ve repertuar bilgilerini güçlendirdi.

İstanbul Radyosu'nda 7 yıl süreyle fasıl heyetinde çalışan Özbakır, uzun yıllar solistlere uduyla eşlik etti. 1960 yılında Yüksel hanımla evlendi.

500'ün üzerinde bestesi bulunan sanatçı, neo-klasik dönemin şarkı formunu kullanmaya özen gösterdi.

Ayşe Tunalı, Sinan Özen, Emel Sayın, Muazzez Ersoy gibi ünlülere ders verdi. Türk Sanat Müziği'ne sayısız eser kazandırdı.

İrfan Özbakır 14 Aralık 2003 günü Marmaris'in Armutalan Beldesi'nde yaşama veda etti.

- Bestelerinden:
Bir sen kaldın içimde bir de o hatıralar (Hüzzam)
Kim demiş ki sevgiler ayrılıkla biter (Rast)
Gülünce gözlerinin içi gülüyor (Hicaz)
Hani yosun rengi gözlerin olacaktı senin (Nihavend)
Sensiz kalan gönlümde bil ki hayat virane (Rast)
Şarkımı senin için yazdığımı bilseydin (Mahur)
Ömrümce hep adım adım, her yerde seni aradım (Rast)
Pişman olur da bir gün dönersen bana geri (Hüzzam)
Meyhanelerde akşam olunca beni ara (Rast)

Meyhanelerde akşam olunca beni ara
Kalbin bir kadeh gibi dolunca beni ara
Bakma esen rüzgara, bakma yağan yağmura
Aklına çılgınlıklar gelince beni ara

(derlemedir)