Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.04.11, 21:45   #3
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 2490
Ettiği Teşekkür: 88528
Aldığı Teşekkür: 127782
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Grigori Jefimoviç Rasputin (1869 - 1916)

Rasputin, ölümünden kısa bir süre önce kızına ve Çar’a mektup yazar.
24 Kasım 1916 da Çar’a yazdığı mesaj şöyle:

''Yazıyorum ve St. Petersburg’da ardımda bu mektubu bırakıyorum. Ocak ayının birinden önce hayatımı kaybedeceğimi hissediyorum. Ben, Rus halkına, Çar’a, Çariçe’ye, çocuklarına ve bütün Ruslara anlamaları gerekeni bildirmek istiyorum.

Eğer ben sıradan katiller tarafından öldürülürsem, özellikle kardeşlerim Rus çiftçileri tarafından, o zaman senin çocukların için endişelenmene gerek yok. Onlar yüzyıllar boyunca Rusya’yı yöneteceklerdir.

Ancak, ben Boyarlar ve soylular tarafından öldürülürsem, eğer ki kanımı onlar akıtırlarsa, o zaman 25 yıl boyunca elleri benim kanımla bulanacak ve temizleyemeyecekler. Siz Rusya’yı terk etmek zorunda kalacaksınız. Kardeş kardeşi öldürecek. Birbirlerini öldürüp, birbirlerinden nefret edecekler. 25 sene boyunca hiç bir soylu ülkede olmayacak.

Rusya Çarı, Grigori’nin öldüğünü sana söyleyen çanı duyduğun zaman bilmen gereken şudur: Eğer beni öldürenler senin akrabaların ise, ailenden kimse, akrabalarından hiç bir çocuk 2 yıldan fazla hayatta kalmayacaklar. Onlar Rus halkı tarafından öldürüleceklerdir.

Giderken, içimde hissettiğim ilahi görevle Rusya Çarına, ben yok olduğumda nasıl yaşaması gerektiğini söylemek istiyorum.

İyi düşünmen ve akıllıca hareket etmen gerekir. Kendi güvenliğini düşün ve akrabalarına kanımı onlar için verdiğimi söyle. Ben öldürüleceğim. Uzun süre yaşayanlar arasında olmayacağım. Dua et, dua et, güçlü ol ve mübarek aileni düşün.

Grigori''

Alıntı değildir, tercüme bana ait.

Kaynak

Kaynaktaki yazılar arasında: ''Abschiedsbrief an den Zaren'' başlıklı yazıdır mektup.

* * * * * * *

Ne tesadüftür ki, Çar ve ailesi, Rasputin'in ölümünden 2 yıl sonra, Ekim Devriminden yaklaşık 6 ay sonra Bolşevikler ve devlet liderliğinin onayı ile kendilerini koruyan askerler tarafından öldürülmüşlerdi.

* * * * * * *

Rasputin, Çar'ı savaşa karşı ikaz etmek için 20 ye yakın telegram yollamış. Birinde şöyle diyor:

''Dostum, sana tekrar tekrar söylüyorum: Korkunç bir tehlike Rusya’yı tehdit ediyor. Bir felaket, sonu olmayan bir acı. Gece.. Gökyüzü yıldızsız.. Gözyaşlarından bir okyanus! Kandan bir okyanus! Daha ne diyebilirim ki? Başka kelimeler bulamıyorum. Sonu olmayan bir korku...''

* * * * * *

Rasputin'in katillerinden iki kişi Çarın akrabası. Rasputin'in öldürüleceği ihbarı alındıktan sonra evinin etrafındaki korumalar çoğaltılıyor. Evden dışarı çıkmıyor. Tek güvendiği Çar'ın yeğeninin evli olduğu Felix Jussupow onu evine davet ediyor ve o davet onun ölüm fermanı oluyor.

Yani, yüzeysel baktığımızda Rasputin için işini bilen bir yolsuz diyebiliriz belki, ama kehanetlerinin bazıları tutmuş.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.