Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.04.11, 22:58   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,243
Ettiği Teşekkür: 85507
Aldığı Teşekkür: 125569
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Voskresenia Khristova Kilisesi - St. Petersburg | Rusya

Voskresenia Khristova Kilisesi
İnşaatı 1883 tarihinde başlayıp, 1907 yılında tamamlanmış, St. Petersburg'da bulunan "Ortodoks Kilisesi"dir. Rus Çarı III. Alexander döneminde inşaatına başlandı, II. Nikolay döneminde tamamlandı. III. Alexander, bu kiliseyi babası II. Alexander anısına yaptırdı. İnşaatı esnasında, ekonomik nedenler ile çoğu kez aksamıştır. Bu nedenle yapılırken halktan, bağış bile alınmıştır. Bu nedenle, yapımı 24 yıla kadar uzamıştır.Voskresenia Khristova Kilisesi, şehirdeki diğer "Ortodoks Kiliseleri"nden çok daha farklıdır. Yapılırken toplam maliyeti 3.6 milyon ruble'ye mal olması beklenirken, toplam maliyet 4.5 milyon ruble olmuştur. Bu nedenle, yapımı 24 yıl uzamıştır. Kilise yapıldığı dönemde, Rus Devrimcileri ile olan çekişmeler, milliyetçilik ve yakınında da III. Alexandr suikast sonucu öldürülmesi nedeniyle, "Kırmızı"ya boyanmıştır. İç cephesinde de, dış cephesinde de kırmızı renk ağır basmaktadır. İçindeki mozaiklerde de, dini betimlemeler yer almıştır. Soğana benzer çatısı, diğer mimari özellikleri ile Kremlin'e benzer. Kilise, yaklaşık 7.500 m2 alanı kapsar. Mozaiklerini, tasarımlarını Viktor Vasnetsov Mikhail Nesterov ve Mikhail Vrubel birlikte yapmıştır. Kilisenin baş mimarı ise Alfred Aleksandroviç Parland idi. Duvarın yüksek bölümlerinde ve tavanda, İncil'den sahneler, girift mozaikler ile betimlenmiştir.


St. Petersburg'da bulunan bu kilise, "Griboedov Kanalı"nın kıyısına inşa edilmiştir. Bu kilisede olan en önemli olay ise Rus Çarı III. Alexandr'ın öldürülmesidir. Rus çarı, bu kilisenin yakınında suikast sonucu öldürülmüştür. Bu nedenle, öldürüldüğü yere bir anıt dikilmiştir.


Kilise, kanal kenarında olduğundan, temeli hayli zayıflamıştır. Ayrıca, kanal ile temas eden yüzeyleri de yıpranmıştır. Bu nedenle, tehlike altındadır. Voskresenia Khristova Kilisesi, St. Petersburg meydanının hemen yakınındadır. Şehirde, St. Petersburg Katedrali'nden sonra en önemli ve en tarihi olan ikinci mabettir.Rusya Çarlığı'nın başkenti olan St. Petersburg şehrinde, hem kilise hem de anıt görevi gören bu kilise, Rus Devrimi ile derinden etkilenmiştir. 1917
yılında, Rus Devrimi gerçekleşti. Devrimciler, kilisenin III. Alexandr anıtı olarak görülmesi, devrimcilere karşı olarak milliyetçilik simgesi ile kırmızıya boyanması nedeniyle ana hedef oldu. Devrimciler, kiliseyi yağmaladılar, mozaiklerini ve iç tasarımlarını parçaladılar.1930 yılından itibaren kilise kapandı.


1941 yılında, Nazi Almanyası orduları SSCB'ye saldırdı. St. Petersburg, Nazilerin eline geçti. Nazi orduları, bu kiliseyi açtı. Ancak, ceset ve esir kampı olarak kullandı. Kızıl Ordu, St. Petersburg'u geri alana kadar bu kilise ceset yığınları, hastalanmış esirlerle dolmuştu. Kilise çok zarar görmüştü. En sonunda, St. Petersburg tekrar Kızıl Ordu'nun eline geçince, kilisedeki ceset yığınları, ölmek üzere olan esirler çıkarıldı. Ancak, kilise telafisi çok zor olacak kadar tahrip edilmişti.
Kilise, II. Dünya Savaşından sonra yine kapalıydı. Ancak SSCB'nin yıkılmasından sonra, restore edildi ve 1997 tarihinde müze olarak açıldı. Göz alıcı kırmızı mimarisi, içindeki betimlemeler ve girift mozaikler ile St. Petersburg'un ana turistik birimlerindendir. Her yıl, yüzbinlerce turist, bu kiliseyi ziyaret etmektedir..

Yazı Alıntıdır''Soğan Kubbeli'' bir başka Katedral

Aziz Basil Katedrali | Moskova
- TıklayınızLaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.