Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.03.11, 07:31   #16
şövaLye
Tam Üye

şövaLye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2011
Konular: 36
Mesajlar: 256
Ettiği Teşekkür: 826
Aldığı Teşekkür: 1028
Rep Derecesi : şövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerdeşövaLye Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kitaplığımdan...(Dünya Edebiyatı)
Anna Karenina

Lev Nikolayeviç TOLSTOY
Çeviri: Ergin ALTAY

İletişim Yayınları, 2002
836 Sayfa


".....
Tarihin en büyük edebi eserlerinden biri olarak değerlendirilen ve Tolstoy’un en önemli romanı olarak kabul gören Anna Karenina, Tolstoy'un aşk, ahlak ve evlilik dışı ilişki üzerine yazdığı, arka plan olarak Çarlık Rusyası dönemi Moskova'sı ve Petersburg'unun aristokratik çevrelerini kullandığı kesinlikle insanı paramparça eden, soluk kesici bir öyküdür.

Romanda güzel, evli bir kadın olan Anna ile zengin bir kont olan Vronski'nin, kendilerini hızla yıkıma doğru sürükleyen, gizli aşkına tanıklık ediyoruz. Sevgisiz ve tutku yoksunu evliliğinin içinde tutsak olmuş Anna, akıl almazı yapıyor ve evliliğini reddedip yakışıklı Kont Vronsky uğruna sahip olduğu her şeyden vazgeçiyor. Tolstoy’un seçtiği finalden de anlaşılacağı üzere, 19. yüzyıl Rusya’sında böyle bir kadın davranışı asla hoş karşılanmıyor, trajediler birbirini kovalıyor.19. yüzyıl Rusya’sının geniş ve zengin tuvali üstüne eksiksiz çizilen bu resimde, yedi ana karakter, aralarındaki daimi uzlaşmazlıklar, şehir hayatı ve kırsal yaşam arasındaki tezatlıklar, her türlü aşk ve ailevi mutluluk Anna Karenina’nın ana eksenini belirliyor.

Çarpıcı, canlı, bağlayıcı ve içeriğinin ağır yüküne rağmen son derece rahat okunabilen Anna Karenina, nesiller boyu elden düşmeyecek bir baş yapıttır; duygusal ve asi Anna ile yakışıklı asker Vronsky arasındaki tutkulu, hazin, sonu felaket getiren bir aşk ile sadakatsizlik üzerine zengin ve karmaşık bir öyküdür.

Tolstoy, Anna Karenina'da da tıpkı diğer büyük romanı Savaş ve Barış'da yaptığı gibi yine toplumun her katmanından sayısız karekteri bir arayı getirmeyi başarıyor, kişileri tek tek ruhsal açıdan inceliyor, romanına psikolojik boyut kazandırıyor.

Vladimir Nabokov, Tolstoy’un Anna Karenina’sını dünya edebiyatının en büyük aşk öykülerinden biri olarak nitelendirir.

Matthew Arnold ise romanı yaşamdan bir kesit biçiminde tanımlar..."

Bilgi: Kitabın 1997 yapımı sinema uyarlamasını 'Benim Klasiklerim' başlığında bulabilirsiniz.

**********
Lev Nikolayeviç TOLSTOY kimdir ?Büyük Rus yazarı; düşün/eğitim/sanat adamı.

9 Eylül 1828 günü zengin bir ailenin çocuğu olarak Yasnaya-Polyana’da doğdu.

Çok küçük yaşlarında önce annesini, sonra babasını kaybetti, yakınlarının elinde büyüdü. Çocukluğundan beri gerçekleri incelemeye karşı büyük bir ilgisi vardı. Öğrenimini tamamlamak için Moskova’ya gitti. Çalışkan zeki bir öğrenci olarak başarı ve sevgi kazandı.

Fransızcasını ilerletti, Voltaire’i ve J. J. Rousseau‘yu okudu, bu iki yazarın etkisinde kaldı. Yasnaya-Polyana’ya döndü, yoksul köylüler arasına katıldı. İlk eseri olan “Çocukluk"u bu sıralarda yazdı.

Bir süre sonra orduya girdi; Kafkasya’ya gitti. Kafkas halkının yoksulluk dolu yaşayışlarını ele aldığı izlenimlerle ilk gerçekçi hikâyelerini yazdı. 1854′te Kırım savaşı‘na subay olarak katıldı. Sonra askerlikten ayrılıp Petersburg‘a gitti. Bir kısım eserlerini oldukça sakin geçirdiği o yıllarda yazdı. Yine de içinde aradığını bulamayan bir ruh çalkalanıyordu.

Batı Avrupa ülkerinde uzun bir gezintiye çıktı. Almanya, Fransa, İsviçre’de dolaştı. Yurduna dönüşünde gene Yasnaya-Polyana’ya yerleşti. Asalet ünvanlarından, lüksten sıkılıyordu. Köyünde bir okul kurdu. Bu okul, öğrenim, eğitim bakımından yepyeni bir kurumdu.

Huzura kavuştuğuna kanaat getirdikten sonra, 1862′de Sophie Behrs ile evlendi.Eserlerinin en güçlü olan iki romanı “Savaş ve Barış” ile “Anna Karenina‘yı” bu sıralarda yazdı. Karısı eserlerini yazmasında en büyük yardımcısıydı.Aradan bir süre geçince yeniden, bu sefer eskilerden daha şiddetli bir moral çöküntüsüne uğradı. Geniş halk yığınlarının, özelikle Rus köylüsünün yoksul, perişan durumu onu çok üzüyordu. Bütün servetini köylülere dağıttı, her haliyle onlar gibi yaşamaya başladı. Kaba saba giyiniyor, giydiği her elbiseyi kendisi dikiyordu. Değişmeyen tek tarafı bıkıp usanmadan yazmasıydı. “Kruetzer Sonat“, “Efendi ile Uşak“, “Karanlıkların Gücü”, “İnciler”, “İtiraflarım” hep bu yılların ürünleridir.

Eserlerinde insanlığın çeşitli meselelerine değinen Tolstoy’un dünya ölçüsünde bir sanat ve fikir değeri vardır. Kendi ülkesinin toplumsal siyasal çalkantılarını, halkının yaradılışını, yaşayışını gerçekten büyük bir ustalıkla yansıtmış ve gerçekçi edebiyatın en büyük temsilcilerinden olduğu kadar, bir filozof bir eğitimci olarak da ün kazanmıştır.

Birçok kez büyük sıkıntılar yaşadıktan sonra ömrünün son yıllarını bütünüyle derbeder bir şekilde geçirdi.

Bir küskünlük sonucunda, evini bırakıp yollara düşen Lev Nikolayeviç Tolstoy, 20 Kasım 1910 günü 82 yaşındayken küçük bir kasaba istasyonunda yaşama veda etti.

- Romanlarından:
Anna Karenina
Diriliş
Savaş ve Barış
İtiraflarım
Kereutzer Sonata
İnsan Ne İle Yaşar?
Hacı Murat
Sivastopol Serisi

- Öykülerinden:
Ağdaki Kuşlar
Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli
Baskın
Davulun Sesi
Efendi ile Uşak
Erik Çekirdeği
İvan İlyiç’in Ölümü
Conquistare Nobile’nin hayatı

- Masallarından:
Fil ile Tilkiler
Masallar
Tolstoy’dan Masallar

- Günlük ve Mektuplarından:
Tolstoy’un Günlüğü

(tr.wikipedia.org)
__________________
Ulusal onurdan yoksun olanlar, insanlık onurundan da yoksundurlar...
şövaLye isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
şövaLye'in Mesajına Teşekkür Etti