Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.04.11, 00:24   #1
Mathematician
Kroniköğrencideğilartık:D

Mathematician - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 298
Mesajlar: 3,186
Ettiği Teşekkür: 12965
Aldığı Teşekkür: 17557
Rep Derecesi : Mathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Bağımsızlık İçin Ulusal Birlik


Bağımsızlık İçin Ulusal BirlikMustafa Kemal 4 Mart 1922 günü Meclis’in gizli oturumunda, “Türk Milleti’nin kendi kendine bağımsızlığını elde edemeyeceğine inanan ve dün şunun bunun mandasını istemekte direnenler” diye nitelediği uzlaşıcılara şu unutulmaz yanıtı verdi:

“Kurtuluş için, Bağımsızlık için eninde sonunda düşmanla bütün varlığımızla vuruşarak onu yenmekten başka karar ve çare yoktur ve olamaz! …‘Ordu ile savaş ile inat ile bu işin içinden çıkılamaz’ biçimindeki kaynağı dışarıda bulunan öğütlere uymakla bir vatanın, bir ulusun bağımsızlığı kurtarılamaz. Tarih, böyle bir olayı yazmamıştır. Bunun tersini düşünerek hareket edeceklerin, acılı sonuçlarla karşılaşacakları kuşkusuzdur. İşte böyle yanlış görüşlü, yanlış anlayışlı kişiler yüzünden, Türkler her yüzyıl, her gün, her saat biraz daha gerilemiş, biraz daha çökmüştür. Bu çöküş yalnız maddesel olsaydı, hiçbir önemi yoktu. Ne yazık ki, çöküş ahlaki ve manevi değerleri de kapsamış görünüyor. Hiç kuşku yok ki, bu büyük memleketi, bu koca milleti dağılıp yok olma uçurumuna sürükleyen başlıca neden bu olmuştur.


Maddi ve özellikle manevi çöküş, korkuyla, güçsüzlükle başlar. Güçsüz ve korkak insanlar, herhangi bir felaket karşısında milletin de hareketsizliğe sürüklenmesine ve bir kenara çekilip kalmasına yol açarlar. Güçsüzlük ve duraksamada öylesine ileri giderler ki, sanki kendi kendilerini alçaltırlar. Derler ki: Biz adam değiliz ve olamayız! Kendi kendimize adam olamayız. Biz varlığımızı kayıtsız şartsız bir yabancının eline bırakalım. Balkan Savaşı’ndan sonra milletin, özellikle Ordunun başında bulunanlar da, başka biçimde ama gene bu düşünceyi izlemişlerdir.


Türkiye’yi böyle yanlış yollarda dağılma ve yok olma uçurumuna sürükleyenlerin elinden kurtarmak gerekir. Bunun için bulunmuş bir gerçek vardır, ona uyacağız. O gerçek şudur: Türkiye’nin düşünen kafalarını büsbütün yeni bir inançla donatmak… Bütün millete sağlam bir maneviyat vermek…”


M. Kemal, düşman karşısında kötümser, kararsız ve uzlaşma yanlısı olunmasını kesinlikle kabul etmedi. Ulaşılmak istenen hedefe erişmenin, hem ulusun hem de özellikle Meclis’in bütünleşmiş iradesine ve yürekliliğine bağlı bulunduğunu belirtti. Önemli olanın ülkenin ve ulusun oluşturduğu iç cephenin ve düşmanla karşı karşıya bulunan ordunun silahlı cephesi olduğunu vurgulayarak, ülkeyi temellerine kadar çöküşe götürebilecek ve ulusu köleliğe sokabilecek olan tehlikenin iç cephenin yıkılışıyla oluşacağının altını önemle çizdi. M. Kemal konuşmasını, bu tarihsel gerçeği vurgulayarak bitirdi:

“Bu gerçeği bizden daha iyi tanıyan düşmanlar, yüzyıllardır ve şimdi bu cepheyi yıkmak için çalışıyorlar. Bu konuda şu güne kadar başarı elde etmişlerdir… Kesinlikle öne sürüyorum ki, istemeyerek de olsa düşmanlara bu konuda en küçük bir umut bile verilirse, ulusal davanın zaferi, bu yüzden gecikmeye uğrayacaktır.”


__________________
Mathematician isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mathematician'in Mesajına Teşekkür Etti.