Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.04.11, 17:57   #14
OkyanusunKalbi
Müdavim

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 616
Mesajlar: 7,992
Ettiği Teşekkür: 27528
Aldığı Teşekkür: 40386
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Osmanlı Padişahlarının Eşleri


Mâh-Firûze Hatice Valide Sultan, 1. Ahmed'in ilk eşi ve Genç Osman’ın annesiydi. 1. Ahmed'in diğer eşi Fatma Haseki de, saraydaki cariyelerdendi.


Meh-Peyker Kösem Vâlide Sultan , IV. Murat ve I. İbrahim’in annesiydi. Süt ninesiyle saraya geldiğinde 1. Ahmed'in gördüğü ve aşık olduğu Kösem Sultan'ın, eşi öldükten sonra Valide Sultan olabilmek için, Yeniçerilerle anlaşarak Genç Osman'ın ölümüne sebep olduğu ileri sürülmüştür. Genç Osman'ın ölümünden sonra yıllarca devleti yöneten tek kadın olan Kösem Sultan, halk tarafından yardımsever bir haseki ve valide sultan olarak tanınmıştı.


1. Mustafa'nın bilinen bir eşi yoktur ve hiç çocuğu olmamıştır.


Akile (Rukiyye) Hanım , Şeyhülislam Esad Efendi’nin kızı ve hür olduğu halde nikah ile evlenilen nadir kadınlardandır. 2. Osman'ın , Akile Hanım'dan sonraki eşi de, Pertev Paşa'nın torunu Ayşe Hanım'dır.


Devlete getirdiği yasaklarla tanınan 4. Murad'ın tek eşi, Ayşe Haseki Sultan'dı.
1. İbrahim'in yedi eşi olduğu biliniyor.1. İbrahim, Kösem Sultan'ın kendisine hediye ettiği Turhan Hadice Valide Sultan'a aşık olmuştur. Turhan Sultan, Rus asıllı bir cariyedir ve uzun yıllar naibe-i saltanatlık yapmıştır. IV. Mehmet'in annesidir. Hatice Mu’azzez Haseki Sultan, 2.Haseki’dir ve II. Ahmet'in annesidir. Hüma Şah Haseki Sultan (Telli Haseki), 1. İbrahim’in en çok sevdiği Haseki’sidir ve Nikah ile 'Kadın’lığa alınmıştır. Haseki Saliha Dil-Âşûb Vâlide Sultan II. Süleyman’in annesidir, saraydaki diğer cariyelerin arasından seçilmiştir. 1. İbrahim'in diğer eşleri ise Ayşe Sultan, Mah-i Enver Sultan ve Şivekar Sultan'dır.


Giritli bir ailenin kızı olan Mâh-Pâre Ümmetullah Râbi’a Gül-Nûş Sultan, 4. Mehmed'in ilk eşidir II. Mustafa ve III. Ahmet’in annesi olan Gül-Nûş Sultan, oğlu tahta geçtiğinde Valide Sultan olmuştur. 4. Mehmed'in diğer eşleri Afife Kadın, Gülnar Kadın, Kaniye Haseki ve Siyavuş Haseki'dir.2. Süleyman'ın ilk eşi, Baş Kadın olan Hatice Haseki'ydi. Aynı zamanda cariyeler Behzat Haseki, İvaz Haseki, Sülün Haseki, Şeh-süvar Haseki ve Zeyneb Haseki de2. Süleyman'ın eşleri arasındadır.


2. Ahmed'in tek eşi, 'Haseki Sultan' diye alınan Rabi'â Sultan'dı.
2. Mustafa'nın 9 eşi olduğu, bunlardan Ali-cenab'ın Baş Haseki olduğu biliniyor. Şâh-Süvar (Şehsuvar) Vâlide Sultan ise 4. Haseki'ydi ve oğlu III. Osman tahta geçtiğinde Valide Sultan olmuştu. Saliha Sebkâti Vâlide Sultan da saraydaki cariyelerdendi ve I. Mahmut’un annesiydi. 2. Mustafa'nın diğer eşleri Hüma Şah Haseki, Afife Haseki, Hatice Haseki, Hafsa Sultan (Üçüncü Haseki olduğu söyleniyorsa da Kadın Efendi olması kuvvetle muhtemeldir), Hanife Hâtûn ve Fatma Şahin Hâtûn'dur.


3. Ahmed, 19 kadınla, en fazla eşi olan padişahlardandır. Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın eşi Hatice Sultan’ın annesi Emetullah Baş Kadın, Baş Hasekisidir. PAdişah annesi olan eşleri, 3. Mustafa'nın annesi olan Emîne Mihr-î-Şah ve 1. Abdülhamid'in annesi olan Râbi’a Şermi Kadın Efendi'dir. Diğer eşleri ise; Rukıyye İkinci Kadın, Hatice İkinci Kadın, Zeyneb Kadın, Emine Musall Kadın, Hanife Kadın, Gülşen Kadın, Ümmü Gülsüm Kadın, Hürrem Kadın, Meyli Kadın, Fatma Hüma Şah Kadın, Nijad Kadın, Nazife Kadın, İkbal Şayeste Sultan, Ayşe Hanım ve İkbal Hatem Hâtûn'dur.


1. Mahmud'un bilinen eşleri ise Hace Ali-cenab, Hace Ayşe Kadın, Hace Verd-i Naz, Hatice Rami Haseki, Hatem Kadın, Raziye Kadın, Baş İkbal Meyyase Hanım, Fehmi Hanım, Habbabe Hanım ve Sırrı Hanım'dır.


3. Osman'ın üç eşi olmuş fakat çocuklarından hiçbiri padişah olmamıştır. Leyla Baş Kadın, Zevki Kadın ve Ferhunde Emine, 3. Osman'ın eşleridir.


3. Mustafa'nın eşlerinde Avn'ül-Hayat, Baş Kadın Efendi'ydi. Yine bir Başkadın Efendi olan Mihr-î-Şah Valide Sultan da, III. Selim’in annesiydi ve Valide Sultan olarak haremde güç kazanmıştı. 3. Mustafa'nın diğer eşleri de Rif’at Kadın Efendi, Hatice Sultan'ın annesi olan Ayşe Adil-Şah Kadın Efendi, Fehmi Kadın Efendi ve Binnaz Kadın Efendi'ydi.


1. Abdülhamid de, en fazla eşi olan padişahlar arasındadır. 15. eşinin arasından Ayşe Seniyeperver (Sinâ-Pervar) Valide Sultan,4. Mustafa'nın manevî annesiydi. 4. Mustafa'nın gerçek annesi ise İkbâl Nükhet-Sedâ Hânımefendi'ydi. Nakş-î-Dil Haseki Valide Sultan da haremde gücüyle adından uzun yıllar söz ettirmişti. Yaptığı reformlarla padişahlığı güçelndiren II. Mahmud'un annesiydi. 1. Abdülhamid'in diğer eşleri ise Hatice Ruh-şah, Hüma Şah, Ayşe, Binnaz, Dilperiz, Mehtabe, Misl-i Na-yab Kadın Efendi, Mû’teber Kadın Efendi, Nevres, Fatma Şeb-safa, Mihriban ve Ayşe Hanımefendi'ydi.


3. Selim'in bilinen 14 eşi ise Nef-i Zar, Hüsn-i Mah, Zib-i Fer, Afitab, Re’fet, Nur-i Şems, Gonca-nigar, Dem-hoş, Tab-ı Safa, Ayn-ı Safa, Mahbube, Meryem Hanımefendi, Mihriban Hanımefendi ve Fatma Fer-i cihan Hanım Efendi'ydi.


Dönemindeki padişahların birçok eşi varken, Sultan 4. Mustafa'nın sadece 4 eşi oldu: Şevr-i Nur, Dil-pezir, Seyyare ve Peyk-i Dil...


2. Mahmud'un 17 eşinden en güçlüsü ve yaptıklarıyla adından en çok söz ettireni, I. Abdülmecit’in annesi olan Bezm-î-Âlem Vâlide Sultan'dı. Pertevniyal (Pertav-Nihâl) Vâlide Sultan ise Sultan Abdülaziz’in annesi ve Beşinci Kadın Efendi'ydi. 2. Mahmud'un diğer eşleri Haciye Pertev-Piyale Nev-fidan, Ali-cenab, Fatma, Aşub-i Can, Haciye Hoş-yar, Nurtab, Misl-i Na-yab, Perviz-felek, Vuslat, Zer-nigar, Ebr-i Reftar, Hüsn-i Melek Hanımefendi, Zeyn-i Felek Hanımefendi, Tiryal Hanımefendi, Lebriz-Felek Hanımefendi'ydi.1. Abdülmecid'in, padişah annesi olan birçok eşi vardır. 5. Murad'ın annesi Şevk-Efzâ Vâlide Sultan, II. Abdülhamit’in annesi Tîr-î-Müjgan Kadın Efendi, V. Mehmet’in annesi olan Gülcemal Kadın Efendi, II. Abdülhamit’in manevî annesi olarak Valide Sultan olan Râhime Piristû Vâlide Sultan ve VI. Mehmet'in annesi olan Gülistü (Gülistan Münire) Kadın Efendi'dir. 1. Abdülmecid'in diğer eşleri ise Servet-Sedâ Kadın Efendi, Hoş-yar Kadın Efendi, Verd-i Cenan Kadın Efendi, Düzd-i Dil Kadın Efendi, Bezmi (Bezmara) Kadın Efendi, Mahitab Kadın Efendi, Nalan-ı Dil Hanımefendi, Ceylan-yar Hanımefendi, Ayşe Ser-firaz Hanımefendi, Nergis (Nergizu) Hanımefendi, Navek-misal Hanımefendi, Nesrin Hanımefendi, Şayeste Hanımefendi, Nükhet-Sedâ Hanımefendi, Yıldız Hanımefendi, Saf-derun Hanımefendi ve Hüsn-i Cenan Hanımefendi'ydi.


Sultan Abdülaziz'in de cariyelerinin arasından seçtiği beş eşi olmuştur: Dürr-i Nev Kadın Efendi, Hayran-î-Dil Kadın Efendi, Eda-Dil Kadın Efendi, Neş’erek, (Nesrin) Kadın Efendi, Gevheri Kadın Efendi...


5. Murad'ın da cariyelikten padişah eşi olmaya yükselen 10 karısı vardı: Elru Mevhibe Kadın Efendi, Reftar-ı Dil Kadın Efendi, Şayan Kadın Efendi, Meyl-i Servet, Kadın Efendi, Resan Hanımefendi, Cevher-riz Hanımefendi, Nev-Dürr, Hanımefendi, Remiş-Naz Hanımefendi, Filiz-ten Hanımefendi ve Visal-i.En uzun süre tahtta kalan padişahlardan biri olan 2. Abdülhamid, halka uyguladığı baskı ve yasaklarla tanındı. Bu süre boyunca 16 karısı olan 2. Abdülhamid'in eşleri şöyle sıralanıyordu: Nazik-eda Kadın Efendi, Bedr-i Felek Kadın Efendi, Safi-naz Nur-efzu, Kadın Efendi, Bidar Kadın Efendi, Dilpesend Kadın Efendi, Mezide Mestan Kadın Efendi, Emsal-i Nur Kadın Efendi, Ayşe Dest-i Zer Müşfika (Kayıhan) Kadın Efendi, Saz-kar Hanımefendi, Peyveste Hanımefendi, Fatma Pesend Hanımefendi, Behice (Maan) Hanımefendi, Saliha Naciye Hanımefendi, Dürdane Hanım, Calibos Hanım ve Nazlıyar Hanım.


5. Mehmed Reşad, Osmanlı Devleti'nin son padişahlarındandı. Eşleri Kam-res Kadın Efendi, Baş Kadın Efendi, Dürr-i And Kadın Efendi, Mihr-engiz Kadın Efendi, Naz-perver Kadın Efendi, Dil-firib Kadın Efendi, haremde yükselmiş, fakat devletin yıkılmasından sonra zor şartlar altında hayatlarını sürdürdüler.


Son Padişah 6. Mehmed Vahdeddin'in ise, 5 karısı vardı. Hiçbir zaman Valide Sultan olamayack olan eşleri Emine Nazik-Edâ Kadın Efendi, Şadiye Meveddet Kadın Efendi, İnşirah Kadın Efendi, Nevvare Kadın Efendi ve son padişah eşi olan Nimet Nevzad Hanımefendi'ydi.
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.